Polska

Pielgrzymka na szlaku gotyku ceglanego

Chełmno, Świecie, Grudziądz, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno, Dolina Dolnej Wisły, Toruń

Program szczegółowy

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników. Przejazd do Chełmna zwanego miastem zakochanych ze względu na znajdujące się tu relikwie głowy św. Walentego. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem miejscowym – renesansowy ratusz, kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, uznawany za najokazalszą wczesnogotycką świątynię w Polsce, kościół śś. Jakuba i Mikołaja, spacer wzdłuż znakomicie zachowanych murów miejskich. Msza Święta. Dla chętnych możliwość wejścia na wieżę widokową. Następnie przejazd do Świecia - wizyta na zamku krzyżackim, który został zbudowany po 1335 r. przez Zakon Krzyżacki i objętym ochroną jako obszar Natura 2000. Spacer po uliczkach miasta. Następnie przejazd do Grudziądza, miasto kojarzone jest min. z długoletnią tradycją produkcji piwa. Wieczorna obiadokolacja w miejscowym browarze połączona z degustacją piwa. Nocleg w hotelu w okolicy Grudziądza.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Dalsza wizyta w Grudziądzu - spacer, podczas którego podziwiać będziemy zespół gotyckich spichrzy uznanych za pomnik historii, otoczoną murami starówkę, Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Łaskawej oraz ruiny zamku krzyżackiego z wieżą „Klimek”. Następnie przejazd do Radzynia Chełmińskiego – zwiedzanie ruin zamku krzyżackiego oraz nawiedzenie kościoła pw. św. Anny, gdzie znajdują się dzieła Bartłomieja Strobla. Po południu przejazd do Wąbrzeźna - nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej połączone z Mszą Świętą przed obrazem Maryi noszącej pod swym sercem Jezusa. Spacer po mieście z przewodnikiem miejscowym. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 3

Po śniadaniu przejazd do wsi Chrystkowo w poszukiwaniu śladów dawnych mieszkańców Doliny Dolnej Wisły - mennonitów, gdzie usłyszymy historię osadnictwa. Później odwiedzimy „Winnicę przy Talerzyku”, gdzie zapoznamy się z procesem uprawy winorośli i produkcji wina oraz weźmiemy udział w degustacji. Wizyta we wsi Luszkowo, gdzie w miejscowym gospodarstwie będziemy mogli skosztować oraz zakupić tradycyjne produkty. Po południu zrelaksujemy się w Parku Wodnym w Świeciu. Wieczorem powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Torunia, którego gotyckie Stare Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer połączony ze zwiedzaniem w towarzystwie miejscowego przewodnika. Zobaczymy historyczny Rynek Staromiejski z ratuszem oraz inne zabytki miasta: Dwór Artusa - siedziba Centrum Kultury Torunia. Zobaczymy także znany pomnik Mikołaja Kopernika i ruiny zamku krzyżackiego – chwila na zakup toruńskich pierników. Nawiedzimy kilka miejscowych świątyń min.: Katedra śś. Janów, miejsce chrztu Mikołaja Kopernika, kościół mariacki zwany Kościołem Maryi Panny oraz kościół św. Jakuba, gdzie gotyckie dzieła sztuki zdobią wnętrze świątyni. Przejazd na drugą stronę Wisły, skąd widoczna jest panorama Torunia. Obiad i przejazd na miejsce zbiórki. Zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.

 

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer