Kuchnia Bałkanów

Bałkańska kuchnia

Brak komentarzydo Bałkańska kuchniaBośnia i HercegowinaChorwacja Agata BarczyńskaBałkanykuchnia

Podróżując i zwiedzając dalsze i bliższe kraje warto zainteresować się również lokalną kuchnią. Może być to ciekawe doświadczenie i dobry sposób na poznanie innej kultury. Kuchnia bałkańska jest naznaczona przede wszystkim wpływami tureckimi oraz włoskimi, można w niej również znaleźć cechy kuchni środkowoeuropejskiej. Odzwierciedla ona burzliwe dzieje tego regionu oraz przeplatające się przez wieki tradycje i narody. W różnych miejscach można często spotkać się z różnym sposobem przygotowania tych samych dań czy z ich trochę odmiennymi wariantami, istnieje jednak wiele potraw typowych dla całego obszaru Bałkanów.

Czarne risotto i owoce morza
Jest to risotto z nieodłącznym dodatkiem kalmarów. Dzięki dodatkowi atramentu z kałamarnicy zyskuje charakterystyczny czarny kolor. Często risotto to zawiera również mątwy, małże czy krewetki. Ma delikatny kremowy i rybny posmak.

Czarne risotto
© Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Maja Danica Pečanić

Cevapcici
Są to podłużne kotleciki z mięsa mielonego często nadziane na patyczki i grillowane. Najczęściej robi się je mieszając dwa bądź trzy rodzaje mięsa oraz dodając regionalne przyprawy. Podaje się je z ryżem, frytkami bądź w bułce. To świetna bałkańska alternatywa dla dobrze nam znanych mielonych, które proponuje nam kuchnia polska.

Cevapcici
© PixaBay

Ser Paški
To rodzaj sera owczego, który tradycyjnie wyrabiany jest na wyspie Pag. Owce z tej wyspy wypasane są na terenach ubogich w zielone pastwiskowe tereny, jednak bogate w zioła i rośliny lecznicze, a często pokryte białym nalotem soli nawiewanej z morza. Dzięki temu ich mleko ma naturalnie słony posmak, a sam ser jest również słony i twardy, dobrze sprawdza się jako przystawka albo dodatek do sałatek.

Ser Paski
© Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Ivo Biočina

Prsut
Jest to suszona szynka wieprzowa. Jej bardziej znany wszystkim odpowiednik to włoska szynka parmeńska prosciutto. Wędlina swój charakterystyczny smak zawdzięcza specjalnemu sposobowi suszenia, w którym najważniejszy jest nadmorski wiatr i słońce. Sam proces suszenia trwa około kilkanaście miesięcy.

Prsut
© Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Maja Danica Pečanić

Pljeskavica
Nazywana jest czasem bałkańskim hamburgerem, gdyż w wersji „fast food” podawana jest często w bułce z różnymi dodatkami stąd ta analogia. Jest to płaski grillowany kotlet z mięsa mielonego z dodatkiem mieszanek przypraw, które różnią się w zależności od regionu. Obowiązkowym dodatkiem są tu świeże warzywa i nierzadko ajwar.

Plejskavica
© Wikimedia Commons By Biso, CC BY 3.0,
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7882457

Ajwar
To charakterystyczna pasta warzywna, z której słynie bałkańska kuchnia. Składa się głównie z oliwy, rozmaitych przypraw oraz pieczonej papryki, a także dodatku innych warzyw takich jak bakłażan, kabaczek czy czosnek. Świetnie nadaje się do grillowanych mięs, jak również kanapek, a jego wielbiciele zajadają go także prosto ze słoika. W sklepach mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje: łagodny – blagi i ostry – ljuti.

Burek
To rodzaj zawijanego placka zazwyczaj z ciasta filo. Najczęściej wypełniony jest mięsem, białym serem bądź szpinakiem, jednak w zależności od kraju można spotkać się z różnymi nadzieniami. W smaku przypomina ciasto francuskie. Jest to łatwo dostępna na Bałkanach i bardzo sycąca przekąska, której na pewno warto spróbować, a każdy znajdzie dla siebie ulubioną wersję.

Strukli
Jest to zawijane ciasto z twarogiem, można spotkać wersję gotowaną lub pieczoną. Samo ciasto podobne jest do tego przygotowywanego na pierogi. Oprócz różnej wersji przygotowania możemy również wybierać strukli z farszem słodkim bądź wytrawnym. Obecnie możemy spotkać się także z innymi farszami niż tradycyjny serowy, przede wszystkim owocowymi.


Strukli
© Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Ivo Biočina

Alkohole
Będąc na Bałkanach możemy również popróbować regionalnych trunków z procentami. Najbardziej znanym i popularnym alkoholem w całym regionie jest rakija. To mocny alkohol (40-70%) otrzymywany dzięki kilkukrotnej destylacji fermentowanych owoców. Mówi się również o właściwościach leczniczych rakiji. Pita w małych ilościach może uśmierzać ból zęba, pomagać przy zapaleniu gardła czy łagodzić dolegliwości żołądkowe i poprawiać apetyt. Ze względu na użyte owoce i aromat trunku możemy wyróżnić różne rodzaje rakiji, na przykład travarica (z ziół i winogron), sljivovica (ze śliwek), medica (z miodu).
Poza rakiją na Bałkanach rozwinięta jest również, oczywiście, produkcja wina i podczas wakacyjnych wojaży warto rozejrzeć się na przykład za takimi gatunkami jak likierowe chorwackie wino Prosek, białe Zilavka pochodzące z Hercegowiny czy czerwony Plavac Mali charakterystyczne dla Dalmacji.

Rakija
© PixaBay

Kuchnia bałkańska jest kolorowa i aromatyczna, z pewnością każdy może znaleźć w niej coś smacznego dla siebie. Zachęcamy do wypróbowania potraw tego regionu podczas wyjazdów z naszym biurem.

Polecamy również inne wpisy dotyczące wyjazdów na Bałkany: