Bazylika w Esztergom (Ostrzyhom) jako katedra jest siedzibą arcybiskupa Esztergom i Budapesztu i jednocześnie prymasa Węgier.

Pierwszy kościół pw. Św. Wojciecha (Adalberta) wzniesiono na wysokiej skarpie nad zakolem Dunaju w XII w. Jego fundatorem był pierwszy król Węgier, późniejszy święty, Stefan I, który w Esztergom urodził się i przyjął chrzest. Świątynia ta, wielokrotnie grabiona i palona, uległa zniszczeniu w czasie okupacji tureckiej. Obecną klasycystyczną świątynię wybudowano w latach 1822-1869. Bazylika jest najwyższym budynkiem Węgier i piątą bazyliką na świecie pod względem wielkości. Mierzy 117 m długości i 47 m szerokości. Wysokość kopuły wynosi 100 m, a nawy głównej 68 m. Przy planowaniu wnętrza zerwano z zasadami obowiązującego wówczas eklektyzmu. Wystrój to w dużej mierze dzieło artystów z Włoch. W krypcie bazyliki znajduje się tradycyjne miejsce pochówku prymasów Węgier i kościelnych dostojników. Najcenniejszym dziełem sztuki w świątyni jest renesansowa kaplica Bakócza, ocalała część kościoła św. Wojciecha. Pocięto ją na 1600 kawałków i złożono jako jedną z kaplic bocznych bazyliki. Wyrzeźbiono ją w czerwonym marmurze, z wyjątkiem ołtarza wykonanego z białego marmuru kararyjskiego. Skarbiec bazyliki w Esztergom uważany jest za najbogatszą kolekcję przedmiotów liturgicznych w kraju. Podziwiać tu można wspaniałą kolekcję arcydzieł średniowiecznych złotników, gobeliny i haftowane tkaniny, ornaty i szaty liturgiczne, ogromne zbiory kielichów mszalnych, mitr i monstrancji. Ponad 300 stopni prowadzi na taras widokowy pod kopułą. W 1991 r. bazylikę odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.
Esztergom to 30-tysięczne miasto, przepięknie położone nad Dunajem, około 50 km na północ
od Budapesztu. Jest kolebką węgierskiego chrześcijaństwa i katolicyzmu. Miasto było pierwszą stolicą Węgier. Rocznie odwiedza je prawie milion turystów i pielgrzymów.

W kaplicy Bakócza Jan III Sobieski osobiście odśpiewał uroczyste Te Deum po rozgromieniu Turków pod Parkanami (dziś Štúrovo na drugim brzegu Dunaju).
Uroczystej konsekracji bazyliki (31.08.1856 r.) towarzyszyło prawykonanie Mszy Ostrzyhomskiej Franciszka Liszta, skomponowanej specjalnie na tę okazję.
W mieście można zwiedzić pozostałości Pałacu Królewskiego (X-XIII w.) – pierwszej murowanej budowli na Węgrzech, które znajdują się na tyłach bazyliki oraz obejrzeć Muzeum Dunaju.
W 2001 r. otwarto, odbudowany po zniszczeniach z czasów II wojny światowej, stylowy most na Dunaju, łączący Esztergom z miasteczkiem Štúrovo (dawne Párkány) po stronie słowackiej.
W Esztergom znajduje się kąpielisko termalne i aquapark.