Polska

W krainie kurpiowskich wycinanek

Rostkowo, Ostrołęka, Czarnia, Myszyniec, Kadzidło, Nowogród, Łomża, Zalew Wykrot, Opinogóra, Ciechanów

Program szczegółowy

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników. Przejazd do Rostkowa, gdzie 28 października 1550 roku przyszedł na świat Stanisław Kostka – przyszły święty jezuicki i patron młodzieży. Msza Święta przy jego relikwiach. Następnie przejazd do Ostrołęki. Zwiedzanie Muzeum Kultury Kurpiowskiej o bogatych zbiorach opowiadających historię regionu i jego mieszkańców, w tym słynnej wycinanki kurpiowskiej, a także Pomnika Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką. Była to jedna z ważniejszych bitew powstania listopadowego, podczas której bohaterską postawą wsławił się generał Józef Bem. Nawiedzenie Sanktuarium św. Antoniego, gdzie znajdują się jego relikwie. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicy Ostrołęki.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do wsi Czarnia. Wizyta w muzeum brata Zenona Żebrowskiego, który wraz ze św. Maksymilianem Kolbe był misjonarzem w Japonii, gdzie pomagał najbardziej potrzebującym zakładając sierocińce i opiekując się osobami bezdomnymi. W dowód uznania jego zasług Japończycy wznieśli jego pomnik u podnóża góry Fudżi. Chwila modlitwy w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Spacer Szlakiem Barci Kurpiowskich, gdzie można zobaczyć dawne sosny bartne. W dawnych czasach pszczelarstwo leśne było jedną z głównych gałęzi kurpiowskiej gospodarki. Następnie przejazd do Myszyńca – tradycyjnie uznawanego za stolicę Kurpi. Nawiedzenie imponującej pięcionawowej Bazyliki Trójcy Przenajświętszej o burzliwej historii. Po południu przejazd do miejscowości Kadzidło, gdzie pomodlimy się w neobarokowym kościele św. Ducha z oryginalnymi kropielnicami, które są autentycznymi muszlami z Morza Śródziemnego oraz przy kapliczce wzniesionej na wzór wileńskiej Ostrej Bramy. Odwiedzimy także skansen – Zagrodę Kurpiowską, a na zakończenie dnia pobiesiadujemy przy ognisku i regionalnym poczęstunku. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Wizyta w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie, gdzie znajduje się kilkadziesiąt zabytków tradycyjnego miejscowego budownictwa ludowego. Jest to jeden z najstarszych skansenów w Polsce, a powstał on dzięki determinacji etnografia i społecznika Adama Chętnika. Przejazd do Łomży. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem lokalnym: Stary Rynek, XVI-wieczna katedra św. Michała Archanioła, gdzie pomodlimy się przed cudownym obrazem Matki Bożej Łomżyńskiej, klasztor braci kapucynów wzniesiony w stylu baroku toskańskiego oraz liczne murale autorstwa Rafała Roskowińskiego. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd nad Zalew Wykrot, do kompleksu Kurpiowska Kraina. Czas na wypoczynek na plaży, a także możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego i zwiedzania okolicy od strony wody. W miejscowej restauracji można również skosztować regionalnych przysmaków takich jak rejbak czy piwo kozicowe. Powrót na obiadokolację i nocleg od hotelu.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Opinogóry, gdzie zwiedzimy Muzeum Romantyzmu poświęcone pamięci Zygmunta Krasińskiego – autora „Nie-Boskiej komedii”, uznawanego (wraz ze Słowackim i Mickiewiczem) za jednego z Trzech Wieszczów polskiego romantyzmu. Pospacerujemy również po okazałym parku w stylu angielskim. Krótki postój przy Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie – czas na zdjęcia. Wyjazd w drogę powrotną. W przerwie podróży pożegnalny obiad. Przyjazd na miejsce zbiórki w późnych godzinach wieczornych. Zakończenie pielgrzymki.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer