Poradnik Turysty – Litwa

Informacje ogólne dla turystów udających się na Litwę

Formalności:

Od momentu przystąpienia Polski do tzw. Strefy Schengen zniesione zostały kontrole graniczne pomiędzy Polską, a wszystkimi krajami będącymi sygnatariuszami Układu z Schengen. Brak kontroli granicznej na przejściach nie oznacza zwolnienia obywateli Polski od posiadania dokumentów niezbędnych do podróżowania po krajach UE. Tymi dokumentami są: dla osób pełnoletnich -dowód osobisty lub paszport, a dla osób niepełnoletnich -tymczasowy dowód osobisty lub paszport.

Program turystyczny i religijny:

Program pielgrzymek na Litwę jest bardzo bogaty w przeżycia religijne jak i atrakcje turystyczne. Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co około 2 -4 godziny. Przystanki te zazwyczaj są przy stacjach benzynowych wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. Opiekę duchową podczas pielgrzymki sprawuje kapłan. W ciągu dnia przewidujemy czas na indywidualną modlitwę i Mszę Świętą. Zazwyczaj sprawowana jest ona w miejscach symbolicznych dla chrześcijan (miejsce objawień, przy grobach świętych i błogosławionych lub innych miejscach kultu religijnego). W wyjątkowych sytuacjach Msza Święta może zostać odprawiona w pokoju lub kaplicy hotelowej albo w plenerze.

Noclegi:

Turyści udający się na pielgrzymki na Litwę zakwaterowani są w hotelach i pensjonatach **/*** w pokojach 2 lub 3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu (pokój hotelowy, sauna, basen), nie wolno ich wynosić poza hotel .Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania. W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie turyści zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. W litewskich hotelach śniadania są podawane w formie bufetu lub są serwowane do stołu przez obsługę kelnerską. Są to śniadania wzmocnione (nie kontynentalne), składające się z pieczywa, masła, sera, szynki, owocu oraz kawy, herbaty lub soku. Obiadokolacje są obfite, serwowane na ciepło do stołu przez obsługę kelnerską. Składają się zazwyczaj z dwóch dań. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki.

Klimat:

Litwa jest państwem położonym w północno -wschodniej Europie nad Morzem Bałtyckim. Kraj ten leży w strefie przejściowej między klimatem morskim a kontynentalnym. Pogoda na Litwie często ulega gwałtownym zmianom, przez piątą część roku znajduje się pod wpływem zimnego powietrza arktycznego. Temperatura średnia latem waha się między 14 a 200C, zimą zazwyczaj od 0 do -100C. Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 650 mm. Najwięcej zaś opadów jest na północy (ok. 950 mm), najmniej w środkowej części kraju (poniżej 400 mm).

Temperatura powietrza minimalna i maksymalna w poszczególnych miesiącach [w °C]

Miasto Temperatura I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Wilno Min. -8,7 -7,6 -3,8 1,6 7,5 10,8 12,3 11,5 7,7 3,4 -0,9 -5,2
Max. -3,5 -1,7 3,3 10,7 18,2 21,1 22,1 21,6 16,4 10,2 3,5 -0,5
Kowno Min. -8,5 -7,6 -3,6 1,8 7,3 10,9 12,4 11,8 8,1 4,0 -0,5 -4,9
Max. -2,6 -1,4 3,5 10,7 17,9 21,0 22,2 21,9 16,7 10,8 4,0 0,0

 


Zdrowie:

Na Litwie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w związku z czym nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. Generalnie poziom ochrony zdrowia odpowiada standardom europejskim. Turyści udający się na Litwę z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

Od stycznia 2015 na Litwie obowiązującą walutą jest EURO (1 € -100 centów). W obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów, a także 1 i 2 euro. Akceptowana jest większość kart płatniczych (np. VISA, Mastercard, Eurocard, American Express). Dotyczy to oczywiście większych placówek handlowych, sklepów, restauracji, stacji benzynowych, hoteli, itd.

Sieć elektryczna:

Napięcie w sieci wynosi 220 V / 50 Hz. Kontakty elektryczne są standardowe, tak jak w Polsce. W hotelach oficjalnie nie wolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki.

Warto wiedzieć:

Na Litwie obowiązuje całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych. Należy pamiętać, że w miejscach często odwiedzanych przez turystów oraz pielgrzymów a także środkach komunikacji miejskiej zdarzają się kradzieże. Zalecamy szczególną ostrożność przy pakowaniu i przechowywaniu dokumentów, pieniędzy, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych. Fotografowanie

filmowanie nie jest dozwolone we wszystkich obiektach udostępnianych zwiedzającym. Fotografowanie niektórych wnętrz muzeów i świątyń możliwe jest po wniesieniu stosownej opłaty. Należy najpierw zorientować się, czy nie ma zakazu fotografowania, aby uniknąć później kłopotliwych sytuacji.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer