Bagaż - informacje szczegółowe

Informacje dotyczące bagażu głównego i podręcznego

Godziny przelotów mogą ulec zmianie
Do samolotu można wnosić jedzenie – oczywiście w rozsądnych ilościach i zapakowane do bagażu podręcznego. Od dnia 06.11.2006 obowiązują restrykcje dotyczące przewożenia płynów w bagażu podręcznym.

Bagaż

Rzeczy osobiste, takie jak teczki oraz przenośne komputery są traktowane jako bagaż podręczny i mogą być wniesione na pokład. Na pokład wnieść można również kule o ile zostaną one uprzednio zarejestrowane podczas odprawy biletowo-bagażowej i opatrzone wywieszką bagażową.
W przypadku braku miejsca w kabinie pasażerskiej, kule są przewożone w luku bagażowym. Każdy pasażer jest uprawniony do przewozu jednej sztuki bagażu podręcznego.

Waga bagażu głównego i podręcznego zależy od linii lotniczych jakimi będziemy lecieć oraz klasy. Podróżując klasą ekonomiczną obowiązują następujące limity bagażowe:

  • ALITALIA
    bagaż główny (20 kg), bagaż podręczny (8 kg)
    wymiary: 55 x 35 x 25 cm
    więcej informacji na stronie www.alitalia.com
  • LOT
    bagaż główny (23 kg), bagaż podręczny (8 kg)
    wymiary: 55 x 40 x 23 cm
    więcej informacji na stronie www.lot.com
  • TAP
    bagaż główny (23 kg), bagaż podręczny (8 kg)
    wymiary: 55 x 40 x 20 cm
    więcej informacji na stronie www.flytap.com
  • LUFTHANSA
    bagaż główny (23 kg), bagaż podręczny (8 kg)
    wymiary: 55 x 40 x 23 cm
    więcej informacji na stronie www.lufthansa.com/pl/pl/Homepage
  • AIR MALTA
    bagaż główny (20 kg), bagaż podręczny (10 kg)
    wymiary: 55 x 40 x 20 cm
    więcej informacji na stronie www.airmalta.com

 

Za każdy 1 kg nadbagażu pasażer będzie obciążony kwotą ok. 10 Euro.

 

Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, każdy pasażer jest zobowiązany do:

  • przekazania do sprawdzenia - bez wezwania służb ochrony - plastikowych toreb z opakowaniami zawierającymi substancje płynne w punktach kontroli bezpieczeństwa;
  • zdjęcia swojego nakrycia wierzchniego (płaszcza, kurtki) - zostaną one oddzielnie prześwietlone przy użyciu urządzenia rentgenowskiego, podczas gdy pasażer będzie kontrolowany przy zastosowaniu bramki magnetycznej do wykrywania metali;
  • wyjęcia przenośnego komputera i innych większych urządzeń elektrycznych z bagażu kabinowego - zostaną one oddzielnie prześwietlone przy użyciu urządzenia rentgenowskiego.

Artykuły niedozwolone

Ze względów bezpieczeństwa, nie wolno wnosić na pokład, artykułów niebezpiecznych takich jak: noże, nożyki, scyzoryki lub narzędzia a także przyrządów naukowych, sportowych, przemysłowych i rolniczych. Zabrania się też wnoszenia przedmiotów imitujących broń palną oraz zabawek dziecięcych w formie pistoletów lub karabinów oraz substancji płynnych.

UWAGA! Definicja substancji płynnych obejmuje:
wodę i inne napoje, zupy, syropy; perfumy; żele (np. do włosów, kąpieli); pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs); kremy, odżywki i oliwki; spraye; substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty); inne substancje o podobnej konsystencji.

Podczas pakowania bagażu kabino wego radzimy pamiętać, że:
od 6 listopada dozwolone jest przewożenie tylko niewielkich ilości płynów w bagażu kabinowym lub w osobistej torebce - niezależnie od kierunku podróży.

Pasażerowie mogą wnieść na pokład tylko niewielkie ilości artykułów w płynie. Płyny te powinny być przewożone w opakowaniach jednostkowych o maksymalnej objętości 100ml / 3.4 uncji, lub też o wadze 100 gr. Wszystkie artykuły w płynie powinny być transportowane w jasnych, przezroczystych, torbach plastikowych, z możliwością wielokrotnego zamykania, o pojemności jednego litra (np. o wymiarach 18x20cm). Każdy pasażer może wnieść na pokład tylko jedną plastikową torbę.

 

Nadal dozwolony jest transport płynów w następujących formach:

  • transport płynów w bagażu rejestrowanym, o ile zostały one zadeklarowane podczas odprawy bagażowo-biletowej i zostały zaakceptowane przez pracownika linii. Nowe zasady dotyczą bagażu podręcznego.
  • przewóz w kabinie pasażerskiej lekarstw oraz artykułów spożywczych niezbędnych pasażerowi podczas podróży ze względu na stosowaną dietę (łącznie z posiłkiem dla dzieci). Linia może zażądać od pasażera potwierdzenia, że artykuły te są faktycznie niezbędne.

Zakupy

Nadal istnieje możliwość dokonania zakupów różnych artykułów (w tym płynów) w sklepach znajdujących się w strefie po przejściu kontroli bezpieczeństwa lub na pokładzie samolotu należącego do linii zarejestrowanej w jednym z unijnych państw.
W przypadku artykułów zakupionych w strefie tranzytowej podczas podróży do kraju nie należącego do Unii Europejskiej, mogą mieć zastosowanie wymagania obowiązujące w kraju stanowiącym cel tej podróży. O szczegóły należy pytać się w miejscu zakupu.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer