Hiszpania, Portugalia

Pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostela
98 rocznica objawień Maryjnych w Fatimie

OBIDOS, FATIMA, MAFRA, SINTRA, CABO DA ROCA, BATALHA, ALCOBAÇA, NAZARE, COIMBRA, PORTO, SANTIAGO DE COMPOSTELA, BRAGA, LIZBONA

Terminy:

6-14.06.2015, 16-24.07.2015


Cena:

3 780 zł


Stali klienci:

3 590 zł

Program szczegółowy

DZIEŃ 1

Godz. 4.00 zbiórka uczestników na lotnisku Schonefeld w Berlinie. Odprawa paszportowo-biletowa i o godz. 6.00 wylot z Berlina. Lądowanie w Lizbonie o godz. 8.40. Przejazd do Obidos - spacer po malowniczym miasteczku założonym przez Celtów, a obecnie będącym znakomitym przykładem średniowiecznej zabudowy. Przejazd do Fatimy. Popołudniowy pobyt w Sanktuarium. Obiadokolacja. Udział w procesji różańcowej. Nocleg.

DZIEŃ 2

Śniadanie w hotelu. Całodzienny pobyt w Fatimie. Nawiedzenie miejsc objawień Matki Bożej oraz Anioła. Zwiedzanie rodzinnej miejscowości trojga pastuszków: Łucji, Hiacynty i Franciszka - ich oryginalnie zachowanych domów, kościoła parafialnego. Nawiedzenie sanktuarium, gdzie znajdują się groby błogosławionych wizjonerów. Msza Święta, czas na indywidualną modlitwę, droga krzyżowa. Obiadokolacja w hotelu. Udział w nabożeństwie Maryjnym ze świecami. Powrót na nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie, po którym wyjazd do miejscowości Mafra zwiedzanie kościoła w zespole klasztorno-pałacowym wzorowanego na pałacu w Escorialu. Następnie przejazd do miejscowości Sintra - jednego z najbardziej romantycznych miasteczek Portugalii - zwiedzanie letniej rezydencji królów portugalskich - okazałej budowli Palácio Nacional. Przejazd na przylądek Cabo da Roca - najbardziej wysunięty na zachód skrawek Europy. Podziwianie urwistych klifów, gdzie silny wiatr i woda wypływająca ze skały; podrywana wiatrem chlapie na turystów wypatrujących Ameryki. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Batalha - zwiedzanie Klasztoru Santa Maria da Vitória - gotyckiego arcydzieła, zaklasyfikowanego do listy międzynarodowych dziedzictw kultury UNESCO i bez wątpienia jednego z najważniejszych zabytków portugalskich. Przejazd do Alcobaça - zwiedzanie imponującego opactwa Cystersów. Niesamowitych rozmiarów budowla jest przykładem wczesnogotyckiej architektury. Dalej przejazd do Nazaré - nawiedzenie Kościoła Matki Bożej Karmiącej. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Coimbry - pierwszej stolicy Portugalii. Zwiedzanie katedry oraz słynnej biblioteki uniwersyteckiej. Przejazd do Porto. Zwiedzanie nowoczesnej części miasta, jak również starszej, zabytkowej z przepięknym, gotyckim kościołem św. Franciszka. Przejazd do Vila Nova de Gaia, gdzie zlokalizowane są wytwórnie wina Porto; zwiedzane winiarni połączone z degustacją lokalnych win. Obiadokolacja i nocleg w Porto.

DZIEŃ 6

Śniadanie w hotelu. Całodzienna wycieczka do Santiago de Compostela. Przyjazd do sanktuarium św. Jakuba - nawiedzenie i zwiedzanie katedry. Msza Święta. Spacer po mieście. Przejście krótkiego odcinka drogi El Camino. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Bragi - nawiedzenie sanktuarium Dobrego Jezusa. Msza Święta. Zwiedzanie miasta. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicach Lizbony.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Przejazd do Lizbony. Zwiedzanie stolicy Portugalii. Spacer po malowniczym Starym Mieście (Alfama) pełnym krętych uliczek, balkonów, czerwonych dachów, tarasów i zaułków do ruin zamku św. Jerzego, dawnej wizygockiej i arabskiej fortecy, dziś dobry punkt widokowy. Msza Święta w kościele pw. Świętego Antoniego - patrona Portugalii. Przejazd do dzielnicy Belem gdzie wznosi się słynna gotycko-renesansowa Wieża. Następnie zwiedzimy XVI-wieczny Klasztor św. Hieronima , którego budowa została sfinansowana z pieniędzy płynących z kolonii. W klasztorze znajduje się cenotaf jednego z największych portugalskich odkrywców - Vasco da Gama. Spacer nad Tagiem, gdzie znajduje się imponujący Pomnik Odkrywców. Objazdowa tura po stolicy Portugalii. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 9

Śniadanie. Czas wolny w Lizbonie. Przejazd na lotnisko. Godz. 19.10 wylot w drogę powrotną. Lądowanie w Berlinie o godz. 23.30. Zakończenie pielgrzymki.

 

Informacje

CENA ZAWIERA
 • Przelot na trasie Berlin - Lizbona - Berlin;
 • Opłaty lotniskowe;
 • Przejazdy klimatyzowanym autokarem;
 • 8 noclegów w pokojach 2-osobowych w hotelach ***;
 • Wyżywienie: 8 śniadań typu bufet, 8 obiadokolacji;
 • Polskojęzycznego pilota na całej trasie;
 • Ubezpieczenie zagraniczne: KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 15.000 EUR i NNW do 1300 EUR.
Uwagi
 • Na wstępy do zwiedzanych obiektów i inne okoliczności związane z realizacja programu należy przeznaczyć kwotę około 85 - 95 Euro.
 • Cena nie obejmuje dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji 3% wartości imprezy (7,5% wraz z chorobami przewlekłymi).
 • Wyjazd ma charakter grupowy. Minimalna ilość uczestników: 45 osób.
 • Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 690 zł.
 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Warunki płatności
 • Przy podpisaniu umowy uczestnik wpłaca 700 zł zaliczki. Pozostałą część 30 dni przed wyjazdem.