Kaplica paryskiego klasztoru Siόstr Matki Miłosierdzia to miejsce, w którym trzykrotnie objawiła się Matka Boża.
27 listopada 1830 r. Katarzyna Laboure, siostra z nowicjatu szarytek, zobaczyła w kaplicy Matkę Bożą, trzymającą w dłoniach kulę ziemską. Dookoła postaci Maryi ukazał się napis: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Ujrzała też literę „M” z wystającym z niej krzyżem i dwunastoma gwiazdami dookoła a pod monogramem dwa serca – Jezusa i Maryi. Pod koniec objawienia Katarzyna otrzymała polecenie: „Postaraj się, by wybito medalik według tego wzoru”. Katarzyna powiadomiła swego spowiednika, a ten biskupa Paryża. Jego decyzją 10.06.1832 r. wybito 1500 pierwszych medalików. Na polecenie arcybiskupa Paryża zbadano i potwierdzono prawdziwość objawień.
Medaliki są rozpowszechniane do dzisiaj. Noszący je ludzie otrzymywali wiele łask. Cudowny Medalik, obok różańca i szkaplerza, należy do sakramentaliów, które otrzymały bardzo wysoką aprobatę Kościoła. Ustanowiono święto i nabożeństwo ku jego czci.
Kaplica Matki Bożej od Cudownego Medalika (Chapelle Notre Dame de la Médaille Miraculeuse) w Paryżu jest uznana jako miejsce kultu. Miało tu miejsce wiele cudów i nawróceń. Na łuku otaczającym prezbiterium wyryto słowa Maryi: „Przychodźcie do stopni tego ołtarza. Tutaj łaski spłyną na każdego, kto o nie poprosi z ufnością i żarliwością”. W ołtarzu głównym, w miejscu objawień, ustawiono piękną figurę Madonny. Przedstawia Maryję stojącą na wyłaniającym się z chmur globie ziemskim. Pod Jej stopami leży pokonany wąż. Z dłoni Najświętszej Maryi Panny spływają promienie łask. Na prawej ręce posągu zawieszono złoty klucz, jako znak, że Maryja jest Strażniczką i Opiekunką tego miejsca. Głowę Królowej Niebios zdobi złota korona wysadzana perłami i diamentami oraz aureola z 12 gwiazd. Kula w dłoniach Matki Bożej symbolizuje cały świat i każdego człowieka z osobna. Posąg powstał na życzenie samej Maryi, które wyraziła w jednym z objawień. Figurę Matki Bożej wyrzeźbiono z bloku białego marmuru, który szarytki otrzymały od rządu francuskiego, jako podziękowanie za poświęcenie i pomoc chorym podczas epidemii cholery w 1832 r. W relikwiarzu pod ołtarzem spoczywa św. Katarzyna. Jej ciało zachowało się od chwili śmierci w niezmienionym stanie. 31.05.1980 r. kaplicę odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.