Historia jednego z najważniejszych na świecie sanktuariów maryjnych w Knock rozpoczęła się wieczorem 21.08.1879 r., kiedy na południowej ścianie tamtejszego kościoła parafialnego ukazała się Matka Boska, której towarzyszyli św. Józef i św. Jan Ewangelista.
Świadkami objawienia było 15 osób w różnym wieku. Kościół stał się miejscem pielgrzymek. Ze względu na liczne uzdrowienia zaczęto nazywać Knock drugim Lourdes. Sława sięgnęła poza wyspę, pojawili się wierni z Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich, a także ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie do Knock przybywa ok. 2 mln pielgrzymów rocznie. W 1976 r. wzniesiono tu nowy kościół mogący pomieścić ok. 15 tys. wiernych. W skład kompleksu sanktuarium wchodzą m. in. Kościół Objawienia, Bazylika, kaplica Najświętszego Sakramentu i kaplica Pojednania. Pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II w 1979 r. upamiętniła stulecie objawienia i zwiększyła jeszcze kult sanktuarium potwierdzając jego akceptację przez Watykan. Papież nadał kościołowi pw. Maryi Królowej Irlandii godność bazyliki. W czerwcu 1993 r. sanktuarium odwiedziła św. Matka Teresa z Kalkuty.
Knock (irl. An Cnoc, znane również jako Cnoc Mhuire) to miasteczko (ok. 750 mieszkańców)
w zachodniej Irlandii. Dla obsługi wzrastającego ruchu pielgrzymkowego wybudowano tu w 1986 r. lotnisko (Horan International Airport). Jego nazwa pochodzi od nazwiska proboszcza Jamesa Horana, inicjatora budowy sanktuarium.
Unikalne zbiory muzeum w Knock w sposób przekonujący opowiadają o objawieniu z 1879 r. oraz o świadkach tego zdarzenia. Objawienie pokazane jest w kontekście życia w tamtych czasach. Można również zapoznać się z relacjami napisanymi przez ludzi uzdrowionych w Knock.