Kult Matki Bożej w Altötting (środkowa Bawaria) sięga VIII w., kiedy to św. Rupert z Salzburga, zwany apostołem Bawarii, polecił wybudować kościółek, w którym umieszczono słynącą łaskami figurę Czarnej Madonny.

Od średniowiecza obecna Kaplica Łask jest miejscem pielgrzymek. Przybywa tam milion pielgrzymów rocznie. Pielgrzymi od wieków doznają tu licznych cudów i uzdrowień, o czym świadczą liczne wota. W XV w. miały miejsce dwa przypadki przywrócenia do życia. Cudowna Figura „Naszej Kochanej Pani” („Unsere Liebe Frau”) to gotycka rzeźba o wys. 65 cm. Przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na lewej ręce i złotym berłem w dłoniach. Duża dłoń Jezusa symbolizuje ogrom rozdawanych łask. Od 1623 r. Czarna Madonna jest patronką Bawarii. Figurę Matki Bożej otacza 21 srebrnych urn, w których znajdują się serca książąt i królów Bawarii. W 1782 r. sanktuarium odwiedził papież Pius VI, w 1980 r. był tu Ojciec Święty Jan Paweł II, a w 2006 r. pochodzący z Bawarii papież Benedykt XVI. Z sanktuarium związana jest postać św. Konrada z Parzham, furtiana zakonu kapucynów, który przez 41 lat służył do Mszy św. przy ołtarzu Królowej Bawarii. Zmarłego w 1894 r. kapucyna kanonizowano w 1934 r.

Kaplica Łask powstała na miejscu pogańskiej świątyni Siedmiu Planet. Św. Rupert ochrzcił tu króla Bawarii, Ottona. W czasie podbojów Bawarii przez Węgrów na przełomie IX i X w. nigdy nie doszło do profanacji Cudownej Figury. Również podczas wojen napoleońskich oraz wojen światowych sanktuarium nie doznało uszczerbku.