Poradnik Turysty – Malta

Informacje ogólne dla turystów udających się na Maltę


Formalności:

Od momentu przystąpienia Polski do tzw. Strefy Schengen zniesione zostają kontrole graniczne pomiędzy Polską, a wszystkimi krajami będącymi sygnatariuszami Układu z Schengen. Brak kontroli granicznej na przejściach nie oznacza zwolnienia obywateli Polski od posiadania dokumentów niezbędnych do podróżowania po krajach UE. Tymi dokumentami są: dla osób pełnoletnich -dowód osobisty lub paszport, a dla osób niepełnoletnich tymczasowy dowód osobisty lub paszport. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Malty do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.

Program turystyczny i religijny

Powierzchnia całkowita Malty wynosi 316 km2. Odległości pomiędzy zwiedzanymi miastami są niewielkie. Program pielgrzymek na Maltę jest bogaty w atrakcje turystyczne. Prawie każdego dnia grupa będzie opuszczać hotel około godz. 9.00 -10.00. Powrót planowany jest na godz. 17.00 -18.00. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznaczy czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. W ramach czasu wolnego warto też wybrać się do lokalnej restauracji (koszt jednodaniowego obiadu można już kupić od 10 euro). Malta jest uważana za najbardziej katolicki kraj w Europie (poza Watykanem). Około 98% Maltańczyków to katolicy. Na wyspach znajduje się ok. 360 kościołów, z których każdy ma swojego patrona. Dzień patrona jest najważniejszym lokalnym świętem dlatego też bardzo często w miastach i miasteczkach organizowane są fiesty, do których maltańczycy rozpoczynają przygotowania kilka tygodni wcześniej. Podczas takiego święta zwiedzanie może być utrudnione. Utrudnienia w zwiedzaniu mogą też dotyczyć zabytków, których właścicielem jest rząd maltański jak np. Pałac Wielkich Mistrzów w Valletcie, który jest do dyspozycji Rady Ministrów i często odbywają się w nim oficjalne spotkania.

Noclegi:

Turyści udający się na Maltę zakwaterowani są w hotelach ***/**** w pokojach 2-3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu (pokój hotelowy, sauna, basen), nie wolno ich wynosić poza hotel (np. na plaże). Niektóre hotele posiadają również ręczniki plażowe / basenowe. Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania. W niektórych obiektach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej. Hotele typu SPA oferują szeroki zakres zabiegów, który jest jednak dodatkowo płatny. Klienci Biura Pielgrzymkowo-Turystycznego ARCUS posiadają jednak zniżki na większość proponowanych usług. Korzystanie z basenów, jacuzzi czy siłowni jest z reguły bezpłatne.

Wyżywienie:

Generalnie pielgrzymi zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje, które są podawane w formie bufetu. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo. Kuchnia maltańska to głównie ryby i owoce morza. Popularne jest również mięso z królika oraz wyroby z koziego mleka. W maltańskiej tradycji kulinarnej wszechobecne są wpływy kuchni włoskiej i angielskiej, dzięki czemu oprócz typowo śródziemnomorskich dań odnajdziemy potrawy z makaronu, a także steki z mięsa baraniego i wołowiny. Maltańczycy oferują szeroki wachlarz win i likierów, a także trunki bezalkoholowe. Do najpopularniejszych należy Kinnie – doskonały, wysokiej jakości napój produkowany z soku z gorzkiej pomarańczy oraz 18 różnych ziół. Jest bezalkoholowy, naturalny a przede wszystkim orzeźwiający.

Położenie i klimat:

Malta jest to państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii. W skład archipelagu Wysp Maltańskich wchodzą wyspy: Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Wyspy Św. Pawła (dwie wysepki obok siebie) i Filfla, będące wierzchołkami wapiennego masywu, pełnego głębokich zatok i dolin. Malta jest położona w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej. Nie występuje tu śnieg, mróz czy mgły. Średnia temperatura waha się od +14,1°C w zimie (listopad – kwiecień) do +32,0°C latem (maj – październik). W okresie wiosny i jesieni pogoda na Malcie bywa kapryśna. Przeważnie jest słonecznie jednak zdarzają się opady deszczu. Często bywa też wietrznie. W miesiącach letnich taki wiatr może być orzeźwieniem, natomiast w okresie jesienno – zimowym może nieco dokuczać.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać ramiona. Latem na Maltę najlepiej zabrać ze sobą lekką, przewiewną odzież i kapelusz, ponieważ lata bywają tam bardzo gorące. Należy także mieć ze sobą olejek do opalania (oraz po opalaniu) a także wygodne buty na piesze wycieczki. W okresie wiosennym i jesiennym zalecamy zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i cieplejszy sweter.

Zdrowie:

Na Malcie nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. Generalnie poziom ochrony zdrowia odpowiada standardom europejskim. Nie należy jednak pić wody nie butelkowanej np. z kranu. Można natomiast wodą z kranu myć zęby. Pielgrzymi udający się na Maltę z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

Na Malcie obowiązującą walutą jest EURO (1 € -100 centów). W obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów, a także 1 i 2 euro. Walutę najlepiej wykupić przed przyjazdem w bankach i kantorach w Polsce.

Sieć elektryczna:

Na Malcie występują niestandardowe gniazdka elektryczne (w systemie brytyjskim) – potrzebny jest adapter. Można go kupić na miejscu lub wypożyczyć w hotelu (koszt wypożyczenia kształtuje się od 5-10 euro za sztukę, pieniądze tesą zwracane przy wymeldowaniu). W hotelach oficjalnie nie wolno używać własnych urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W większości hoteli w pokojach zamontowane są klimatyzatory, które albo są włączane i wyłączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia (sterowane centralnie). Istnieje też możliwość dopasowania klimatyzatora do własnych potrzeb (sterowanie indywidualne).

Warto wiedzieć:

  • Malta generalnie jest krajem bezpiecznym. Jednakże w miejscach często odwiedzanych przez turystów oraz pielgrzymów, a także środkach komunikacji miejskiej zdarzają się kradzieże. Zalecamy szczególną ostrożność w pakowaniu i przechowywaniu dokumentów, pieniędzy, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych.
  • Językami oficjalnymi Malty są maltański oraz angielski. W dużych miastach wszyscy mieszkańcy (nawet osoby starsze) znają język angielski i nie ma problemów z porozumiewaniem się.
  • Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. Należy zachować szczególną ostrożność przy poruszaniu się pieszo po mieście. Uliczki w miastach są bardzo wąskie, często nie ma chodników. Kierowcy samochodów zbliżając się do skrzyżowań i widząc pieszego nie zwalniają tylko sygnalizują swoją obecność używając klaksonu.
  • Malta jest krajem o bardzo dobrze rozwiniętej sieci komunikacji miejskiej. Udając się na zwiedzanie miasta możemy skorzystać z autobusów (bilety do nabycia u kierowcy) lub też wynająć taksówkę „Taxi Service”. Uwaga! Cenę przejazdu taksówką najlepiej wynegocjować przed umówionym kursem.
  • Należy pamiętać, że urzędy i niektóre sklepy są zamykane na czas sjesty, mniej więcej od godz. 12 do godz.15 w zależności od pory roku.
pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer