Poradnik Turysty – Francja

Informacje ogólne dla turystów udających się do Francji


Formalności:

Od momentu przystąpienia Polski do tzw. Strefy Schengen zniesione zostały kontrole graniczne pomiędzy Polską, a wszystkimi krajami będącymi sygnatariuszami Układu z Schengen. Brak kontroli granicznej na przejściach nie oznacza zwolnienia obywateli Polski od posiadania dokumentów niezbędnych do podróżowania po krajach UE. Tymi dokumentami są: dla osób pełnoletnich -dowód osobisty lub paszport, a dla osób niepełnoletnich -tymczasowy dowód osobisty lub paszport.

Program turystyczny i religijny

Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co około 2,5 godziny. Przystanki te zazwyczaj są przy stacjach benzynowych wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. W dużych aglomeracjach oraz w ścisłych centrach zabytkowych miast poruszamy się pieszo lub przemieszczamy się komunikacją miejską. Opiekę duchową podczas pielgrzymki sprawuje kapłan. W ciągu dnia przewidujemy czas na indywidualną modlitwę i Mszę Świętą. Zazwyczaj sprawowana jest ona w miejscach symbolicznych dla katolików (miejsce objawień, przy grobach świętych lub innych miejscach kultu religijnego). W wyjątkowych sytuacjach Msza może zostać odprawiona w pokoju lub kaplicy hotelowej albo w plenerze.

Noclegi:

Turyści udający się na pielgrzymki do Francji zakwaterowani są w hotelach i pensjonatach **/*** w pokojach 2 lub 3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu (pokój hotelowy, sauna, basen), nie wolno ich wynosić poza hotel. Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania. W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie pielgrzymi zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. We francuskich hotelach i pensjonatach podawane są tzw. śniadania kontynentalne. Są one zdecydowanie skromniejsze od tradycyjnych polskich śniadań -składają się zazwyczaj z pieczywa pszennego, masła, miodu, dżemu oraz kawy, herbaty lub soku. Obiadokolacje natomiast są obfite, podawane są na ciepło do stołu przez obsługę kelnerską. Składają się zazwyczaj z dwóch dań, a czasem podawany jest również deser. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa. Tradycyjnym napojem proponowanym przez obsługę jest wino, które w zależności od gatunku i objętości kosztuje już od 2 Euro za butelkę lub karafkę.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki.

Klimat:

Francja położona jest w strefie klimatu umiarkowanego. Można wyróżnić trzy typy klimatu: atlantycki, kontynentalny i śródziemnomorski. Północno-zachodnia część kraju (zwłaszcza Bretania) charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza i znaczną ilością opadów (200 dni deszczowych). Na tym obszarze występują też gwałtowne sztormy i silne wiatry. Na południowym wybrzeżu Atlantyku i Morza Śródziemnego zimy są znacznie cieplejsze niż na północy, ale zdarzają się również przymrozki. Występują tu także wiosenne i jesienne ulewy – gwałtowne i krótkie, latem zazwyczaj nie pada.

Temperatura powietrza minimalna i maksymalna w poszczególnych miesiącach [w °C]

Miasto Temperatura I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Paryż Min. 2,5 2,8 5,1 6,8 10,5 13,3 15,5 15,4 12,5 9,2 5,3 3,6
Max. 6,9 8,2 11,8 14,7 19,0 21,8 24,4 24,6 20,8 15,8 10,4 7,8
Tuluza Min. 2,2 3,2 4,5 6,5 10,3 13,3 15,7 15,9 12,9 9,6 5,2 3,3
Max. 9,4 11,2 14,0 16,2 20,5 24,2 27,6 27,5 24,2 18,9 13,0 10,1

 

Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 1000 mm, na wybrzeżu atlantyckim i w Ardenach do 600 mm nad Morzem Śródziemnym. W Alpach i Pirenejach opady kształtują się w granicach 950-3000 mm. Jesień jest łagodna, ale popołudnia są zbyt chłodne na opalanie, nawet na Lazurowym Wybrzeżu. W lipcu i sierpniu dni są zazwyczaj ciepłe, a na południu upalne.

Zdrowie:

We Francji nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w związku z czym nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. Generalnie poziom ochrony zdrowia odpowiada standardom europejskim. Najczęściej spotykane wśród turystów dolegliwości i choroby to: udar słoneczny oraz bóle żołądka (głównie po spożyciu małży). Wodę można pić bez obaw, choć zawsze zdrowsza jest woda butelkowana. Pielgrzymi udający się do Francji z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

We Francji obowiązującą walutą jest EURO (1 € -100 centów). W obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów a także 1 i 2 euro. Walutę zagraniczną można wymieniać na euro we wszystkich bankach, w urzędach pocztowych oraz w kantorach wymiany na lotniskach i dworcach kolejowych. Oczywiście euro można też wykupić w bankach i kantorach w Polsce. Akceptowana jest większość kart płatniczych (np. VISA, Mastercard, Eurocard, American Express). Dotyczy to oczywiście większych placówek handlowych, sklepów, restauracji, stacji benzynowych, hoteli, itd. W małych miasteczkach w niedziele i święta państwowe prawie wszystkie sklepy i niektóre restauracje są zamknięte. Nieczynne mogą być również sklepy spożywcze, z wyjątkiem otwartej rano piekarni. Sklepy czynne są z reguły od 9.00 – 13.00 i 16.00 – 20.00.

Sieć elektryczna:

Napięcie w sieci wynosi 220 V / 50 Hz. Kontakty elektryczne są standardowe, tak jak w Polsce. W hotelach oficjalnie nie wolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W niektórych hotelach w pokojach montowane są klimatyzatory, które są włączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia. Istnieje możliwość wykupienia indywidualnie sterowanej klimatyzacji -opcja płatna dodatkowo w recepcji (koszt ok. 5 Euro)

Warto wiedzieć:

Należy pamiętać, że w miejscach często odwiedzanych przez turystów oraz pielgrzymów, a także w środkach komunikacji miejskiej (szczególnie w metrze) zdarzają się częste kradzieże! Zalecamy szczególną ostrożność w pakowaniu i przechowywaniu dokumentów, pieniędzy, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych. Fotografowanie i filmowanie nie jest dozwolone we wszystkich obiektach udostępnianych zwiedzającym. Fotografowanie niektórych wnętrz muzeów i świątyń możliwe jest po wniesieniu stosownej opłaty. Lepiej najpierw zorientować się, czy nie ma zakazu fotografowania, aby uniknąć później kłopotliwych sytuacji. Przy płaceniu rachunków w restauracjach czy kawiarniach warto zwrócić uwagę jaki widnieje na nim napis. Jeżeli jest to "service compris" lub "s.c." oznacza, że opłata za obsługę jest wliczona w cenę. "Service non compris", "s.n.c" lub "service en sus" oznacza, że należy doliczyć 10 -15 % napiwek. Przy zamówieniu tylko filiżanki kawy lub drinka zazwyczaj nie zostawia się napiwku.

Od początku 2008 roku obowiązuje zakaz palenia tytoniu we wszystkich otwartych i zadaszonych miejscach publicznie dostępnych.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer