Poradnik Turysty – CZECHY

Informacje ogólne dla turystów udających się do Czech

Formalności:

Od momentu przystąpienia Polski do tzw. Strefy Schengen zniesione zostały kontrole graniczne pomiędzy Polską, a wszystkimi krajami będącymi sygnatariuszami Układu z Schengen. Brak kontroli granicznej na przejściach nie oznacza zwolnienia obywateli Polski od posiadania dokumentów niezbędnych do podróżowania po krajach UE. Tymi dokumentami są: dla osób pełnoletnich - dowód osobisty lub paszport, a dla osób niepełnoletnich - tymczasowy dowód osobisty lub paszport.

Noclegi:

Turyści udający się na wyjazd zakwaterowani są w hotelach i pensjonatach **/*** w pokojach 2 lub 3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu (pokój hotelowy, sauna, basen), nie wolno ich wynosić poza hotel . Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania.

W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie turyści zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. Śniadania są bardziej obfite niż tzw. śniadania kontynentalne i składają się zazwyczaj z pieczywa, wędliny, sera oraz kawy, herbaty lub soku. Obiadokolacje natomiast są obfite, podawane są na ciepło do stołu przez obsługę kelnerską . Składają się zazwyczaj z dwóch dań. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa. Bywa, że gestor bazy noclegowej częstuje gości lokalnym winem.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki.

Klimat:

Czechy położone są w strefie klimatu umiarkowanego, w którym wyraźnie zaznacza się przejściowość pomiędzy wpływami morskimi a kontynentalnymi. Średnia miesięczna temperatura powietrza stycznia wynosi -2,5°C a lipca 17-18°C. Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi odpowiednio:

- 470 mm południowy wschód

- 1000 mm - Sudety i Beskidy Morawskie

Średnia roczna i miesięczna temperatura powietrza

Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Praga 8,2° -1,6° -1,1° 3,8° 7,1° 12,7° 15,4° 17° 17° 13,8° 8,2° 2,7°
Ceskie Budejovice 8,2° -1,1° -0,5° 3,8° 7,1° 12,1° 15,4° 17° 17° 13,8° 8,2° 3,3° 0,5°

 

Zdrowie:

Turyści udający się do Czech z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

Oficjalną walutą Czech jest korona czeska posiadająca międzynarodowy skrót CZK. 1 korona czeska (Kc) = 100 halerzy. 1 CZK = ok. 0,17 PLN. Akceptowana jest większość kart płatniczych (np. VISA, Mastercard, Eurocard, American Express). W mniejszych miastach większość sklepów jest otwarta od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 lub 9.00 do 18.00 oraz w soboty przed południem. W dużych miastach sklepy bywają otwarte nawet do 21.00.

Ceny w Czechach w wielu miejscach są porównywalne do cen polskich np. napój orzeźwiający kosztuje ok. 30 CZK, kawa w kawiarni 30-40 CZK, piwo 20 CZK, wódka ok. 150 CZK, obiad w restauracji ok. 200 CZK, czekolada Studencka 50 CZK. W restauracjach i hotelach ceny są wyższe.

Sieć elektryczna:

Napięcie w sieci wynosi 220 V / 50 Hz. Kontakty elektryczne są standardowe, tak jak w Polsce. W hotelach oficjalnie nie wolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W niektórych hotelach w pokojach montowane są klimatyzatory, które są włączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia. Istnieje możliwość wykupienia indywidualnie sterowanej klimatyzacji - opcja płatna dodatkowo w recepcji.

Bezpieczeństwo:

Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością. Należy jednak pamiętać, że w miejscach często odwiedzanych przez turystów tj. środkach komunikacji miejskiej (szczególnie w metrze) zdarzają się częste kradzieże! Zalecamy szczególną ostrożność w pakowaniu i przechowywaniu dokumentów, pieniędzy, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych.

Warto wiedzieć:

Fotografowanie i filmowanie nie jest dozwolone we wszystkich obiektach udostępnianych zwiedzającym. Fotografowanie niektórych wnętrz muzeów i świątyń możliwe jest po wniesieniu stosownej opłaty. Należy najpierw zorientować się, czy nie ma zakazu fotografowania, aby uniknąć później kłopotliwych sytuacji.

Przydatne zwroty:

Prosím (proszę), Děkuji (dziękuję), Děkuji moc (dziękuję bardzo), Dobrý den (dzień dobry), Dobrý večer (dobry wieczór), Promiňte (przepraszam), Na shledanou (do widzenia), Dobrou chuť (smacznego), Na zdraví (na zdrowie), Nerozumím (nie rozumiem), Nemluvím česky (nie mówię po czesku), Kde je....? (gdzie jest...?), Účet, prosím (rachunek, proszę).

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer