Poradnik Turysty – Meksyk

Informacje ogólne dla turystów udających się do Meksyku

Przelot i formalności:

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych czy służbowych nie przekraczających 180 dni. Wymagany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy.

W samolocie dostaną Państwo do wypełnienia dwa formularze: kartę turystyczną i kartę celną. Kartę turystyczną wypełnia każdy uczestnik, natomiast kartę celną można wypełnić jedną na rodzinę. Wypełnioną i podbitą przez służby migracyjne kartę turystyczną należy zachować, aż do momentu wyjazdu z Meksyku. Ponieważ tę część karty należy zwrócić przy wyjeździe bardzo ważnym jest, aby jej nie zgubić (można np. umieścić ją za pomocą taśmy klejącej w paszporcie). Przykładowy sposób wypełnienia obydwu kart znajduje się na stronie ambasady polskiej w Meksyku: www.meksyk.msz.gov.pl/. Po odebraniu bagażu głównego na lotnisku w Mieście Meksyk przejdą państwo przez kontrolę celną, gdzie zostaną Państwo poproszeni o naciśnięcie guzika. Jeśli zapali się światło zielone, będą Państwo mogli przejść dalej, jeśli czerwone zostaną Państwo zaproszeni do szczegółowej kontroli bagażowej. Na teren Meksyku nie wolno wwozić wyrobów mięsnych i owoców. Czasami może się zdarzyć, iż bagaż główny, nadany w miejscu wylotu i odbierany w Mieście Meksyk może się zagubić i przybyć dzień, czy dwa dni później, dlatego prosimy włożyć do bagażu podręcznego najpotrzebniejsze ubrania i bieliznę osobistą na najbliższe 2-3 dni.

Program turystyczny i religijny

Meksyk to kraj, gdzie współczesność przeplata się z tradycjami i obyczajami sięgającymi wiele wieków wstecz, gdzie bogactwo miesza się z nędzą. Kraj wielu kontrastów, który łatwo jest pokochać, ale ciężko zrozumieć stosując europejskie wzorce obyczajowe. Podczas pobytu w tym egzotycznym kraju najlepiej poddać się mentalności ludzi w nim mieszkających. Czas nie ma tu znaczenia i nikt się nie przejmuje sprawami, które w Europie powodują przyspieszenie pulsu. Najlepiej korzystać z uroków tego zakątka świata, obserwując bardzo otwartych i serdecznych Meksykanów, ich sposób bycia i podejścia do spraw ważniejszych i mniej ważnych. Warto się poddać na te kilkanaście dni tej atmosferze zapominając o naszych europejskich wzorcach postępowania.

W Meksyku panuje inna strefa czasowa. W stosunku do czasu polskiego należy odjąć 7 godzin, aby otrzymać czas lokalny (jeśli w Polsce jest 24.00, to w Meksyku 17.00). Po przylocie należy niezwłocznie przestawić zegarek osobisty, aby uniknąć nieporozumień. Zmiana czasu wiąże się również z reakcjami organizmu, który potrzebuje kilku dni na przestawienie się na miejscowy czas. Może się to wiązać z sennością podczas dnia, zmęczeniem lub bezsennością.

Szczepienia, higiena i inne możliwe problemy zdrowotne.

Przed wjazdem na terytorium Meksyku nie ma obowiązku wykonania żadnych szczepień ochronnych. W miejscach, w których będą Państwo przebywać nie ma malarii, ani innych chorób tropikalnych. Należy zachowywać normalne zasady higieny, w szczególności myć często ręce. Nie należy pić wody nie butelkowanej z ulicy, ani z kranu. Można natomiast wodą z kranu myć zęby. Woda butelkowana jest bezpieczna. U niektórych osób może wystąpić tzw. zemsta Montezumy, czyli dolegliwości żołądkowe i wszystko, co jest z nimi związane. Nie wynikają one z braku higieny, tylko z innej niż polska flory bakteryjnej. W przypadku dolegliwości należy zażyć standardowe środki farmaceutyczne, a w razie ich nieskuteczności zwrócić się o pomoc do przewodnika, który pomoże w zakupie odpowiednich farmaceutyków meksykańskich. W ciągu pierwszych dni będą Państwo przebywać na wysokości ponad 2000 m n.p.m., co może powodować uczucie ogólnego zmęczenia lub płytszy oddech. Generalnie po dwóch, trzech dniach dolegliwości te znikają.

Wyżywienie:

W czasie pobytu w Meksyku będą Państwo mieli zapewnione dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiadokolację. Śniadania są typu amerykańskiego, tzn. kawa lub herbata, jajecznica, sok pomarańczowy i chleb tostowy. Czasami podawane są w formie bufetu, czasami serwowane. Należy pamiętać o zasadzie nie wynoszenia posiłków, kanapek itp. poza restauracje. Obiadokolacje będą zawsze trzy-daniowe: zupa, drugie danie i deser, a także kawa lub herbata. Napoje orzeźwiające czy piwo są dodatkowo płatne. Podróż do Meksyku ma też charakter kulinarny i otwiera możliwość próbowania rozmaitych dań tej słynnej kuchni. Meksykańskie jedzenie jest smaczne, dość tanie i jest przyrządzane higienicznie. Staramy się, aby w razie potrzeby była możliwość zakupienia jakiejś przekąski. Zamawiając posiłki indywidualnie należy pamiętać o obowiązkowych napiwkach w wysokości 10% - 15% od ceny. Należy również przewidzieć napiwki dla kierowcy i przewodnika (ok. 2 USD od osoby za dzień pobytu). Podczas pobytu na Riviera Maya Acapulco, mają Państwo zapewniony pakiet all inclusive, a więc wszystkie napoje orzeźwiające, alkoholowe i posiłki są w cenie pobytu w hotelu. Może zdarzyć się, że w niektórych barach hotelowych, szczególnie wieczorami, alkohole będą dodatkowo płatne. Utrata hotelowej bransoletki identyfikacyjnej może być kosztowna, nawet 100 USD. Za zgubienie ręcznika hotelowego gość zapłaci kilkanaście dolarów.

Ubiór:

Nie jest możliwe przewidzenie pogody, lecz generalnie temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 20˚C podczas dnia, i 10˚C w ciągu nocy. W Mieście Meksyk mogą występować przymrozki. Mogą też występować krótkie przelotne opady deszczu. Ubranie powinno być wygodne, raczej lekkie, choć warto zabrać ze sobą coś cieplejszego na poranki. Dobrze jest

też zabrać ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową, nakrycie głowy (słońce w Meksyku bywa bardzo intensywne), krem przeciwsłoneczny i środek chroniący przed ukąszeniami komarów. Równie ważne jest wygodne obuwie - najlepiej pełne, sportowe buty, ponieważ program wyjazdu jest dość intensywny. Każdego dnia wieczorem będą Państwo informowani o prognozowanej pogodzie na kolejny dzień i jakie ubranie należy wziąć ze sobą do autokaru.

Klimat:

Meksyk jest krajem o bardzo zróżnicowanych strefach klimatycznych. Również w miejscach, które są w programie klimat jest różnorodny. Głównym czynnikiem, który ma wpływ na pogodę jest wysokość nad poziomem morza. Dlatego też w Mexico City, które leży na wysokości pow. 2000 metrów n.p.m. ranki i wieczory są chłodniejsze. W Acapulco jest natomiast jest bardzo duża wilgotność i upalnie: w nocy 25 stopni, w ciągu dnia ok. 35 stopni.

Wymiana pieniędzy:

Do Meksyku najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie, które najłatwiej jest wymienić w bankach i kantorach (Casa de Cambio). Dogodniej jest zabrać małe nominały (do 50 USD), ponieważ banknoty o wyższych nominałach nie wszędzie są przyjmowane. Kwoty powyżej 10 000 USD należy zadeklarować podczas odprawy celnej. Co prawda w Meksyku w wielu miejscach można płacić dolarami, jednak radzimy od razu po przylocie wymienić dolary na miejscowe pesos (1 USD = ok. 13,93 pesos). Nie należy przyjmować pesos przedartych lub uszkodzonych. Podczas podróży pilot będzie informował Państwa o możliwości wymiany pieniędzy. Na początek radzimy wymienić około 300 - 400 USD. Podczas wymiany waluty czasami obowiązkowe jest pozostawienie kserokopii paszportu, dlatego warto mieć ze sobą przygotowanych kilka odbitek. W wielu miejscach jest powszechny dostęp do bankomatów. Kart kredytowe nie wszędzie są akceptowane.

Ceny w Meksyku w wielu miejscach są porównywalne do cen polskich. Np. napój orzeźwiający kosztuje ok. 1 USD, kawa 2 USD, obiad w restauracji od 8 do 10 USD, ciastka ok. 2-3 USD, tequila od 10 do 30 USD, sombrero od 10 do 20 USD. W restauracjach i hotelach ceny są wyższe. W trakcie wyjazdu odwiedzą Państwo kilka regionów Meksyku. Każdy z nich specjalizuje się w innych wyrobach rzemieślniczych, które mogą służyć jako pamiątki i prezenty, które warto zakupić właśnie w tym regionie ze względu na niższą cenę. Pilot przekaże Państwu odpowiednie informacje. W sklepach nie ma generalnie możliwości targowania się i ceny są stałe, natomiast na bazarach i na targu jest to wręcz wskazane. Czasami można utargować do 50% ceny wyjściowej (wszystko zależy od umiejętności targowania się kupującego). Jednakże targowanie musi się odbywać zawsze z szacunkiem dla sprzedającego. W strefach archeologicznych i muzeach istnieje stała opłata za możliwość korzystania z kamery video, która wynosi 41 pesos. Aparatów fotograficznych można używać swobodnie bez opłat.

Sieć elektryczna:

W Meksyku napięcie w gniazdku wynosi 110 V. Większość nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych funkcjonuje w rozpiętości od 110 do 230 V. Jeżeli jakieś urządzenie nie jest dostosowane do takiego napięcia można skorzystać z adaptera, który można nabyć w większości sklepów z elektroniką. Również w przypadku wtyczek konieczne są konwertery które dostosują polski rodzaj wtyczki do meksykańskiego rodzaju gniazda. Nie należy zabierać ze sobą grzałek, ponieważ w Meksyku nie będą działać poprawnie. W większości hoteli do dyspozycji gości są suszarki do włosów. Kontakt z bliskimi w Polsce można utrzymywać za pomocą telefonów publicznych. Koszt kart telefonicznych to 30, 50 lub 100 peso. Dzwoniąc do Polski należy użyć numer kierunkowy 0048 a następnie numer abonenta. Numer kierunkowy do Meksyku to +52.

Internet bezprzewodowy jest dostępny w każdym hotelu, w większości bezpłatnie. W większości hoteli jest też komputer stacjonarny z dostępem do Internetu, lecz dodatkowo płatny. W miastach jest też dużo tanich kafejek internetowych.

Bezpieczeństwo:

Meksyk ma złą sławę pod względem poczucia bezpieczeństwa turystów. W większości przypadków dotyczy to obszarów, których nie ma na trasie naszych wyjazdów. Jednakże, tak jak na całym świecie tak i w Meksyku, istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą. W związku z tym należy zachować ostrożność i przede wszystkim uważać na bagaże i dokumenty, gdyż nie przypilnowane mogą stać się „łupem” kieszonkowców. Zwłaszcza w zatłoczonych miejscach należy uważać na torebki i plecaki i trzymać je blisko siebie w zasięgu wzroku. Przed podróżą warto wykonać kopie niezbędnych dokumentów, które można potem nosić przy sobie, a oryginały bezpieczniej jest przechowywać np. w sejfie hotelowym. W sejfie hotelowym warto też zdeponować większe sumy pieniędzy, a przy sobie trzymać tylko niezbędne kwoty. Zaleca się zachować zwiększoną ostrożność podczas wymieniania walut w kantorach. Podczas zwiedzania zalecamy nie oddalać się od grupy. W mieście Meksyk należy bezwzględnie wystrzegać się podróżowania taksówkami zatrzymanymi na ulicy. Po zmroku należy poruszać się z większych grupach, nie wchodzić w miejsca podejrzane, zawsze zabierać ze sobą z hotelu wizytówkę z adresem i powiadomić przewodnika o wyjściu samemu poza hotel.

Uwaga! Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczać gościom ani na ich pytania odpowiadać negatywnie. Meksykanie chętnie i przyjaźnie dają wskazówki zagubionym kierowcom czy turystom, co nie oznacza iż naprawdę wiedzą jak dojechać czy dojść do wskazanego miejsca.


pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer