Poradnik Turysty – Ukraina

Informacje ogólne dla turystów udających się na Ukrainę

Formalności:

Na Ukrainę obywatele polscy mogą wjechać na podstawie paszportu (ważnego co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu). Osoby niepełnoletnie mogą podróżować na ważny paszport lub wpis do paszportu opiekuna (pod warunkiem jego obecności).

Program turystyczny i religijny

Program pielgrzymek na Ukrainę jest bardzo bogaty w przeżycia religijne jak i atrakcje turystyczne. Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co około 2,5 - 3 godziny. Przystanki zazwyczaj są przy stacjach benzynowych niestety skromnie wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. W dużych miastach i centrach zabytkowych poruszamy się pieszo.

W wyjazdach pielgrzymkowych opiekę duchową sprawuje kapłan. Msze Święte zazwyczaj sprawowane są w miejscach symbolicznych dla katolików (w kościołach chrześcijańskich, przy grobach świętych lub innych miejscach kultu religijnego). W wyjątkowych sytuacjach Msza Święta może zostać odprawiona w hotelu lub w plenerze.

Noclegi:

Turyści udający się na pielgrzymki i wycieczki na Ukrainę zakwaterowani są w hotelach w pokojach 2 - 4 osobowych z łazienkami. Ukraina boryka się z różnymi problemami społeczno-gospodarczymi i w związku z tym trzeba liczyć się m.in. z utrudnieniami np. w postaci reglamentowanej wody użytkowej w hotelach, przerwami w oświetleniu, niezabezpieczonymi studzienkami kanalizacyjnymi. Zdarza się także, że w hotelach ciepła woda dostępna jest tylko w określonych godzinach porannych i wieczornych.

Wyżywienie:

Generalnie pielgrzymi zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. Na Ukrainie serwowane są na ogół posiłki dość obfite. Obiadokolacje składają się z dwóch gorących dań. Wspomnieć należy, że kuchnia ukraińska jest raczej ciężkostrawna. Zdarzają się dania tradycyjne (np. barszcz ukraiński, zabielane zupy, pierożki).

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. W świątyniach prawosławnych obowiązuje odpowiedni strój. Kobiety powinny mieć przykryte ramiona, chusty na głowie oraz długie spódnice. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki. Zalecamy zabranie ze sobą także wygodnego, sportowego obuwia.

Klimat:

Na Ukrainie panuje klimat umiarkowany ciepły, kontynentalny, a na południowych krańcach Krymu klimat jest podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Średnia temperatura w styczniu waha się od -8°C do -4°C, zaś w lipcu od 19°C do 24°C. Letnia temperatura maksymalna na znacznej części Ukrainy to 36 - 39°C. Średnia roczna suma opadów na północnym zachodzie wynosi od 600 do 700 mm, a na południowym wschodzie do 300 mm. Natomiast w Karpatach opady są znacznie większe i wynoszą 1200-1600 mm. Specyfiką ukraińskiego klimatu są występujące regularnie co 2-3 lata susze (głównie w lipcu i sierpniu).

Średnia temperatura w poszczególnych miesiącach [w °C]

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Lwów -3,3 -2,8 2,2 7,6 13,0 16,0 17,0 17,0 13,2 8,2 2,2 -1,1

 

Zdrowie:

Na Ukrainie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w związku z czym nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. Zalecamy zabranie ze sobą podstawowych lekarstw, które mogą być przydatne podczas podróży. Pielgrzymi udający na Ukrainę z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

Na Ukrainie obowiązującą walutą jest hrywna ukraińska. 1 EURO = ok. 10,94 UAH, 1 PLN = ok. 2,63 UAH. W obiegu są banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500. Akceptowana jest większość kart płatniczych (np. VISA, Mastercard, Eurocard, American Express). Dotyczy to oczywiście większych placówek handlowych, sklepów, restauracji, stacji benzynowych, hoteli, itd.

Sklepy czynne są z reguły od 9.00 – 18.00 z przerwą obiadową między 13.00 – 15.00. Dniem wolnym jest na Ukrainie niedziela. Duża część sklepów w ten dzień nie pracuje, a w sobotę jest czynna krócej. Robiąc zakupy w sklepach spożywczych należy zwracać uwagę czy produkty nie są przeterminowane

Sieć elektryczna:

Napięcie w sieci wynosi 220 V / 50 Hz. Kontakty elektryczne są standardowe, tak jak w Polsce. W hotelach oficjalnie nie wolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki.

Warto wiedzieć:

Ukraina zaliczana jest do państw bezpiecznych, ale jak wszędzie mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, np. kradzieże. Po zapadnięciu zmroku należy unikać miejsc odległych od centrów miast, nie należy spożywać alkoholu z przypadkowo poznanymi osobami. Zawsze trzeba mieć ze sobą dokumenty potwierdzające tożsamość i miejsce pobytu. Zalecamy szczególną ostrożność w pakowaniu i przechowywaniu dokumentów, pieniędzy, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych itp.

Fotografowanie i filmowanie nie jest dozwolone we wszystkich obiektach udostępnianych zwiedzającym. Fotografowanie niektórych wnętrz muzealnych możliwe jest po wniesieniu stosownej opłaty. Nie wolno robić zdjęć we wnętrzu cerkwi. Lepiej najpierw zorientować się, czy nie ma zakazu fotografowania, aby uniknąć później kłopotliwych sytuacji.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer