Poradnik Turysty – CYPR

Informacje ogólne dla turystów udających się na Cypr

Położenie:

Cypr jest państwem wyspiarskim położonym we wschodniej części Morza Śródziemnego, 70 km od wybrzeży Turcji. Łańcuch górki Kyrenia (Pentadaktilos) na północy osiąga wysokość 1000 m, na południu rozciąga się masyw Troodos, znacznie rozleglejszy, w którym leży najwyższy szczyt Olimp (1953 m n.p.m.). Pomiędzy tymi dwoma łańcuchami górskimi leży nizina Mesaria.

Formalności:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Cypru do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie z uwagi na zasady polityki bezpieczeństwa i zdrowia publicznego.

Noclegi:

Turyści udający się na pielgrzymki na Cypr zakwaterowani są w hotelach ** w pokojach 2 -3 osobowych. Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania. W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie pielgrzymi zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. Śniadania są bardziej obfite niż tzw. śniadania kontynentalne i składają się zazwyczaj z pieczywa, wędliny, sera oraz kawy, herbaty lub soku. Obiadokolacje są obfite, podawane są na ciepło do stołu przez obsługę kelnerską. Składają się zazwyczaj z dwóch dań. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa.

Klimat:

Średnia roczna i miesięczna temperatura powietrza:

Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Limmasol 23° 17° 17° 18° 21° 26° 29° 31° 31° 29° 27° 22° 18°
Paphos 18,7° 12,7° 12,7° 13,2° 16,5° 19,2° 22,5° 24,7° 25,3° 24,2° 20,9° 17° 14,3°

 

Cypr znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego. Występują tu gorące lata i łagodne zimy. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 500 mm, większość opadów notowana jest w miesiącach zimowych. Jedynym obszarem gdzie pada śnieg jest masyw Troodos. Średnia roczna temperatura powietrza kształtuje się następująco: -12°C -obszary górskie -19°C -wewnątrz kraju Średnia temperatura stycznia wynosi 10-12°C, a sierpnia 26-28°C.

Zdrowie:

Na Cyprze nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie są wymagane szczepienia ochronne. Generalnie leczenie jest odpłatne i kosztowne. Opłata za pobyt w szpitalu państwowym wynosi od 73 EUR dziennie, a w prywatnej klinice od 86 EUR (plus koszty leczenia i minimum 20 EUR za każdą konsultację lekarską). Wizyta u lekarza specjalisty kosztuje od 20 EUR w sektorze państwowym i od 35 EUR w sektorze prywatnym. Pielgrzymi udający się na Cypr z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych i ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

Na Cyprze obowiązuje waluta Euro, która zastąpiła funta cypryjskiego. Ostateczny termin wymiany banknotów (funtów cypryjskich) został ustalony na 31.12.2017 r. Na Cyprze sieć banków jest dobrze rozbudowana – nie ma problemów z pobieraniem waluty z bankomatów. Walutę można wymienić w każdym banku (czynne w poniedziałki-piątki w godzinach 8.30–12.30), w większości hoteli oraz w punktach wymiany na lotniskach i w portach (otwarte całą dobę). Przy wymianie należy okazać paszport oraz opłacić marżę w wysokości 1 proc. Należy pamiętać, że na Cyprze nie ma możliwości wymiany złotych polskich na inną walutę.

Sieć elektryczna:

Napięcie elektryczne wynosi 220-240 Volt, niestandardowe gniazdka elektryczne (w systemie brytyjskim) – potrzebny adapter. W hotelach oficjalnie niewolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W niektórych hotelach w pokojach montowane są klimatyzatory, które są włączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia.

Obyczaje i ubiór:

Nie obowiązują tu szczególne normy prawne ani zwyczajowe, które mogłyby prowadzić do konfliktów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim stroju przy zwiedzaniu świątyń – ramiona i kolana muszą być zakryte. W wielu świątyniach można pożyczyć spodnie lub chusty, które należy nałożyć podczas zwiedzania. Może się zdarzyć, że nieodpowiednio ubrana osoba nie zostanie wpuszczona.

Warto wiedzieć:

Na Cyprze zwyczajem jest późne spożywanie obiadokolacji – restauracje otwierane są w większości przypadków wieczorem od godz. 20.00. Urzędy państwowe, w tym poczta, otwarte są tylko do godziny 12.30. Środa po południu to dzień wolny od pracy dla sklepów; wyjątek stanowią sklepy znajdujące się w miejscach uczęszczanych przez turystów. Zagrożenie przestępczością pospolitą na Cyprze jest niewielkie, coraz częściej zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowe. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców, w szczególności do turystów.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer