Lourdes jest największym we Francji i jednym z większych w świecie sanktuariów maryjnych.

11.02.1858 r. w Lourdes Matka Boża objawiła się w grocie Massebielle, nad brzegami rzeki Gave, 14-letniej Bernadette Soubirous. Dziewczynka doznała jeszcze siedemnastu objawień, z których ostatnie miało miejsce 16.07.1858 r. W 1862 r. zatwierdzono cudowność wydarzeń.

Obecnie sanktuarium ma 52 hektary powierzchni i składa się z 22 obiektów. Przybywa tu corocznie, w okresie od marca do października, około 6 milionów pielgrzymów ze 150 krajów. Miejscem, które dało początek tak wielkiemu kultowi jest Grota Massabielle. W 1864 r. umieszczono w niej figurę Matki Bożej. Napis „Jestem Niepokalane Poczęcie”, to słowa, którymi Maryja zwróciła się do dziewczynki. W Grocie znajduje się źródło wody, które pojawiło się podczas objawień. Za jej przyczyną od początku objawień następowały cudowne uzdrowienia.

Do pierwszego doszło już 1.03.1858 r. Siedem pierwszych uzdrowień uznano jako cudowne. Zarejestrowano ok. 7 tysięcy przypadków niewytłumaczalnego odzyskania zdrowia, z tego 67 uznano jako cudowne. Pierwszą kaplicę, wykutą w skale nad Grotą, wybudowano w odpowiedzi na wezwanie Matki Bożej, po uznaniu objawień przez władze kościelne. W ołtarzu ustawiono rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem. Trwa tu całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Bazylikę Niepokalanego Poczęcia, zwaną bazyliką górną, wybudowano nad Grotą i Kryptą. Ten jednonawowy neogotycki kościół z dziesięcioma kaplicami wieńczy strzelista dzwonnica. Wnętrze rozświetlają piękne witraże przedstawiające tajemnicę o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz historię Bernadetty i objawień. Kolejny kościół to Bazylika Różańcowa. Powstała 30 lat po objawieniach. Wzniesiona na planie krzyża greckiego posiada 15 kaplic. Zdobią ją mozaiki przedstawiające 15 tajemnic Różańca. Na jej fasadzie umieszczono w 150. rocznicę objawień mozaiki przedstawiające tajemnice światła. Bazylika św. Piusa X, to podziemna świątynia w kształcie odwróconej łodzi. Mieści 25 tys. wiernych. Konsekrowano ją w 1958 r. w stulecie objawień. Znajdują się tu niezwykłe obrazy z barwionego szkła, wykonane techniką Gemmail. Kościół św. Bernadetty to piąta świątynia sanktuarium. Wzniesiono ją blisko miejsca, gdzie Bernadetta stała podczas ostatniego objawienia, po drugiej stronie rzeki Gavy. Ten nowoczesny kościół można dzielić ruchomymi ściankami na dwie części. Mieści się tu także osiem sal zebrań oraz Kaplica Najświętszego Sakramentu. Naprzeciwko bazylik, na końcu Esplanady, ustawiono figurę Matki Bożej. Koronowano ją 3.07.1876 r. W Kaplicy Pojednania sprawowany jest sakrament pokuty i pojednania w różnych językach. Jest otwarta przez cały dzień. Można jeszcze zobaczyć młyn Boly gdzie urodziła się i do 10 roku życia mieszkała Bernadetta oraz budynek Le Cachot, dawne więzienie, w którym Bernadetta mieszkała w czasie objawień.

W okresie pielgrzymkowym codziennie wyrusza Procesja Eucharystyczna, zaś wieczorem odbywa się procesja różańcowa ze świecami. Pielgrzymi niosą w niej figurę Niepokalanej
i śpiewają w wielu językach pieśń „Ale Maria”.

Jan Paweł II odwiedził Lourdes, jako pierwszy papież, 14-15.08.2004 r. Benedykt XVI nawiedził to miejsce w dniach 12 – 15.09.2008 r. z okazji 150. rocznicy objawień.