Pielgrzymka do Turcji
Turcja
Termin: 05.09.2024 - 16.09.2024
Cena: 6 950 zł
Stali Klienci: 6 600 zł
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników na lotnisku Warszawa-Okęcie o godz. 8:00. Wylot do Turcji o godz. 10:30. Przylot do Istambułu o godz. 14:05. Przejazd do hotelu na nocleg.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Kapadocji. Po drodze zatrzymamy się w Ankarze – stolicy Turcji. Zwiedzanie: mauzoleum Ataturka – twórcy Republiki Tureckiej. W dalszej drodze postój nad słonym jeziorem Tuz, będącym jednym z największych zbiorników wodnych w Turcji. Obiadokolacja i nocleg w hotelu na terenie Kapadocji.
DZIEŃ 3
Śniadanie, po którym całodzienne zwiedzanie Kapadocji – historycznej krainy w środkowej Turcji słynnej z księżycowych krajobrazów. Zobaczymy tu m.in., Uchisar – miasteczko słynące z olbrzymiej skalnej cytadeli, która widoczna jest prawie z każdego miejsca w Kapadocji, Dolinę Goreme i Zelve, gdzie znajduje się ponad 350 kościołów wykutych w skale, Avanos – miasto od wieków słynące z ręcznego wyrobu ceramiki oraz Dolinę Deverent, którą zdobi wiele fantastycznych form skalnych przypominających postacie ludzkie. Na koniec zwiedzimy jedno z wielu znajdujących się tu podziemnych miast, które powstały jako kryjówki w czasie wojen czy prześladowań. Obiadokolacja i nocleg w Kapadocji.
DZIEŃ 4
Śniadanie. Zwiedzanie Sultanhani, które w średniowieczu było przystankiem dla karawan na bardzo ważnym szlaku handlowym. Następnie zwiedzanie jednego z najstarszych miast Anatolii jakim jest Konya. Zobaczymy tu m.in.: kościół św. Pawła, Meczet Mevlany – założyciela słynnego zakonu Tańczących Derwiszów. Przejazd do Pamukkale na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Pamukkale. Zwiedzanie starożytnego miasta Hierapolis oraz słynnych białych tarasów utworzonych przez wapienne gorące źródła. Chętni będą mieli możliwość kąpieli w basenie Kleopatry. Zwiedzanie Laodycei – starożytnego miasta na terenie Frygii. Przejazd w okolice Kuşadasi. Obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 6
Śniadanie, po którym przejazd do Efezu – najlepiej zachowanego antycznego miasta, w którym przez ponad 2 lata nauczał św. Paweł. Tutaj też przebywał św. Jan Ewangelista. Wizyta w Meryemana – Domu Dziewicy Marii, który jest kaplicą zbudowaną w miejscu i na fundamentach domu, w którym mieszkała Matka Boża pod koniec swojego życia. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 7-8
Śniadanie. Całodzienny wypoczynek nad Morzem Egejskim w Kusadasi. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 9
Śniadanie. Przejazd do Pergamonu, jednego z najpiękniejszych miast hellenistycznych. Zwiedzanie ruin stolicy słynnego królestwa. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 10
Śniadanie. Zwiedzanie Troi – miejsca legendarnej bitwy z „Iliady” Homera. Następnie przeprawa promowa przez cieśninę Dardanele. Przejazd do Istambułu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 11
Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie Istambułu, którego zabytkowe dzielnice zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z uwagi na swoje położenie geograficzne i ponad dwutysięczną historię ma wiele unikalnych zabytków. Zobaczymy m.in. meczet Hagia Sofia, Hipodrom, gdzie dawniej znajdował się bizantyjski tor wyścigowy dla koni i rydwanów, Wielki Bazar będący jednym z największych obiektów tego typu w Turcji, Pałac Topkapi, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat oraz Bazylikę św. Antoniego – największy rzymskokatolicki kościół w Turcji. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 12
Transfer na lotnisko w Istambule. Wylot do Polski o godz. 16:45. Lądowanie w Warszawie na lotnisku Okęcie o godz. 18:15. Zakończenie pielgrzymki.
CENA OBEJMUJE:
- Przelot samolotem w obie strony;
- Opłaty lotniskowe, opłaty paliwowe;
- Przejazdy klimatyzowanym autokarem w Turcji;
- 11 noclegów w hotelach *** / ****, zakwaterowanie w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami;
- Wyżywienie: 10 śniadań, 10 obiadokolacji;
- Opiekę polskojęzycznego pilota w Turcji;
- Opiekę duchową kapłana;
- Ubezpieczenie: KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 30.000 EUR i NNW do 4000 EUR;
- Podatki, opłaty klimatyczne, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.
CENA NIE OBEJMUJE:
- Opieki pilota podczas przelotów;
- Opłat za bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, indywidualnych zestawów słuchawkowych oraz innych opłat związanych z realizacją programu: 150 EUR;
- Napojów do obiadokolacji;
- Dopłaty do pokoju jednoosobowego: 1200 zł;
- Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (KR) – 3% wartości imprezy (208,50 zł) lub 7,5% z chorobami przewlekłymi (521,25 zł).
UWAGI:
- Program ramowy. Kolejność zwiedzania oraz godziny lotów mogą ulec zmianie. Aktualne godziny lotów należy sprawdzać ➡️TUTAJ⬅️;
- Istnieje możliwość zorganizowania dla grupy: wieczoru tureckiego ( 50 euro/os.), rejsu po Bosforze (ok. 50 euro/os.) bądź lotu balonem w Kapadocji (ok. 250-300 euro/os.);
- Wyjeżdżając do Turcji należy posiadać paszport lub dowód osobisty ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki;
- Wyjazd ma charakter grupowy. Minimalna liczba uczestników: 44 osoby.
WARUNKI PŁATNOŚCI:
Przy podpisaniu umowy Uczestnik wpłaca 2000 zł zaliczki + ewentualne ubezpieczenie KR. Pozostałą część należy uregulować 30 dni przed rozpoczęciem pielgrzymki.
INFORMACJE OGÓLNE DLA TURYSTÓW UDAJĄCYCH SIĘ DO TURCJI
DOKUMENTY
- Na czas podróży należy posiadać dowód osobisty lub paszport ważny min.6 miesięcy od daty powrotu.
- Informacje dotyczą obywateli Polski. Obywatele innych państw powinni sprawdzić formalności wjazdowe w MSZ swojego kraju.
NOCLEGI
- Zakwaterowanie w hotelach **/***, w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami.
- W miarę dostępności, istnieje możliwość wykupienia pokoju 1-osobowego.
- W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki.
- Niektóre obiekty noclegowe oferują usługi dodatkowo płatne, za które klient zostaje obciążony podczas wymeldowania, np.: pranie, usługi kosmetyczne/spa, sejf, klimatyzacja, minibar itp.
- Na czas wyjazdu zalecamy ograniczenie do minimum korzystanie z telefonów komórkowych, gdyż połączenia do Polski są bardzo drogie. W wielu hotelach dostępny jest internet bezprzewodowy (bezpłatny lub za niewielką opłatą).
TRANSPORT
- Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co ok. 2-3 godziny w miejscach wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną.
- Autokary zazwyczaj wyposażone są w klimatyzację, TV z odtwarzaczem DVD oraz WC, z którego można korzystać w sytuacjach awaryjnych.
- W centrach miast poruszamy się pieszo lub przemieszczamy się komunikacją miejską.
- Po przylocie do Turcji należy przestawić zegarki. Różnica czasu między Turcją a Polską wynosi 2 godziny w czasie zimowym i 1 godzina w czasie letnim.
UBIÓR
- Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu.
- W obiektach sakralnych kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt, natomiast zwiedzając meczet należy przed wejściem zdjąc obuwie oraz posiadać nakrycie głowy (np. chustę).
- Mężczyźni nie powinni wchodzić do świątyń w krótkich spodenkach, a koszule powinny zakrywać barki.
- Na czas wyjazdu warto wziąć ze sobą strój kąpielowy, jeżeli w programie zaplanowany jest czas na plażowanie lub pobyt w aquaparku. Zdarza się również, że w niektórych hotelach dostępny jest basen i/lub sauna.
ZDROWIE
- W Turcji nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w związku z czym nie są wymagane obowiązkowe szczepienia.
- Wodę można pić bez obaw, choć zalecana jest woda butelkowana.
- Na czas wyjazdu wszyscy uczestnicy są objęci ubezpieczeniem zagranicznym kosztów leczenia (KL) + assistance wraz z kosztami leczenia chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
- Udział w wyjeździe wymaga dobrej kondycji psychofizycznej. Osoby mające problemy ze zdrowiem powinny indywidualnie skonsultować się z Organizatorem.
OPIEKA DUCHOWA
- Opiekę duchową podczas pielgrzymki sprawuje kapłan.
- W ciągu dnia przewidziany jest czas na indywidualną modlitwę i Mszę Świętą. Zazwyczaj sprawowana jest ona w miejscach ważnych dla chrześcijan (miejsca objawień, przy grobach świętych lub innych miejscach kultu religijnego). Może się jednak zdarzyć, że Msza Św. zostanie odprawiona np. w hotelu.
- Ponad 90% mieszkańców Turcji to wyznawcy islamu zaś jeydnie około 0,5 % przynależy do kościoła katolickiego.
WYŻYWIENIE
- Podczas wyjazdu zapewnione są dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje.
- Śniadania zazwyczaj serwowane są w formie bufetu.
- Obiadokolacje podawane są w formie bufetu lub przez obsługę kelnerską do stolika w formie 2- lub 3-daniowych posiłków.
- Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa.
BAGAŻ
- Podczas wyjazdów samolotowych obowiązuje limit bagażowy. Najczęściej przyjmuje się jedną sztukę bagażu głównego do 23 kg o wymiarach nieprzekraczających 158 cm (długość + szerokość + wysokość) i jedną sztukę bagażu podręcznego do 8 kg o wymiarach nieprzekraczających 115 cm (długość + szerokość + wysokość).
- Rzeczy wartościowe tj. sprzęt elektroniczny, dokumenty, pieniądze, itp. najlepiej umieścić w bagażu podręcznym.
- Z Turcji do Polski można przywieźć 0,7 litr alkoholu spirytusowego i 1 litr wina oraz do 200 sztuk papierosów lub 50 sztuk cygar, dodatkowo rozsądne ilości kawy i herbaty. Wartość upominków nie powinna przekroczyć 250 EUR.
KLIMAT
- Turcja znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, na wybrzeżu jest to klimat typowo morski a we wnętrzu kraju kontynentalny. Północne wybrzeże posiada więcej cech klimatu umiarkowanego, zaś wybrzeże południowe i zachodnie śródziemnomorskiego.
- W Stambule od maja do października temperatury kształtują się pomiędzy 15ºC a 25ºC, natomiast w lipcu i sierpniu temperatura osiąga nawet 30ºC. Zimą, od grudnia do lutego, pogoda jest często deszczowa z temperaturą ok.10ºC.
WALUTA
- W Turcji obowiązującą walutą jest lir turecki (TRY) (1 TRY = 100 kurus)
- W obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 TRY oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 25, 50 kurus oraz 1 TRY.
- Płatności w sklepach czy restauracjach podobnie jak w Polsce dokonuje się w narodowej walucie, natomiast w wielu miejscach honorowane są również euro i dolary.
- Akceptowana jest większość kart płatniczych. W mniejszych miasteczkach może wystąpić problem z dostępnością bankomatów, dlatego warto posiadać przy sobie gotówkę.
- Na czas wyjazdu najlepiej zabrać ze sobą dolary (wydane po 2000 roku) lub euro, które bez problemu również wymienić w kantorach lub bankach.