Poradnik Turysty – Włochy

Informacje ogólne dla turystów udających się do Włoch

Formalności:

Od momentu przystąpienia Polski do tzw. Strefy Schengen zniesione zostały kontrole graniczne pomiędzy Polską, a wszystkimi krajami będącymi sygnatariuszami Układu z Schengen. Brak kontroli granicznej na przejściach nie oznacza zwolnienia obywateli Polski od posiadania dokumentów niezbędnych do podróżowania po krajach UE. Tymi dokumentami są: dla osób pełnoletnich -dowód osobisty lub paszport, a dla osób niepełnoletnich -tymczasowy dowód osobisty lub paszport.

Program turystyczny i religijny

Program pielgrzymek do Włoch jest bardzo bogaty w przeżycia religijne jak i atrakcje turystyczne. W związku z tym harmonogram dnia jest stosunkowo napięty. Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co około 2,5 godziny. Przystanki te zazwyczaj są przy stacjach benzynowych wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. W dużych aglomeracjach oraz w ścisłych centrach zabytkowych miast poruszamy się pieszo lub przemieszczamy się komunikacją miejską. Opiekę duchową podczas pielgrzymki sprawuje kapłan. W ciągu dnia przewidujemy czas na indywidualną modlitwę i Mszę Świętą. Zazwyczaj sprawowana jest ona w miejscach symbolicznych dla katolików (miejsce objawień, przy grobach świętych lub innych miejscach kultu religijnego). W wyjątkowych sytuacjach Msza może zostać odprawiona w pokoju, kaplicy hotelowej lub w plenerze.

Noclegi:

Turyści udający się na pielgrzymki do Włoch zakwaterowani są w hotelach i pensjonatach **/*** w pokojach 2 lub 3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). Warto zaznaczyć, że niekiedy w hotelach położonych blisko piaszczystych plaż, w łazienkach, prysznic wmontowany jest w sufit, dlatego zalecamy, aby zabrać ze sobą klapki. W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu (pokój hotelowy, sauna, basen), nie wolno ich wynosić poza hotel (np. na plaże). Jeżeli grupa przebywa dłużej niż jedną noc w tym samym obiekcie warto wiedzieć, że służba hotelowa może wejść do pokoju w celu posprzątania. W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Wyżywienie:

Generalnie pielgrzymi zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. We włoskich hotelach i pensjonatach podawane są tzw. śniadania kontynentalne. Są one zdecydowanie skromniejsze od tradycyjnych polskich śniadań -składają się zazwyczaj z pieczywa pszennego, masła, miodu, dżemu oraz kawy, herbaty lub soku. Obiadokolacje natomiast są obfite, podawane są na ciepło do stołu przez obsługę kelnerską. Składają się zazwyczaj z dwóch dań, a czasem podawany jest również deser. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa. Tradycyjnym napojem proponowanym przez obsługę jest wino, które w zależności od gatunku i objętości kosztuje już od 5 Euro za butelkę lub karafkę.

Ubiór:

Dobór rzeczy zależy od celu podróży, pory roku oraz sposobu spędzania czasu. Do kościołów kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odsłaniających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona i dekolt. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do obiektów sakralnych w szortach, a ich koszule powinny zakrywać barki. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez władze Wenecji turyści w tym mieście nie powinni chodzić bez koszulek.

Klimat:

Włochy położone są w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego.
Można wyróżnić trzy typy klimatu:

  • alpejski w północnej części charakteryzujący się z ostrą zimą i ciepłym latem,
  • umiarkowany w dolinie Padu z chłodną, wilgotną zimą i gorącym, parnym latem,
  • umiarkowany w większej części półwyspu oraz na wyspach, gdzie zimy są łagodne a lata długie i suche.

Temperatura powietrza minimalna i maksymalna w poszczególnych miesiącach [w °C]

Miasto Temperatura I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Rzym Min. 3,7 4,4 5,8 8,3 11,9 15,6 18,2 18,4 15,8 12,0 8,1 5,1
Max. 12,9 13,7 15,3 18,0 22,0 25,6 28,6 28,7 26,0 22,0 17,2 13,9
Wenecja Min. -0,9 0,7 3,8 7,9 12,3 15,9 17,8 17,3 14,2 9,4 4,2 0,0
Max. 5,8 8,2 12,0 16,3 21,2 24,8 27,5 27,0 23,6 18,1 11,5 6,7

 

Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 2000 mm na zboczach Alp do 400 mm na południu kraju. Większość opadów notowana jest na wiosnę i jesień z wyjątkiem Sycylii, gdzie maksimum opadowe przypada na zimę. Na południu Włoch wieczory są zazwyczaj ciepłe i mogą być deszczowe, natomiast na północy kraju temperatura jest nieco niższa. Jednak może się zdarzyć, że wieczory również na południu mogą być chłodniejsze, bowiem gorsza aura może się zdarzyć nawet w środku lata.

Zdrowie:

We Włoszech nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w związku z czym nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. Generalnie poziom ochrony zdrowia odpowiada standardom europejskim. Najczęściej spotykane wśród turystów dolegliwości i choroby to: udar słoneczny oraz bóle żołądka (głównie po spożyciu małży). Wodę można pić bez obaw, choć zawsze zdrowsza jest woda butelkowana. Na placach i ulicach co krok tryskają małe fontanny; na niektórych z nich widnieje jednak napis acqua non notable (woda nie nadaje się do picia). Pielgrzymi udający się do Włoch z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

We Włoszech obowiązującą walutą jest EURO (1 € -100 centów). W obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów a także 1 i 2 euro. Akceptowana jest większość kart płatniczych (np. VISA, Mastercard, Eurocard, American Express). Dotyczy to oczywiście większych placówek handlowych, sklepów, restauracji, stacji benzynowych, hoteli, itd. Pieniądze można wymieniać na lotnisku, każdej większej stacji kolejowej lub w banku. Banki są zazwyczaj otwarte między 8.30 a 13.30 oraz przez godzinę po południu między 15 a 16. Kantory hotelowe pobierają największą prowizję. Sklepy czynne są z reguły od 9.00 – 13.00 i 16.00 – 20.00. Markety są czynne do 21.00.

Sieć elektryczna:

Napięcie w sieci wynosi 220 V / 50 Hz. Kontakty elektryczne są standardowe, tak jak w Polsce. W hotelach oficjalnie nie wolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W niektórych hotelach w pokojach montowane są klimatyzatory, które są włączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia. Istnieje możliwość wykupienia indywidualnie sterowanej klimatyzacji -opcja płatna dodatkowo w recepcji (koszt ok. 5 Euro).

Warto wiedzieć:

Należy pamiętać, że w miejscach często odwiedzanych przez turystów oraz pielgrzymów, a także w środkach komunikacji miejskiej (szczególnie w metrze) zdarzają się częste kradzieże! Zalecamy szczególną ostrożność w pakowaniu i przechowywaniu dokumentów, pieniędzy, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych. Fotografowanie i filmowanie nie jest dozwolone we wszystkich obiektach udostępnianych zwiedzającym. Fotografowanie niektórych wnętrz muzeów i świątyń możliwe jest po wniesieniu stosownej opłaty. Lepiej najpierw zorientować się, czy nie ma zakazu fotografowania, aby uniknąć później kłopotliwych sytuacji. Na Placu św. Marka obowiązuje zakaz jedzenia.

Od 10 stycznia 2005 roku obowiązuje zakaz palenia tytoniu we wszystkich miejscach publicznych. Złamanie zakazu grozi mandatem w wysokości 300 €, wartość mandatu wzrośnie dwukrotnie, jeżeli zapalimy w obecności kobiety w ciąży lub dziecka poniżej 12 roku życia.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer