Poradnik Turysty – AUSTRIA

Informacje ogólne dla turystów udających się do Austrii

Formalności:

Od momentu przystąpienia Polski do tzw. Strefy Schengen zniesione zostały kontrole graniczne pomiędzy Polską, a wszystkimi krajami będącymi sygnatariuszami Układu z Schengen. Brak kontroli granicznej na przejściach nie oznacza zwolnienia obywateli Polski od posiadania dokumentów niezbędnych do podróżowania po krajach UE. Tymi dokumentami są: dla osób pełnoletnich -dowód osobisty lub paszport, a dla osób niepełnoletnich -tymczasowy dowód osobisty lub paszport.

Noclegi:
Turyści udający się na wyjazd zakwaterowani są w hotelach i pensjonatach **/*** w pokojach 2 lub 3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu (pokój hotelowy, sauna, basen), nie wolno ich wynosić poza hotel. Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania. W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie turyści zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. Śniadania są bardziej obfite niż tzw. śniadania kontynentalne i składają się zazwyczaj z pieczywa, wędliny, sera oraz kawy, herbaty lub soku. Obiadokolacje natomiast są obfite, podawane są na ciepło do stołu przez obsługę kelnerską. Składają się zazwyczaj z dwóch dań. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa. Bywa, że gestor bazy noclegowej częstuje gości lokalnym winem.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki.

Klimat:

Austria znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, jednak ze względu na położenie i rzeźbę występują lokalne różnice klimatyczne. Średnia miesięczna temperatura lipca w okolicy Wiednia wynosi 20°C a stycznia -1°C. Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi odpowiednio: -2000 mm na terenach górskich -1000 mm na zachodzie i obniża się ku wschodowi Średnia roczna i miesięczna temperatura powietrza

Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Linz 8,8° -1,6° 4,9° 8,2° 11° 16,5° 18,1° 18,1° 14,8° 9,3° 3,3°
Wiedeń 9,9° 0,5° 5,5° 9,3° 14,8° 17,6° 19,8° 19,8° 15,9° 10,4° 4,4° 1,1°

 

Zdrowie:

W Austrii nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w związku z czym nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. Wodę można pić bez obaw, choć zawsze zdrowsza jest woda butelkowana. W razie wypadków i nagłych zachorowań udziela się bezpłatnie pierwszej pomocy lekarskiej. Turyści udający się z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

W Austrii obowiązującą walutą jest EURO (1 € - 100 centów). W obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów a także 1 i 2 euro. Walutę zagraniczną można wymieniać na euro we wszystkich bankach, w urzędach pocztowych oraz w kantorach wymiany na lotniskach i dworcach kolejowych. Oczywiście euro można też wykupić w bankach i kantorach w Polsce. Akceptowana jest większość kart płatniczych (np. VISA, Mastercard, Eurocard, American Express). Dotyczy to oczywiście większych placówek handlowych, sklepów, restauracji, stacji benzynowych, hoteli, itd. W małych miasteczkach w niedziele i święta państwowe prawie wszystkie sklepy i niektóre restauracje są zamknięte.

Ceny w Austrii kształtują się następująco: napój orzeźwiający w puszce ok. 1 EUR, woda ok. 0,5-1 EUR, kawa w kawiarni ok. 2 EUR, piwo ok. 2-3 EUR, wódka ok. 4,5-10 EUR, trzydaniowy obiad w restauracji ok. 10-30 EUR. W restauracjach i hotelach ceny są wyższe.

Sieć elektryczna:

Napięcie w sieci wynosi 220 V / 50 Hz. Kontakty elektryczne są standardowe, tak jak w Polsce. W hotelach oficjalnie nie wolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W niektórych hotelach w pokojach montowane są klimatyzatory, które są włączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia. Istnieje możliwość wykupienia indywidualnie sterowanej klimatyzacji - opcja płatna dodatkowo w recepcji.

Bezpieczeństwo:

Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością. Należy jednak pamiętać, że w miejscach często odwiedzanych przez turystów tj. środkach komunikacji miejskiej (szczególnie w metrze) zdarzają się częste kradzieże! Zalecamy szczególną ostrożność w pakowaniu i przechowywaniu dokumentów, pieniędzy, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych.

Warto wiedzieć:

Fotografowanie i filmowanie nie jest dozwolone we wszystkich obiektach udostępnianych zwiedzającym. Fotografowanie niektórych wnętrz muzeów i świątyń możliwe jest po wniesieniu stosownej opłaty. Należy najpierw zorientować się, czy nie ma zakazu fotografowania, aby uniknąć później kłopotliwych sytuacji.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer