Polska

Kraina Wielkich Jezior i malownicze zakątki Warmii

Gietrzwałd, Olsztyn, Kadzidłowo, Krutyń, Mikołajki, Gierłoż, Mamerki, Giżycko, Święta Lipka, Reszel, Jezioro Śniardwy, Lidzbark Warmiński, Orneta

Program szczegółowy

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników. Przejazd do Gietrzwałdu, gdzie nawiedzimy Sanktuarium zwane Polskim Lourdes ze względu na jedyne na ziemiach polskich objawienia Matki Bożej uznane przez Kościół. Następnie udamy się do Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur. Zwiedzimy miasto z przewodnikiem miejscowym: Stary Ratusz, Zamek Kapituły Warmińskiej (z zewnątrz), gdzie Mikołaj Kopernik napisał dwa pierwsze rozdziały „O obrotach sfer niebieskich” oraz Bazylikę Konkatedralną św. Jakuba, która jest kościołem stacyjnym na Drodze św. Jakuba. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicy Mrągowa.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Dzień rozpoczniemy od Kadzidłowa. Zawitamy do Parku Dzikich Zwierząt. Park położony jest w Puszczy Piskiej na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Można tu zobaczyć dzikie zwierzęta zamieszkujące w mazurskiej kniei (jelenie, sarny, wilki, bobry, dziki) oraz inne rzadko występujące gatunki. Następnie przejedziemy do Krutyni. Weźmiemy udział w spływie łodziami pychówkami po rzece Krutyni. Popołudniowy odpoczynek i czas wolny w Mikołajkach. Wieczorem powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Wyjazd do Gierłoży, gdzie znajdowała się kwatera Hitlera – tzw. „Wilczy Szaniec”, a następnie przejazd do znajdującego się w Mamerkach jednego z najlepiej zachowanych w Polsce kompleksów niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. Po południu udamy się do Giżycka, uroczego mazurskiego miasteczka. Zwiedzimy Twierdzę Boyen – przykład doskonale zachowanych pruskich fortyfikacji. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Pierwszym punktem trasy będzie Święta Lipka – nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej - nie bez powodu nazywanego „Perłą Baroku”, obecnie leży ono także na Szlaku do Santiago de Compostela (Camino de Santiago). Msza Święta. W miarę możliwości zobaczymy prezentację słynnych organów. Następnie przejedziemy do Reszla o spokojnej atmosferze warmińskiego miasteczka, dzięki czemu miejscowość została wpisana na listę Cittaslow - do sieci „miast dobrej jakości życia”. Będzie czas na kawę i zwiedzanie najważniejszych zabytków – rynku z ratuszem, kościoła śś. Piotra i Pawła oraz słynnego Zamku Biskupów Warmińskich, gdzie podobno spalono ostatnią czarownicę w Europie. Na zakończenie dnia udamy się do jednego z punktów widokowych nad największym polskim jeziorem – Śniardwy. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Lidzbarka Warmińskiego. Zwiedzimy miasto z przewodnikiem lokalnym: gotycki zamek biskupi (z zewnątrz), cerkiew prawosławną pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, dawniej będącą kościołem ewangelickim. Przejedziemy do Ornety. Krótki postój w malowniczym mieście – perle architektury warmińskiej. Wyjazd w drogę powrotną. W przerwie podróży pożegnalny obiad. Przyjazd na miejsce zbiórki w późnych godzinach wieczornych. Zakończenie pielgrzymki.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer