Portugalia, Hiszpania

Pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostela

LIZBONA, MAFRA, SINTRA, CABO DA ROCA, FATIMA, BATALHA, ALCOBAÇA, NAZARE, COIMBRA, PORTO, SANTIAGO DE COMPOSTELA

Program szczegółowy

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Lizbony. Przejazd na nocleg do hotelu w Fatimie.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Całodzienny pobyt w Fatimie. Nawiedzenie miejsc objawień Matki Bożej oraz Anioła. Zwiedzanie rodzinnej miejscowości trojga pastuszków: Łucji, Hiacynty i Franciszka - ich oryginalnie zachowanych domów, kościoła parafialnego. Nawiedzenie sanktuarium, gdzie znajdują się groby błogosławionych wizjonerów. Msza Święta, czas na indywidualną modlitwę, droga krzyżowa. Obiadokolacja w hotelu. Udział w nabożeństwie Maryjnym ze świecami. Powrót na nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie, po którym wyjazd do miejscowości Mafra zwiedzanie zespołu klasztorno-pałacowego wzorowanego na pałacu w Escorialu. Następnie przejazd do miejscowości Sintra - jednego z najbardziej romantycznych miasteczek Portugalii - zwiedzanie letniej rezydencji królów portugalskich - okazałej budowli Palácio da Pena - najwyżej usytuowana w okolicy, dziwaczna, kolorowa budowla będąca mieszanką przeróżnych stylów architektonicznych. Przejazd na przylądek Cabo da Roca - najbardziej wysunięty na zachód skrawek Europy. Podziwianie urwistych klifów, gdzie silny wiatr i woda wypływająca ze skały; podrywana wiatrem chlapie na turystów wypatrujących Ameryki. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Batalha - zwiedzanie Klasztoru Santa Maria da Vitória - gotyckiego arcydzieła, zaklasyfikowanego do listy międzynarodowych dziedzictw kultury UNESCO i bez wątpienia jednego z najważniejszych zabytków portugalskich. Przejazd do Alcobaça - zwiedzanie imponującego opactwa zbudowanego przez zakon Cystersów. Niesamowitych rozmiarów budowla jest przykładem wczesno-gotyckiej architektury. Ciekawostką jest kuchnia, w której zakonnicy mogli łowić ryby. Okoliczny strumień został skierowany do wnętrza kuchni, tak by dostarczał zawsze świeżych ryb. Dalej przejazd do Nazaré - nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Karmiącej z Nazare. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie w hotelu.. Przejazd do Coimbry pierwszej stolicy Portugalii Zwiedzanie słynnej katedry: Mosteiro de Santa Cruz oraz Starego Klasztoru św. Klary, a także jednego z najstarszych uniwersytetów. Przejazd do Porto. Zwiedzanie zarówno nowoczesnej części miasta, jak również starszej zabytkowej z przepięknym, gotyckim kościołem św. Franciszka. Przejazd do Vila Nova de Gaia, gdzie zlokalizowane są wytwórnie wina Porto - zwiedzane winiarni połączone z degustacją lokalnych win. Czas wolny. Nocleg w hotelu w Porto, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 6

Śniadanie w hotelu. Całodzienna wycieczka do Santiago de Compostela. Przyjazd do sanktuarium Św. Jakuba - nawiedzenie i zwiedzanie katedry. Spacer po mieście. Czas wolny. Powrót do Poro na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Lizbony. Całodzienne zwiedzanie stolicy Portugali: spacer po malowniczym Starym Mieście (Alfama) pełnym krętych uliczek, balkonów, czerwonych dachów, tarasów i zaułków. Znajduje się tam jeden z piękniejszych kościołów miasta - świątynia św. Michała (Sao Miguel). Obok wznoszą się ruiny zamku św. Jerzego (Castelo de Sao Jorge), dawnej wizygockiej i arabskiej fortecy, dziś dobry punkt widokowy. Przejazd do dzielnicy Belém gdzie wznosi się słynna gotycko-renesansowa Wieża (Torre de Bélem) z loggiami i balkonami. Następnie zwiedzimy XVI-wieczny Klasztor św. Hieronima (Mosteiro dos Jerónimos) zaprojektowany przez króla Manuela I, którego budowa sfinansowana z pieniędzy płynących z kolonii. W klasztorze pochowany jest jeden z największych portugalskich odkrywców - Vasco da Gama. Spacer nad Tagiem, gdzie znajduje się imponujący Pomnik Odkrywców. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8

Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko i przelot powrotny. Zakończenie pielgrzymki.

 

 

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer