Poradnik Turysty – Portugalia

Informacje ogólne dla turystów udających się do Portugalii

Formalności:

Od momentu przystąpienia Polski do tzw. Strefy Schengen zniesione zostały kontrole graniczne pomiędzy Polską, a wszystkimi krajami będącymi sygnatariuszami Układu z Schengen. Brak kontroli granicznej na przejściach nie oznacza zwolnienia obywateli Polski od posiadania dokumentów niezbędnych do podróżowania po krajach UE. Tymi dokumentami są: dla osób pełnoletnich - dowód osobisty lub paszport, a dla osób niepełnoletnich - tymczasowy dowód osobisty lub paszport.

Program turystyczny i religijny

Program pielgrzymek do Portugalii jest bardzo bogaty w przeżycia religijne jak i atrakcje turystyczne. Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co około 2,5 godziny. Przystanki te zazwyczaj są przy stacjach benzynowych wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. W dużych aglomeracjach oraz w ścisłych centrach zabytkowych miast poruszamy się pieszo lub przemieszczamy się komunikacją miejską.

Opiekę duchową podczas pielgrzymki sprawuje kapłan. W ciągu dnia przewidujemy czas na indywidualną modlitwę i Mszę Świętą. Zazwyczaj sprawowana jest ona w miejscach symbolicznych dla katolików (miejsce objawień, przy grobach świętych lub innych miejscach kultu religijnego). W wyjątkowych sytuacjach Msza może zostać odprawiona w pokoju lub kaplicy hotelowej albo w plenerze.

Noclegi:

Turyści udający się na pielgrzymki do Portugalii zakwaterowani są w hotelach ***/**** w pokojach 2 - 3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu (pokój hotelowy, sauna, basen), nie wolno ich wynosić poza hotel (np. na plaże). Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania.

W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie pielgrzymi zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. W portugalskich hotelach podawane są śniadania typu bufet lub serwowane przez obsługę kelnerską . Są to śniadania wzmocnione (nie kontynentalne), składające się z pieczywa, masła, sera, szynki, owoców oraz kawy, herbaty lub soku. Obiadokolacje są obfite, serwowane są na ciepło do stołu przez obsługę kelnerską . Składają się zazwyczaj z dwóch dań, a czasem podawany jest również deser. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki.

Klimat:

Portugalia położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego. W części północnej dominuje typ morski z małymi dobowymi i rocznymi wahaniami temperatury. Są tu obfite opady od około 1000 mm do ponad 2000 mm w ciągu roku. Część południowa objęta jest klimatem o cechach zbliżonych do śródziemnomorskiego. Dzięki temu pada tu znacznie mniej, mianowicie do 600 mm rocznie. W głębi lądu przeważa klimat bardziej kontynentalny z gorętszymi latami i chłodniejszymi zimami niż w regionach przybrzeżnych.

Temperatura powietrza minimalna i maksymalna w poszczególnych miesiącach [w °C]

Miasto Temperatura I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Lizbona Min. 8,2 9,0 9,9 11,1 13,0 15,6 17,4 17,7 17,0 14,6 11,2 8,9
Max. 14,5 15,6 17,6 19,1 21,7 24,8 27,4 27,9 26,4 22,4 17,8 14,8
Porto Min. 5,1 5,9 6,8 8,3 10,6 13,5 15,0 14,6 13,9 11,4 7,9 5,9
Max. 13,5 14,3 16,2 17,5 19,6 22,7 24,7 25,0 24,0 20,9 16,7 13,9

 

Zdrowie:

W Portugalii nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w związku z czym nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. Generalnie poziom ochrony zdrowia odpowiada standardom europejskim. Najczęściej spotykane wśród turystów dolegliwości i choroby to: udar słoneczny oraz bóle żołądka (głównie po spożyciu małży). Wodę można pić bez obaw, choć zawsze zdrowsza jest woda butelkowana. Pielgrzymi udający się do Portugalii z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych i ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

W Portugalii obowiązującą walutą jest EURO (1 € - 100 centów). W obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów a także 1 i 2 euro. Walutę zagraniczną można wymieniać na euro we wszystkich bankach, urzędach pocztowych oraz w kantorach wymiany na lotniskach i dworcach kolejowych. Oczywiście euro można też wykupić w bankach i kantorach w Polsce. Akceptowana jest większość kart płatniczych (np. VISA, Mastercard, Eurocard, American Express). Dotyczy to oczywiście większych placówek handlowych, sklepów, restauracji, stacji benzynowych, hoteli, itd. Bardzo dobrze rozwinięta jest w Portugalii sieć bankomatów (multibanco). Niekiedy sklepy ustalają minimalną kwotę do zapłaty kartą (zwykle 5-10 euro).Większość sklepów, mniejszych muzeów i urzędów pocztowych jest nieczynna w porze obiadowej, zwykle od 12.30 do 14.30. Sklepy otwierane są około godziny 9.00. Po sjeście czynne są, aż do godziny 19.00 lub 20.00. Z wyjątkiem większych miast, sklepy zamknięte są od południa w sobotę do poniedziałku rano. Natomiast większe centra handlowe czynne są przez siedem dni w tygodniu, czasami nawet aż do północy.

Sieć elektryczna:

Napięcie w sieci wynosi 220 V / 50 Hz. Kontakty elektryczne są standardowe, tak jak w Polsce. W hotelach oficjalnie niewolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W niektórych hotelach w pokojach montowane są klimatyzatory, które są włączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia. Istnieje możliwość wykupienia indywidualnie sterowanej klimatyzacji - opcja płatna dodatkowo w recepcji (koszt ok. 2 – 5 Euro).

Warto wiedzieć:

Należy pamiętać, że w miejscach często odwiedzanych przez turystów oraz pielgrzymów a także środkach komunikacji miejskiej (szczególnie w metrze) zdarzają się częste kradzieże. Zalecamy szczególną ostrożność w pakowaniu i przechowywaniu dokumentów, pieniędzy, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych. Fotografowanie i filmowanie nie jest dozwolone we wszystkich obiektach udostępnianych zwiedzającym. Fotografowanie niektórych wnętrz muzeów i świątyń możliwe jest po wniesieniu stosownej opłaty. Lepiej najpierw zorientować się, czy nie ma zakazu fotografowania, aby uniknąć później kłopotliwych sytuacji. Toalety oznakowane są retretes; homens - to toalety męskie, a senhoras - toalety damskie.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer