Poradnik Turysty – Rosja

Informacje ogólne dla turystów udających się do Rosji

Formalności:

Obowiązują zasady wjazdu na podstawie wiz, określone w polsko-rosyjskiej umowie międzyrządowej o warunkach podróży obywateli obu państw, a od 1 czerwca 2007 r. obowiązuje Umowa między Wspólnota Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom UE i FR. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy, licząc od dnia, w którym ma się kończyć okres ważności wizy rosyjskiej.

Do otrzymania wizy wjazdowej na terytorium Rosji niezbędna jest 1 fotografia, inna niż w paszporcie, zgodna z podanymi niżej szczegółami:

  • Rozmiary: 35×45 mm;
  • Tło: jednolite, jasne;
  • Forma: en face, z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
  • W kolorze, dobra ostrość, pokazująca wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak, aby twarz zajmowała 70-80% fotografii;
  • Bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami;
  • Wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy od daty najbliższego wjazdu na terytorium Rosji.

Program turystyczny i religijny

Program pielgrzymek do Rosji jest bardzo bogaty w przeżycia religijne jak i atrakcje turystyczne. Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co około 2 - 4 godziny. Przystanki te zazwyczaj są przy stacjach benzynowych wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. W dużych aglomeracjach oraz w ścisłych centrach zabytkowych miast poruszamy się pieszo lub przemieszczamy się komunikacją miejską. Opiekę duchową podczas pielgrzymki sprawuje kapłan. W ciągu dnia przewidujemy czas na indywidualną modlitwę i Mszę Świętą. Zazwyczaj sprawowana jest ona w miejscach symbolicznych dla katolików (miejsce objawień, przy grobach świętych i błogosławionych lub innych miejscach kultu religijnego). W wyjątkowych sytuacjach Msza Święta może zostać odprawiona w pokoju lub kaplicy hotelowej albo w plenerze.

Noclegi:

Turyści udający się na pielgrzymki do Rosji zakwaterowani są w hotelach i pensjonatach **/*** w pokojach 2 lub 3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu. Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania. W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie pielgrzymi zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. Zdarza się, że napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i

dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki.

Klimat:

Rosja położona jest w dwóch strefach klimatycznych: okołobiegunowej z klimatem polarnym i subpolarnym oraz umiarkowanej. Chłodny klimat panuje w północnej części nizin Wschodnioeuropejskiej i Zachodniosyberyjskiej oraz na obszarach górskich Syberii Północno - Wschodniej, klimat ciepły - na południu obu nizin oraz na Przedkaukaziu. Ogromna rozciągłość kraju i znaczne odległości od morza sprawiają, że klimat ma cechy kontynentalne.

Średnie temperatury w Rosji (w °C)
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
-16° -13° -3° 13° 21° 22° 21° 11° -1° -10°
Średnie opady - suma opadów mierzona w milimetrach
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
40 40 38 40 50 60 80 70 58 50 50 55

 

Zdrowie:

W Rosji nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w związku z czym nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. Turyści udający się do Rosji z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

Jednostką monetarną w Rosji jest rubel (RUB). 1 RUB = 0,10 PLN, 1 EUR = 40,35 RUB. Banknoty występują o następujących nominałach: 10, 50, 100, 500, 1000 i 5000 rubli. 1 rubel = 100 kopiejek. Monety są o nominałach 1, 5, 10 i 50 kopiejek, oraz 1, 2, 5 i 10 rubli. Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach, ale niektóre z nich, np. w Obwodzie Kaliningradzkim, wymagają okazania paszportu. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, mimo lepszego kursu, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Banki pośredniczą w transferze z zagranicy pieniędzy dla osób prywatnych.

Sieć elektryczna:

Sieć elektryczna jest taka sama jak w Polsce (220 V, 50 Hz).

Warto wiedzieć:

Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą . Należy unikać przygodnych znajomości w restauracjach, na dworcach, a szczególnie korzystania z zaproszeń do mieszkań prywatnych. Należy unikać również nocnych spacerów po miastach. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty najlepiej przechowywać w skrytce hotelowej lub w innym bezpiecznym miejscu. Zaleca się nosić przy sobie tylko niezbędne kwoty. W miejscach publicznych należy mieć przy sobie dokumenty. Miejscowa milicja wyczulona jest na przebywanie w stanie nietrzeźwym w miejscach publicznych (dworce, lotniska, parki). Zalecane jest wystrzeganie się zakupu alkoholu w kioskach i na przydrożnych straganach z uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia, ze skutkami śmiertelnymi włącznie. Przy zakupie artykułów spożywczych należy zwracać uwagę na termin przydatności do spożycia.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer