Polska

Polesie - historia i wielokulturowość

Pratulin, Kodeń, Jabłeczna, Poleski Park Narodowy, Włodawa, Sobibór, Kostomłoty

Program szczegółowy

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników. Wyjazd do Pratulina, miejscowości znanej z obrony wiary unickiej. Nawiedzimy Parafię św. Apostołów Piotra i Pawła i mieszczące się obok Sanktuarium Męczenników Podlaskich, gdzie 24 stycznia 1874 roku wojsko carskie rozstrzelało 13 wiernych Kościoła Unickiego. Będzie czas na modlitwę i złożenie intencji w kaplicy przy relikwiach Błogosławionych Męczenników. Obejdziemy malowniczo położony Plac Męczeństwa, Dróżki Pratulińskie i znajdujący się nieopodal cmentarz Unitów. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicy Kodnia.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd i pobyt w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia, gdzie w ołtarzu głównym podziwiać możemy znany obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Wysłuchamy historii Sanktuarium, czas spędzimy również na modlitwie oraz spacerze po dróżkach kalwaryjskich i okolicy. Następnie przejazd do Jabłecznej, gdzie znajduje się Monaster św. Onufrego, stauropigialny męski klasztor prawosławny powstały ok. XV w. Według legendy pierwsza wspólnota monastyczna w Jabłecznej powstała w miejscu, gdzie zatrzymała się ikona św. Onufrego, płynąca z wodami rzeki Bug. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Całodzienna wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego. Spacer ścieżką turystyczną „Perehod” oraz nad zarastające jezioro Moszne. Podczas wyprawy będziemy mogli podziwiać m.in. wrzosowiska, torfowisko, owadożerne rosiczki czy bory sosnowe i lasy grądowe oraz rzadkie gatunki zwierząt. Zawitamy do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Parku oraz Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego. Park obfituje w różnorodne gatunki ptactwa - wiele z nich, jak np. czapla biała czy bielik, jest zagrożonych wyginięciem. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Wyjazd do Włodawy, gdzie zobaczymy Muzeum-Zespół Synagogalny, unikalny kompleks trzech budynków pożydowskich, w których gromadzone są dokumenty historyczne związane z Włodawą oraz wystawiane są ekspozycje prezentujące lokalną kulturę. Następnie przejazd do Sobiboru, gdzie w 1942 roku powstał Obóz Zagłady. Zwiedzimy muzeum utworzone na terenie byłego nazistowskiego obozu mieszczącego się przy stacji kolejowej otoczonej lasami. Ośrodek eksterminacji Żydów, gdzie zginęło ok. 180 tys. osób, istniał w latach 1942 – 1943. Po południu odpoczniemy nad Jeziorem Białym o I klasie czystości. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Kostomłoty. Zawitamy do cerkwi unickiej, jedynej na świecie parafii neounickiej obrządku bizantyjsko-słowiańskiego na świecie. Drewniana cerkiew św. Nikity Męczennika powstała w 1631 roku, a jej wnętrze zdobi ludowy klimat z rękodziełami. Wyjazd w drogę powrotną. W przerwie podróży pożegnalny obiad. Przyjazd na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych. Zakończenie pielgrzymki.

 

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer