Poradnik Turysty – KUBA

Informacje ogólne dla turystów udających się na Kubę

Przelot i formalności:

Między Kubą i Polską istnieje obowiązek wizowy. Cena pielgrzymki organizowanej przez B.P.T. ARCUS obejmuje wizę wyjazdową z Meksyku na Kubę oraz wizę wjazdową na Kubę. Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Przed odprawą paszportową każdy turysta jest zobowiązany wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu formalności (można np. umieścić go za pomocą taśmy klejącej w paszporcie). Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. Przy wylocie z Kuby należy uiścić obowiązkową opłatę związaną z wizą wyjazdową z Kuby do Europy w wysokości ok. 20-25 euro.

Program turystyczny i religijny

Kuba tradycyjnie jest krajem katolickim. Szeroko praktykowane są również synkretyczne kulty afrykańskie znane jako Santería, również pod nazwą: Regla de Ocha (Obrządek Ocha). Ważne znaczenie na Kubie ma kult Matki Boskiej z El Cobre, który korzeniami sięga 1687 r. Matka Boża z El Cobre jest patronką całej wyspy, oficjalnie ustanowioną w 1916 r. przez papieża Benedykta XV i koronowaną w 1998 r. przez Jana Pawła II. Jest czczona i szanowana przez wszystkich bez względu na wyznanie, zarówno katolików jak i wyznawców religii afro-kubańskich. Na Kubie panuje inna strefa czasowa. W stosunku do czasu polskiego należy odjąć 6 godzin, aby otrzymać czas lokalny (jeśli w Polsce jest 20.00, to na jest Kubie 14.00). W stosunku do czasu obowiązującego w Meksyku należy dodać 1 godzinę, aby otrzymać czas lokalny (jeśli w Meksyku jest 20:00, to na Kubie jest 21:00). Po przylocie należy niezwłocznie przestawić zegarek osobisty, aby uniknąć nieporozumień.

Szczepienia, higiena i inne możliwe problemy zdrowotne.

Przed wjazdem na terytorium Kuby nie ma obowiązku wykonania żadnych szczepień ochronnych. Należy zachowywać normalne zasady higieny, w szczególności myć często ręce. Nie należy pić wody niebutelkowanej (m.in. z kranu). Można natomiast wodą z kranu myć zęby. Woda butelkowana jest bezpieczna. U niektórych osób może wystąpić tzw. zemsta Montezumy, czyli dolegliwości żołądkowe i wszystko, co jest z nimi związane. Nie wynikają one z braku higieny, tylko z innej niż polska flory bakteryjnej. W przypadku dolegliwości należy zażyć standardowe środki farmaceutyczne, a w razie ich nieskuteczności zwrócić się o pomoc do przewodnika, który pomoże w zakupie odpowiednich farmaceutyków. Częste są przypadki zaburzenia funkcjonowania układu krążenia wywołane wysoką temperaturą powietrza, jego dużą wilgotnością i raptownymi skokami ciśnienia

Wyżywienie:

W czasie pobytu na Kubie będą Państwo mieli zapewnione dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiadokolacje. Śniadania są typu amerykańskiego, tzn. kawa lub herbata, jajecznica, sok pomarańczowy i chleb tostowy. Czasami podawane są w formie bufetu, czasami serwowane. Należy pamiętać o zasadzie nie wynoszenia posiłków, kanapek itp. poza restauracje. Obiadokolacje będą zawsze trzy-daniowe: zupa, drugie danie i deser, a także kawa lub herbata. Napoje orzeźwiające czy piwo są dodatkowo płatne. Podróż na Kubę ma też charakter kulinarny i otwiera możliwość próbowania rozmaitych dań tej kuchni. Kubańska kuchnia jest smaczna i zdrowa. Częstymi składnikami wszelkich potraw są fasola, ryż oraz ziemniaki, także słodkie bataty. Z mięs najpowszechniejsza jest wieprzowina, podawana w formie steku, podsmażana lub panierowana. Na Kubie pospolitym napojem alkoholowym jest rum, powstały podczas fermentacji melasy po produkcji cukru z trzciny. Rozróżnia się jasny (leżakowany w beczkach z jasnego drewna) lub ciemnozłoty (z beczek dębowych). Kuba to także kolebka cygar i popularnego w Polsce drinka mojito. Będąc na Kubie należy spróbować: supa de ajo – tradycyjna kubańska zupa czosnkowa, chicharritas de platano – chipsy bananowe, zrobione poprzez podsmażenie pokrojonych w plasterki bananów, congri – ryż z czarną fasolką, często podawany jako dodatek do wielu potraw. Podczas pobytu w Varadero, mają Państwo zapewniony pakiet all inclusive, a więc wszystkie napoje orzeźwiające, alkoholowe i posiłki są w cenie pobytu w hotelu. Może zdarzyć się, że w niektórych barach hotelowych, szczególnie wieczorami, alkohole będą dodatkowo płatne. Utrata hotelowej bransoletki identyfikacyjnej może być kosztowna, nawet 100 USD. Za zgubienie ręcznika hotelowego gość zapłaci kilkanaście dolarów.

Ubiór:

Nie jest możliwe przewidzenie pogody, lecz generalnie temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 20˚C podczas dnia, i 10˚C w ciągu nocy. Ubranie powinno być wygodne, raczej lekkie, choć warto zabrać ze sobą coś cieplejszego na poranki. Dobrze jest też zabrać ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową, nakrycie głowy (słońce bywa bardzo intensywne), krem przeciwsłoneczny i środek chroniący przed ukąszeniami komarów. Równie ważne jest wygodne obuwie -najlepiej pełne, sportowe buty, ponieważ program wyjazdu jest dość intensywny. Każdego dnia wieczorem będą Państwo informowani o prognozowanej pogodzie na kolejny dzień i jakie ubranie należy wziąć ze sobą do autokaru.

Klimat:

Na Kubie panuje klimat tropikalny charakteryzujący się dużą wilgotnością i wysokimi temperaturami powietrza. W okresie od sierpnia do listopada mogą występować huragany i cyklony tropikalne (czerwiec–listopad). Rozróżnia się porę deszczową (od maja do października) oraz porę suchą (od listopada do kwietnia). Średnia temperatura roczna wynosi około 25°C, przy średnim wskaźniku wilgotności na poziomie 75%. Podczas pory suchej, zwanej przez Kubańczyków „zimą”, temperatura w ciągu dnia może spaść do 15°C, na ogół jednak utrzymuje się w granicach 25°C, a w porze deszczowej wzrasta do 35°C. Średnie opady deszczu wynoszą 1.375 mm rocznie, (w porze deszczowej średnio 1.059 mm, natomiast w sezonie suchym 316 mm). W ciągu roku notuje się 330 dni słonecznych.

Wymiana pieniędzy:

Od listopada 2004 r. na obszarze całej Kuby wycofano z obiegu dolary amerykańskie (USD). W związku z tym obecnie na wyspie funkcjonują dwie oficjalne waluty: peso niewymienialne (CUP) oraz peso wymienialne (CUC). Stosunek CUC do CUP wynosi 1:24 przy sprzedaży i 1:25 przy zakupie. CUC ma wartość wyłącznie na terytorium Kuby. Od kwietnia 2005 r. CUC ma wartość wyższą o 8% od dolara amerykańskiego, z którym jest sztywno związane , tzn. wartość CUC w stosunku do pozostałych walut kształtuje się w zależności od kursu dolara. Ponadto operacja wymiany USD obłożona jest na terenie całego kraju obligatoryjnym 10% podatkiem. Podatek ten nie dotyczy innych walut. Na terenie Kuby w obiegu są: euro, dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski. W związku z tym na Kubę bardziej korzystne jest zabranie euro, niż dolarów, gdyż euro można wymienić zarówno na CUC jak i na CUP bez ww. dodatkowego podatku. Euro jest ponadto przyjmowane oficjalnie w punktach sprzedaży towarów i usług w niektórych strefach turystycznych (np. Varadero). Dolary amerykańskiego, euro, funty, franki szwajcarskie i dolary kanadyjskie mogą być wymieniane na CUC i CUP w bankach i oficjalnych kantorach wymiany sieci CADECA. Za peso niewymienialne (CUP) trudno jest cokolwiek kupić w wolnej sprzedaży. Obcokrajowcy odwiedzający Kubę muszą nabywać większość towarów i usług – za wyjątkiem opłat za transport publiczny, imprezy kulturalne oraz owoców, warzyw i mięsa wieprzowego na targu – za peso wymienialne (CUC). Ceny są średnio 3-a nawet 4krotnie wyższe od polskich. Banki, urzędy, instytucje użyteczności publicznej i punkty handlowo-usługowe nie honorują kart kredytowych VISA, CABAL, MasterCard, VISA Electron ani czeków, w tym czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Przed wyjazdem z Polski należy dowiedzieć się we własnym banku, czy posiadane karty kredytowe będą działały na Kubie.

Sieć elektryczna:

Na Kubie napięcie w gniazdku wynosi 110 V. Większość nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych funkcjonuje w rozpiętości od 110 do 230 V. Jeżeli jakieś urządzenie nie jest dostosowane do takiego napięcia można skorzystać z adaptera, który można nabyć w większości sklepów z elektroniką. Również w przypadku wtyczek konieczne są konwertery które dostosują polski rodzaj wtyczki do północnoamerykańskiego rodzaju gniazda. Nie należy zabierać ze sobą grzałek, ponieważ nie będą działać poprawnie. W większości hoteli do dyspozycji gości są suszarki do włosów. Internet bezprzewodowy jest dostępny w każdym hotelu, w większości bezpłatnie. W większości hoteli jest też komputer stacjonarny z dostępem do Internetu, lecz dodatkowo płatny. W miastach jest też dużo tanich kafejek internetowych.

Bezpieczeństwo:

Mimo że Kuba jest jednym z bezpieczniejszych krajów regionu Karaibów i Ameryki Południowej, przestępczość pospolita wzrasta tu systematycznie i wprost proporcjonalnie do zubożenia społeczeństwa. Nasila się w szczególności liczba napadów rabunkowych z użyciem broni palnej i białej. Częstsze są włamania do samochodów, kradzieże torebek damskich, biżuterii, sprzętu fotograficznego i telefonów komórkowych. Nie należy za bardzo liczyć na pomoc wszędobylskich milicjantów, patrolujących 24 godziny na dobę najważniejsze punkty w miastach. W stolicy unikać należy poruszania się, zwłaszcza po zachodzie słońca, po takich dzielnicach jak Centro Habana (okolice dawnego barrio Colon, ulice Ami-stad i Monte), Habana Vieja (ulice Sol, Jesus Maria, Aguacate), a także Lavton, Cerro, 10 de Octubre, San Miguel del Padron, Arroyo Naranjo. Należy w sposób szczególny zadbać o zabezpieczenie przed kradzieżą gotówki, paszportów, kart kredytowych, dokumentów podróży itp.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer