Poradnik Turysty – CHINY

Informacje ogólne dla turystów udających się do Chin

Przelot i formalności:

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. Brak ważnej wizy karany jest grzywną do 1000 USD. Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki. W celu uzyskania wizy należy na 40 dni przed rozpoczęciem wycieczki dostarczyć do naszego biura paszport, wypełniony wniosek wizowy oraz 1 zdjęcie. Procedura wizowania trwa ok. 10 dni. Po wizowaniu paszport pozostaje w biurze i otrzymają go Państwo z rąk pilota na lotnisku, jednak może być odebrany w naszym biurze lub odesłany na wskazany adres na koszt odbiorcy. Należy pamiętać wówczas, aby zabrać go ze sobą jadąc na lotnisko. Obywatele RP udający się do Hongkongu lub Makau do 90 dni pobytu nie mają obowiązku posiadania wizy. Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski. W samolocie dostaną Państwo do wypełnienia liczne formularze, m.in: kartę turystyczną i kartę celną. Czasami może się zdarzyć, iż bagaż główny, nadany w miejscu wylotu i odbierany w Chinach może się zagubić i przybyć dzień, czy dwa dni później, dlatego prosimy włożyć do bagażu podręcznego najpotrzebniejsze ubrania i bieliznę osobistą na najbliższe 2-3 dni.

Program turystyczny

W Chinach panuje inna strefa czasowa. W stosunku do czasu polskiego należy dodać 6 godzin w okresie letnim i 7 godzin w okresie zimowym. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa. Po przylocie należy niezwłocznie przestawić zegarek osobisty, aby uniknąć nieporozumień. Zmiana czasu wiąże się również z reakcjami organizmu, który potrzebuje kilku dni na przestawienie się na miejscowy czas. Może się to wiązać z sennością podczas dnia, zmęczeniem lub bezsennością. Część kwoty, płatnej w Chinach pierwszego dnia wycieczki przekazywane na ręce pilota, przeznaczona jest na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4*. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, jednorazowe klapki, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody. W pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są do-datkowo płatne. Doba hotelowa w Chinach, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Chin, jak również po nocnej podróży pociągiem, pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu. Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji). Zdarzają się hotele, które dysponują basenem i jeśli grupa wróci do hotelu w godzinach otwarcia basenu, można z niego skorzystać.

Szczepienia, higiena i inne możliwe problemy zdrowotne.

Przed wjazdem na terytorium Chin nie ma obowiązku wykonania żadnych szczepień ochronnych. W miejscach, w których będą Państwo przebywać nie ma malarii, ani innych chorób tropikalnych. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Należy zachowywać normalne zasady higieny, w szczególności myć często ręce. Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie - żele, chusteczki. Nie należy pić wody niebutelkowanej z ulicy, ani z kranu. Można natomiast wodą z kranu myć zęby. Woda butelkowana jest bezpieczna. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki należy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Wyżywienie:

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i europejska. Nabiał i żółty ser są rzadkością. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Na terenie Chin kontynentalnych do posiłków serwowane są lokalne napoje typu piwo, coca-cola, sprite lub woda. W Hongkongu napoje nie są objęte ceną wycieczki i płaci się za nie bezpośrednio obsłudze restauracji.

Transport:

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Chińskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Chińskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru lub, jak np. w Guilin, w oddzielnym samochodzie bagażowym.

POCIĄGI

Przejazd pociągiem nocnym odbywa się w 4-os., zamykanych przedziałach. Zdarza się, że w przedziale są osoby spoza grupy. W przedziale łóżka znajdują się na 2 poziomach, a pościel zmieniana jest po każdym podróżującym. W każdym wagonie jest bojler z gorącą wodą (przyda się własny kubek oraz kawa czy herbata), toaleta oraz umywalnia. W umywalni nie ma ręczników ani mydła, przyda się więc mały ręcznik.

Podczas przejazdów pociągami bagaże podróżują z Państwem w tym samym wagonie. W pociągu dziennym należy je ustawić w specjalnie wydzielonej na bagaże przestrzeni.

Klimat:

Klimat Chin jest bardzo zróżnicowany. Kraj przynależy do trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. W północnej części Chin (Pekin, Luoyang, Xi'an) wyróżnić można wyraźne cztery pory roku. Częstszym podziałem na południu Chin jest wyróżnienie na porę suchą - zimą i deszczową - latem. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35°C. Na północy Chin lato jest suche a zima mroźna (na północ od Wielkiego Muru notuje się temperatury poniżej -30°C). Burze piaskowe mogą pojawić się w lutym, marcu lub kwietniu, szczególnie w Mongolii Wewnętrznej i w okolicach Pekinu. W środkowych Chinach (okolice rzeki Jangcy, do których zalicza się m.in. Szanghaj) oraz na południu (okolice Kantonu) lato jest długie, upalne i wilgotne, zima za to krótka i ciepła, średnia temperatur to około 12°C. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin - wyspie Hajnan - temperatury dochodzą wtedy do 30°C. Zwiększone opady deszczu pojawiają się na południu Chin od maja do sierpnia.

Miasto Temperatura I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Pekin Min. -8 -6 0 8 14 19 23 22 15 8 0 -6
Max. 3 5 12 21 28 32 32 31 27 21 11 4
Xi’an Min. -4 -1 4 10 15 20 23 22 16 10 4 -2
Max. 6 9 15 22 27 33 34 32 26 21 13 7
Szanghaj Min. 1 2 6 11 16 21 25 25 21 15 10 4
Max. 9 10 14 20 25 29 33 33 29 24 18 12

 

Wymiana pieniędzy:

Spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro. Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane po 1996 r. (dotyczy to również dolarowej części wpłaty za wycieczkę, wpłacanej w Chinach). Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone tj.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja), a w Hongkongu również w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB). 1 USD = ok. 6,47 yuana (renminbi), 1 EUR = ok. 7,07 yuana (stan z grudnia 2015 roku).Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia). W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD. W Hongkongu yuany można wymienić na dolary hongkoń-skie i amerykańskie bez konieczności posiadania pokwitowania. Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży). W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w chińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce. Na chińskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Przykładowe ceny: Pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 6 RMB, paczka papierosów 2-15 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB. Specyfiką turystyki w Chinach jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

Sieć elektryczna:

W Chinach napięcie w gniazdku wynosi 220 V / 50 Hz.. W przypadku wtyczek konieczne są konwertery które dostosują polski rodzaj wtyczki do chińskiego rodzaju gniazda. Nie należy zabierać ze sobą grzałek, ponieważ w Meksyku nie będą działać poprawnie. W większości hoteli do dyspozycji gości są suszarki do włosów.

Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN. Kafejki internetowe dostępne są w każdym hotelu. Średni koszt połączenia internetowego to ok. 5 USD/pół godziny. W większości hoteli jest możliwość korzystania z internetu w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera. W niektórych dostępne jest również wi-fi. Internet w kafejkach poza hotelem kosztuje ok. 1-2 USD/godzinę.

Bezpieczeństwo:

Chiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer