Poradnik Turysty – Węgry

Informacje ogólne dla turystów udających się na Węgry

Formalności:

Od momentu przystąpienia Polski do tzw. Strefy Schengen zniesione zostały kontrole graniczne pomiędzy Polską, a wszystkimi krajami będącymi sygnatariuszami Układu z Schengen. Brak kontroli granicznej na przejściach nie oznacza zwolnienia obywateli Polski od posiadania dokumentów niezbędnych do podróżowania po krajach UE. Tymi dokumentami są: dla osób pełnoletnich - dowód osobisty lub paszport, a dla osób niepełnoletnich - tymczasowy dowód osobisty lub paszport.

Program turystyczny:

Program wycieczki na Węgry jest bardzo bogaty w atrakcje turystyczne. Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co około 2 - 4 godziny. Przystanki te zazwyczaj są przy stacjach benzynowych wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. W dużych aglomeracjach oraz w ścisłych centrach zabytkowych miast poruszamy się pieszo lub przemieszczamy się komunikacją miejską.

Noclegi:

Turyści udający się na wyjazd zakwaterowani są w hotelach i pensjonatach **/*** w pokojach 2 lub 3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu (pokój hotelowy, sauna, basen), nie wolno ich wynosić poza hotel. Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania.

W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie turyści zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. Śniadania są bardziej obfite niż tzw. śniadania kontynentalne i składają się zazwyczaj z pieczywa, wędliny, sera oraz kawy, herbaty lub soku. Obiadokolacje natomiast są obfite i podawane na ciepło do stołu przez obsługę kelnerską . Składają się zazwyczaj z dwóch dań. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa. Bywa, że gestor bazy noclegowej częstuje gości lokalnym winem.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki.

Klimat:

Węgry położone są w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 10-11°C. Zimą średnie temperatury wahają się od -3 do 10°C. Średnia temperatura lipca wynosi 22°C. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się w granicach 500-900 mm.

Temperatura powietrza

Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Budapeszt 10,5° -0,5° 10,5° 15,4° 18,7° 20,3° 20° 16,5° 10° 3,8° 1,1°
Szeged 11° -0,5° 0,5° 11,6° 16,5° 18,7° 21° 20,3° 17° 11,6° 4,4° 1,1°
Pecs 11° 1,6° 6,6° 10,5° 15,4° 18° 20,3° 20° 17° 11,6° 4,9° 1,6°

 

Zdrowie:

Na Węgrzech nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w związku z czym nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. Wodę można pić bez obaw, choć zawsze zdrowsza jest woda butelkowana. W razie wypadków i nagłych zachorowań udziela się bezpłatnie pierwszej pomocy lekarskiej. Turyści udający się z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

Na Węgrzech walutą jest forint (HUF). Walutę zagraniczną można wymieniać na forinty we wszystkich bankach, w urzędach pocztowych oraz w kantorach wymiany na lotniskach i dworcach kolejowych. Akceptowana jest większość kart płatniczych (np. VISA, Mastercard, Eurocard, American Express). Na Węgrzech w większości sklepów i restauracjach można regulować płatności kartami płatniczymi. W większości restauracji napiwki nie są wliczone do rachunku; zwyczajowo stanowią one 10% wartości rachunku. Odmiennie niż w innych krajach na Węgrzech nie ma zwyczaju zostawiania napiwków na stole; dodaje się go przy płatności rachunku kelnerowi. W przypadku płatności kartą i chęci przekazania napiwku kartą należy zgłosić to kelnerowi. Zalecamy nie spuszczanie karty z oczu – warto poprosić o terminal mobilny lub udać się z kelnerem do terminalu stacjonarnego.

Sklepy spożywcze są z reguły otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 7-19, a w soboty w godzinach 7-13. Duże centra handlowe w większości są też otwarte w niedzielę - do godziny 14. Na terenie całego kraju powstaje coraz więcej sklepów , które są otwarte przez całą dobę, tzw. ejjel-nappal. Pozostałe sklepy są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, a w soboty 9-13.

Ceny w Węgierskich sklepach kształtują się następująco: napój orzeźwiający ok. 200-300 HUF, kawa 200g ok. 1200 HUF, piwo ok. 100-300 HUF CZK, wódka ok. 1200-3000 HUF, wino od 350 HUF, trzydaniowy obiad w restauracji ok. 4000 HUF. W restauracjach i hotelach ceny są wyższe.

Sieć elektryczna:

Napięcie w sieci wynosi 220 V / 50 Hz. Kontakty elektryczne są standardowe, tak jak w Polsce. W hotelach oficjalnie nie wolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W niektórych hotelach w pokojach montowane są klimatyzatory, które są włączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia. Istnieje możliwość wykupienia indywidualnie sterowanej klimatyzacji - opcja płatna dodatkowo w recepcji.

Bezpieczeństwo:

Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością. Należy jednak pamiętać, że w miejscach często odwiedzanych przez turystów tj. środkach komunikacji miejskiej (szczególnie w metrze) zdarzają się częste kradzieże! Zalecamy szczególną ostrożność w pakowaniu i przechowywaniu dokumentów, pieniędzy, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych.

Warto wiedzieć:

Fotografowanie i filmowanie nie jest dozwolone we wszystkich obiektach udostępnianych zwiedzającym. Fotografowanie niektórych wnętrz muzeów i świątyń możliwe jest po wniesieniu stosownej opłaty. Należy najpierw zorientować się, czy nie ma zakazu fotografowania, aby uniknąć później kłopotliwych sytuacji.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer