Poradnik Turysty – Chorwacja

Informacje ogólne dla turystów udających się do Chorwacji

Formalności:

Do Chorwacji obywatele polscy mogą wjechać na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (ważnego powyżej 3 miesięcy przed planowaną datą powrotu). Osoby niepełnoletnie mogą podróżować wyłącznie na ważny paszport lub wpis do paszportu opiekuna (pod warunkiem jego obecności).

Program turystyczny i religijny:

Program pielgrzymek do Chorwacji jest bardzo bogaty w przeżycia religijne jak i atrakcje turystyczne. Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co około 2,5 godziny. Przystanki te zazwyczaj są przy stacjach benzynowych wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. Opiekę duchową podczas pielgrzymki sprawuje kapłan. W ciągu dnia przewidujemy czas na indywidualną modlitwę i Mszę Świętą. Zazwyczaj sprawowana jest ona w miejscach symbolicznych dla katolików (miejsce objawień, przy grobach świętych lub innych miejscach kultu religijnego). W wyjątkowych sytuacjach Msza może zostać odprawiona w pokoju lub kaplicy hotelowej albo w plenerze.

Noclegi:

Turyści udający się na pielgrzymki do Chorwacji zakwaterowani są w hotelach lub pensjonatach */**/*** w pokojach 2, 3, 4 osobowych. Istniejące obiekty noclegowe charakteryzują się standardem europejskim. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu, nie wolno ich wynosić poza hotel (np. na plażę). W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie pielgrzymi zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. Śniadania są bardziej obfite niż tzw. śniadania kontynentalne i składają się zazwyczaj z pieczywa, wędliny, sera oraz kawy, herbaty lub soku. Obiadokolacje natomiast są obfite, podawane są na ciepło do stołu przez obsługę kelnerską. Składają się zazwyczaj z dwóch dań. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki.

Klimat:

W Chorwacji panuje klimat umiarkowany. W części kontynentalnej kraju jest podobny do klimatu Polski, temperatura jest przeciętnie wyższa o kilka stopni niż u nas. Nadmorska część Chorwacji ma klimat typowo śródziemnomorski, z gorącym i suchym latem oraz wilgotną, przeważnie deszczową i wietrzną zimą. Ładna pogoda utrzymuje się prawie cały czas od połowy maja do połowy października. Nie ma dużej różnicy temperatury między dniem a nocą. W sezonie letnim w miastach takich jak Dubrownik, Split czy Trogir pielgrzymom może doskwierać upał. Krótkie, ale rzęsiste deszcze mogą niespodziewanie przytrafić się w środku lata. Cechą charakterystyczną chorwackiego wybrzeża jest stosunkowo częste występowanie silnych wiatrów. Wiatr od strony lądu -bora (bura) jest wiatrem typu fenowego (jak halny), a więc spływającym z gór suchym powietrzem. W ciągu 2-3 dni, gdy wieje bora, jest całkowity zakaz kąpieli w morzu.

Temperatura powietrza minimalna i maksymalna w poszczególnych miesiącach [w °C].

Miasto Temperatura I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Dubrownik Min. 6,5 6,4 8,5 10,9 15,2 18,8 21,5 21,7 18,7 15,2 10,8 7,8
Max. 12,2 12,3 14,4 16,9 21,3 25,2 28,3 28,7 25,4 21,4 16,6 13,3
Split Min. 5,3 5,5 7,6 10,8 15,2 18,8 21,6 21,5 18,1 14,1 9,9 6,8
  Max. 10,2 11,0 13,7 17,4 22,5 26,7 29,8 29,5 25,1 20,0 14,9 11,5

 

Zdrowie:

W Chorwacji nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w związku z czym nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. Generalnie poziom ochrony zdrowia odpowiada standardom europejskim. Najczęściej spotykane wśród turystów dolegliwości i choroby to: udar słoneczny. Pielgrzymi udający się do Chorwacji z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

Jednostką monetarną w Chorwacji jest kuna (Kn, HRK), podzielona na 100 lip. Orientacyjny kurs: 1 HRK = 0,55 PLN, 1 euro = 7,58 kn. Ceny apartamentów czy hoteli podawane są przede wszystkim w walucie europejskiej. Generalnie obowiązuje niepisana zasada, iż kun używa się do codziennych wydatków, natomiast grubsze płatności rozlicza się w euro, choć oczywiście każdy przyjmie i zapłatę w walucie chorwackiej. Z wymianą pieniędzy nie ma właściwie żadnych problemów, kantory (mjenjalnica) i banki znajdują się na przejściach granicznych i w każdej większej (lub turystycznej) miejscowości. Mogą natomiast wystąpić kłopoty z powtórną zamianą kun na przykład na euro (możliwe tylko w banku). W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip oraz 1, 2, 5 i 25 kun. Banknoty mają następujące nominały: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun. Na wybrzeżu są akceptowane wszystkie popularne karty płatnicze (VISA/ VISA Electron, MasterCard/ EuroCard/ Maestro, Dinners Club, American Express), natomiast np. w Zagrzebiu mogą być pewne problemy ze znalezieniem bankomatu akceptującego kartę VISA, chociaż większość sklepów ją przyjmuje. Sklepy w Chorwacji otwarte są od poniedziałku do piątku między 8.00 a 20.00, w soboty od 8.00 do 14.00 lub 15.00. Niektóre domy handlowe są zamykane między 12.00 i 16.00. Wiele z nich jest otwarte również w niedziele, szczególnie podczas lata.

Sieć elektryczna:

Napięcie w sieci wynosi 220 V / 50 Hz. Kontakty elektryczne są standardowe, tak jak w Polsce. W hotelach oficjalnie niewolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W niektórych hotelach w pokojach montowane są klimatyzatory, które są włączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia. Istnieje możliwość wykupienia indywidualnie sterowanej klimatyzacji -opcja płatna dodatkowo w recepcji (koszt ok. 2 – 5 Euro)

Warto wiedzieć:

Należy dobrze patrzyć pod nogi wchodząc do wody, gdyż można natknąć się na jeżowce (kulki średnicy kilku centymetrów, otoczone kolcami, leżą one na dnie, przyczepione do kamieni). Chorwacja jest krajem bezpiecznym. Dobrze pod tym względem jest nawet w Zagrzebiu, milionowej metropolii, nie wspominając o mniejszych miejscowościach. W miejscowościach turystycznych do bezpieczeństwa przykłada się bardzo dużą wagę, stąd m.in. spora ilość patroli policyjnych. Rzadko zdarzają się kradzieże kieszonkowe czy kradzieże rzeczy pozostawionych na plaży. Nie ma obaw także co do bezpieczeństwa osobistego, nawet w nocy można bez obaw wybrać się na spacer. Jednakże zalecamy ostrożność w pakowaniu i przechowywaniu dokumentów, pieniędzy, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych. Fotografowanie i filmowanie nie jest dozwolone we wszystkich obiektach udostępnianych zwiedzającym. Fotografowanie niektórych wnętrz muzeów i świątyń możliwe jest po wniesieniu stosownej opłaty. Lepiej najpierw zorientować się, czy nie ma zakazu fotografowania, aby uniknąć później kłopotliwych sytuacji. Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, lepiej też nie obejmować aparatem lub kamerą stref przygranicznych, szczególnie w rejonie granicy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą i Serbią.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer