Budowę gotyckiego kościoła rozpoczęto w 1388 r., na miejscu kaplicy poświęconej patronce górników św. Barbarze. Prace przerwały wojny husyckie. Wznowiono je w latach 80-tych XV w. Świątynię projektowali najznamienitsi czescy architekci, którzy wykazali się przy tym ogromnym kunsztem. W 1558 r. budowę przerwano z przyczyn finansowych. Do tego czasu wnętrze ozdobiono wieloma pięknymi malowidłami i dziełami sztuki snycerskiej. W 1626 r. zaniedbaną katedrę przejęli jezuici. Nowi gospodarze wprowadzili wiele zmian w stylu barokowym. Po kasacji zakonu katedra św. Barbary przypadła fundacji religijnej i bardzo podupadła. W II połowie XIX w. dokonano renowacji w stylu neogotyckim, którą zakończono w 1910 r. Kościół wzniesiono
z piaskowca z pobliskich kamieniołomów. Budowla wyróżnia się nietypowym dachem przypominającym kształtem namioty. Wnętrze składa się z pięciu naw Ołtarz główny to neogotycki tryptyk z lat 1884-1905. Pośrodku kościoła ustawiono rzeźbę górnika dla upamiętnienia fundatorów świątyni. Katedra ma wymiary 40 na 70 m. Wysokość prezbiterium wynosi 33 m. Jest to jeden z najwspanialszych gotyckich zabytków w Europie. Mistrzowskie połączenie różnych stylów sprawia, że w świątyni panuje szczególna atmosfera.
Miasto pełne jest innych zabytkowych obiektów. Przed katedrą stoi kaplica Bożego Ciała (XIV w.) Przeznaczona na kostnicę nigdy nie została ukończona. Od XIX w. do II wojny światowej działała w niej wytwórnia organów. Tuż obok katedry znajduje się potężny barokowy budynek dawnego kolegium jezuickiego. We Włoskim Zamku znajdowała się mennica królewska, gdzie od 1300 r. bito słynne praskie grosze, w średniowieczu najbardziej wartościowy pieniądz Europy Środkowej. Mennica działała do 1727 r. Innym znaczącym obiektem jest gotycki kościół św. Jakuba z lat 1330-1420. Pocysterski kościół pw. Wniebowzięcia NMP z lat 1290-1330 wyróżnia się wnętrzem łączącym gotyk z barokiem. Ciekawym obiektem jest też tzw. kamienny dom z przełomu XV i XVI w, jedna z najpiękniejszych kamieniczek w mieście, obecnie siedziba muzeum. Ciekawostką miasta jest pierwsze na świecie Muzeum Alchemii i Muzeum Srebra. Osobliwością jest ossuarium – Kaplica Czaszek. Znajdują się tu kości ok. 40 tysięcy osób. Z kości wykonano wystrój wnętrza. Warte zobaczenia są też kamienna gotycka studnia i tzw. morowy słup.


Kutna Hora leży ok. 70 km od Pragi. Miasto powstało w miejscu odkrytych pod koniec XIII w. niezwykle bogatych złóż srebra. To liczące dziś 20 tys. mieszkańców miasteczko ustępowało kiedyś znaczeniem i bogactwem jedynie stolicy, z którą starało się rywalizować.

Ciekawostki:
Jeden z pięknych witraży katedry upamiętnia wizytę Franciszka Józefa I w 1905 r.
Kutná Hora to miejsce koronacji w 1471 r. Władysława Jagiellończyka na króla Czech.

Godziny zwiedzania (stan na 01.2010 r.): listopad .- marzec 10:00 – 16:00, kwiecień – październik 9:00 – 18:00

Dane adresowe

Kościół św. Barbary (Chram sv. Barbory)

Adres: Jakubská ulice, 284 01 Kutná Hora, Czech Republic
Tel.: +420 775 363 938
Website: http://chramsvatebarbory.cz/

Zobacz w internecie