Poradnik Turysty – Gruzja

Informacje ogólne dla turystów udających się do Gruzji

Formalności:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu turystycznego na terytorium Gruzji do 360 dni jest paszport bądź dowód osobisty ważny 6 miesięcy od daty powrotu. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Program turystyczny:

Program pielgrzymki do Gruzji jest bardzo bogaty w atrakcje turystyczne. W związku z tym harmonogram dnia jest stosunkowo napięty. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. Opiekę duchową podczas pielgrzymki sprawuje kapłan. W ciągu dnia przewidujemy czas na modlitwę i Mszę Świętą. Zazwyczaj sprawowana jest ona w miejscach symbolicznych dla katolików (niestety w Gruzji jest niewiele miejsc, w których katolicy mogą przeżywać eucharystię w uroczysty sposób). W wyjątkowych sytuacjach Msza Święta może zostać odprawiona w sali hotelowej albo w plenerze.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki.

Religia i obyczaje:

Ponad 80% mieszkańców Gruzji deklaruje przynależność do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, około 9% obywateli to muzułmanie (Gruzini w Adżarii i Azerowie w Kvemo Kartlii), 4% należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2% do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Katolicy stanowią w Gruzji około 1 proc.

Noclegi:

Turyści udający się na wycieczkę do Gruzji zakwaterowani są w hotelach i pensjonatach w pokojach 2 lub 3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania. W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie turyści zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. W gruzińskich hotelach i pensjonatach śniadania są serwowane lub podawane w formie bufetu szwedzkiego. Obiadokolacje natomiast są obfite, podawane są na ciepło do stołu przez obsługę kelnerską. Składają się zazwyczaj z dwóch dań, a czasem podawany jest również deser. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa. Tradycyjnym napojem proponowanym przez obsługę jest wino, które w zależności od gatunku i objętości kosztuje już od 10 lari za dzbanek lub karafkę.

Wymiana pieniędzy:

W Gruzji obowiązującą walutą jest gruziński lari (GEL) (1 lari = 100 tetri) najczęstszą obcą walutą znajdującą się w obiegu jest dolar (USD). W obiegu są banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 lari oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri a także 1 i 2 lari. Średni kurs wynosi: 1 lari = 1,90 PLN.

Klimat:

Gruzja położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego z umiarkowanie chłodna zimą i gorącym latem.

Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Tbilisi 13,2° 1,6° 2,2° 6,6° 12,7° 17° 21° 24,7° 24° 20° 13,6° 7,6° 3,8°
Batumi 14,3° 6,6° 8,9° 12,7° 16° 19,7° 22° 22,5° 20° 16,5° 12,7° 8,8°

 

Średnia temperatura powietrza kształtuje się następująco:

  • 22-23°C -w lipcu na wybrzeżu
  • 24-26°C -w lipcu na wschodzie kraju
  • 5-6°C -w styczniu na wybrzeżu
  • 0-3°C -w styczniu na wschodzie kraju
  • -6°C -na obszarach górskich w styczniu

Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 2000-3000 mm na wybrzeżu oraz w górach do 400-700 mm na wschodzie kraju.

Zdrowie:

Nie są wymagane żadne szczepienia dla podróżnych. Należy wykazać jednak ostrożność przy zakupie żywności, zwłaszcza na bazarach. Woda w sieci wodociągowej w większości miast nadaje się do bezpośredniego spożycia, jednak jest silnie chlorowana. W związku z występowaniem wysokich temperatur w lecie okresowo w wielu zbiornikach wodnych, jak jeziora i stawy, może obowiązywać zakaz kąpieli ze względu na występowanie w nich bakterii. Służba zdrowia – zarówno publiczna, jak i prywatna – jest ogólnie dostępna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie (istnieje możliwość hospitalizacji). Wizyta w klinice prywatnej kosztuje równowartość 20-30 euro. Pielgrzymi udający się do Gruzji z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Sieć elektryczna:

Napięcie w sieci wynosi 200 V / 50 Hz. Kontakty elektryczne są standardowe, tak jak w Polsce. W hotelach oficjalnie nie wolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W niektórych hotelach w pokojach montowane są klimatyzatory, które są włączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia. Istnieje możliwość wykupienia indywidualnie sterowanej klimatyzacji -opcja płatna dodatkowo w recepcji.

Bezpieczeństwo:

Poziom bezpieczeństwa w Gruzji poprawia się. Przestępstwa, których ofiarą padają zagraniczni turyści należą do rzadkości, co jednak nie zwalnia z obowiązku zachowania ostrożności. Policja jest pozytywnie nastawiona do turystów i chętnie im pomaga. Znajomość języka angielskiego może być jednak ograniczona. Przydatny może okazać się język rosyjski. Podczas rozmów z Gruzinami rekomendujemy unikania tematów politycznych, które mogą okazać się zarzewiem konfliktu. Należy mieć na uwadze, że niektóre postacie historyczne są inaczej oceniane w Polsce i w Gruzji.

Co warto wiedzieć:

  • Warunki codziennego życia w Gruzji polepszają się. Występują jeszcze okresowe przerwy w dostawie prądu i wody, przede wszystkim na prowincji.
  • W miastach, oprócz autobusów, środkiem komunikacji są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy. Są one tanie, jednak dość często zdarzają się w nich kradzieże kieszonkowe.
  • Nie ma możliwości wymiany polskiej waluty na gruzińskie lari, w kantorach najczęściej wymieniana waluta to dolar.
  • Większość gruzińskich urzędów pracuje od 10.00 do 18.00 (w niektórych jest godzinna przerwa między 13.00 a 14.00). Sklepy z reguły otwarte są w godz. 10.00-18.00 lub 20.00, sklepy spożywcze od 9.00 do 20.00, a często do 23.00.
pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer