Sanktuarium Zawierzenia to duchowe centrum Ruchu Szensztackiego dla archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji bydgoskiej i toruńskiej.
Jest jednym z sześciu sanktuariów Ruchu Szensztackiego na terenie Polski. Pielgrzymują tu członkowie Ruchu Szensztackiego, grup parafialnych i wspólnot religijnych oraz indywidualni wierni z różnych stron Polski.
Od 1943 r., Ruch z Szensztat zakłada na całym świecie sanktuaria filialne. Obecnie jest ich ponad 200. Początki Ruchu Szensztackiego w Bydgoszczy sięgają okresu po II wojnie światowej. Zorganizowaną formę ruch przyjął w 1985 r., kiedy przybyły tu siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. Świątynia powstała w 2000 r. a poświęcono ją 16.06.2001 r. Kaplica jest zlokalizowana na leśnej polanie, na wschodniej krawędzi doliny rzeki Brdy, w pobliżu osiedla Piaski w Bydgoszczy. Wzniesiono ją na wzór kaplicy w Schönstatt – Vallendar koło Koblencji w Niemczech, w której w 1914 r. założono Ruch Szensztacki. Budowa identycznie wyglądających kaplic jest jednym z założeń ruchu. Lokalizuje się je w miejscach ustronnych, malowniczych krajobrazowo, sprzyjających wyciszeniu i refleksji. Planowana jest budowa ośrodka formacyjnego dla dzieci, młodzieży, matek i rodzin. Głównym elementem wystroju wnętrza jest barokowy ołtarz z obrazem Matki Bożej oraz figurami Apostołów Piotra i Pawła i Michała Archanioła. Obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, Zwycięskiej Królowej z Szensztatu to kopia dzieła włoskiego malarza Luigi Crosio, namalowanego pod koniec XIX w. Oryginał od 1915 r. jest zawieszony nad ołtarzem Prasanktuarium w Szensztat. Maryja na tym wizerunku jest czczona jako Matka Boża Trzykroć Przedziwna i Zwycięska Królowa z Szensztatu. Często stosowana jest skrócona wersja tytułu: Matka Boża Trzykroć Przedziwna lub MTA (łac. Mater Ter Admirabilis). 18.06.2011 r. w bydgoskim sanktuarium odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej na Królową Zawierzenia.