Poradnik Turysty – Grecja

Informacje ogólne dla turystów udających się do Grecji

Formalności:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Greckiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Program turystyczny:

Program pielgrzymki do Grecji jest bardzo bogaty w atrakcje turystyczne. W związku z tym harmonogram dnia jest stosunkowo napięty. Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co około 2,5 godziny. Przystanki na dłuższych odcinkach trasy zazwyczaj są przy stacjach benzynowych wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. Opiekę duchową podczas pielgrzymki sprawuje kapłan. W ciągu dnia przewidujemy czas na modlitwę i Mszę Świętą. Zazwyczaj sprawowana jest ona w miejscach symbolicznych dla katolików (niestety w Grecji jest niewiele miejsc, w których katolicy mogą przeżywać eucharystię w uroczysty sposób). W wyjątkowych sytuacjach Msza Św. może zostać odprawiona w pokoju lub kaplicy hotelowej albo w plenerze.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki.

Noclegi:

Turyści udający się na wycieczkę do Grecji zakwaterowani są w hotelach i pensjonatach **/*** w pokojach 2 lub 3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). Warto zaznaczyć, że niekiedy w hotelach położonych blisko piaszczystych plaż, w łazienkach, prysznic wmontowany jest w sufit, dlatego zalecamy, aby zabrać ze sobą klapki. W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu (pokój hotelowy, sauna, basen), nie wolno ich wynosić poza hotel (np. na plaże). Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania. W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie turyści zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. W greckich hotelach i pensjonatach podawane są tzw. śniadania kontynentalne. Są one zdecydowanie skromniejsze od tradycyjnych polskich śniadań składają się zazwyczaj z pieczywa pszennego, masła, miodu, dżemu oraz kawy, herbaty lub soku. Obiadokolacje natomiast są obfite, podawane są na ciepło do stołu przez obsługę kelnerską. Składają się zazwyczaj z dwóch dań, a czasem podawany jest również deser. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa. Tradycyjnym napojem proponowanym przez obsługę jest wino, które w zależności od gatunku i objętości kosztuje już od 2 Euro za butelkę lub karafkę.

Wymiana pieniędzy:

W Grecji obowiązującą walutą jest EURO (1 € -100 centów). W obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów a także 1 i 2 euro.

Klimat:

Grecja położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego, na zachodzie z odmianą wilgotną a na wschodzie z suchą.

Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Ateny 17,6° 9,9° 9,9° 12,1° 14,9° 19,2° 23,6° 23,9° 23,9° 23,6° 19,2° 14,9° 11,6°
Saloniki 14,9° 4,9° 6,6° 9,3° 13,2° 17,6° 22,5° 24,7° 24,2° 20,9° 15,9° 10,5° 6,6°

 

Średnia miesięczna temperatura powietrza kształtuje się odpowiednio: -styczeń 4°C i lipiec 25°C -północ -styczeń 10°C i lipiec 27°C -wybrzeża i wyspy Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 1400 mm na zachodzie do 400 mm w Atenach.

Zdrowie:

Służba zdrowia – zarówno publiczna, jak i prywatna – jest ogólnie dostępna. Sieć aptek jest bardzo rozbudowana, czynne są w godzinach takich jak sklepy, część aptek dyżuruje w nocy i dni wolne od pracy. Zdecydowaną większość leków, w tym antybiotyki, można kupić bez recepty. Nie wymaga się szczepień ochronnych. Koszt standardowej wizyty w szpitalu państwowym wynosi 60-90 euro, a prywatnym od 90 do 105 euro. Doba w szpitalu państwowym wynosi około 60 euro, a w prywatnym od 150 do 300 euro (bez specjalistycznych zabiegów). Woda w Grecji jest czysta i praktycznie można ją pić bez przegotowania. Pielgrzymi udający się do Grecji z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Sieć elektryczna:

Napięcie w sieci wynosi 220 V / 50 Hz. Kontakty elektryczne są standardowe, tak jak w Polsce. W hotelach oficjalnie nie wolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W niektórych hotelach w pokojach montowane są klimatyzatory, które są włączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia. Istnieje możliwość wykupienia indywidualnie sterowanej klimatyzacji -opcja płatna dodatkowo w recepcji (koszt ok. 5 Euro).

Bezpieczeństwo:

Grecja jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie należy jednak pozostawiać bez nadzoru rzeczy osobistych i dokumentów w miejscach publicznych, zwłaszcza na plażach.

Co warto wiedzieć:

  • Większość Greków jest bardzo uprzejma i niezwykle gościnna w stosunku do obcokrajowców. Każda próba porozumienia się z nimi w ich trudnym języku jest doceniana. Podstawowe zwroty: dzień dobry -kalimera, dziękuję -efcharisto, proszę -parakalo.
  • Słońce w Grecji znacznie silniej opala niż Polsce, nawet przy zachmurzonym niebie. Częstym kłopotem są poparzenia słoneczne! Należy używać kremów z filtrami słonecznymi. Obowiązkową rzeczą jest również nakrycie głowy, ponieważ udary słoneczne są niestety bardzo częste.
  • Komary - występują prawie wszędzie, zwłaszcza na zielonych Wyspach Jońskich, na Sporadach i na kontynencie, dlatego warto zabrać ze sobą preparaty przeciw komarom.
  • Zabronione jest robienie zdjęć we wnętrzu kościołów i klasztorów. W muzeach na ogół można robić zdjęcia, ale bez flesza. Uwagi te dotyczą również filmowania. Oprócz wielojęzycznych zakazów, zawsze są odpowiednie piktogramy.
  • Grecy przodują wśród krajów europejskich w paleniu -pali tam niemal 50% obywateli. Dla osób nie znoszących dymu tytoniowego to prawdziwy problem. Grecy palą wszędzie: w sklepach, restauracjach, tawernach, autobusach.
  • Choć w Grecji -tak jak i w każdym kraju -ceny są zróżnicowane w zależności od miejsca, w którym aktualnie jesteśmy, i czasu, to jednak nie zawsze warto ufać tak zwanym "gorącym okazjom". W sezonie wielu sprzedawców zachęca nas do kupienia pamiątek przekonując, że wcześniej drobiazgi były o wiele droższe, że jest promocja. Pod wpływem impulsu możemy wtedy wydać więcej, niż w rzeczywistości byśmy chcieli.
  • Sklepy są zazwyczaj czynne do godz. 19.00 lub 20.00 (z przerwą w ciągu dnia) we wtorki, czwartki i piątki. W poniedziałki, środy i soboty handel kończy się w porze sjesty.
  • Dawanie napiwków zależy od woli klienta. Przyjęty jest jednak zwyczaj gratyfikowania za dobre usługi. W restauracjach dolicza się około 10% rachunku. Można też wyrazić zadowolenie z obsługi hotelowej.
  • Grecy to w większości wyznawcy Greckiego Kościoła Ortodoksyjnego (Prawosławnego) -97,6% ludności, muzułmanie -1,5 %, katolicy -0,4%, protestanci -0,1%, inne -0,4%. Kościół Prawosławny w Grecji jest autokefaliczny (niezależny organizacyjnie), a prawosławie zgodnie z konstytucją pozostaje religią dominującą, finansowaną przez państwo.
pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer