. Szlakiem Sanktuariów Maryjnych po Ziemi Dobrzyńskiej
Polska
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników. Przejazd do Górska. Postój pod pomnikiem upamiętniającym porwanie ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności” i późniejszego błogosławionego, a także wizyta w muzeum multimedialnym, które kontynuuje ideę upamiętnienia Jego postaci. Następnie udamy się do Skępego – nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej – Królowej Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza i Kujaw, gdzie pod koniec XV w. miały miejsca objawienia. Msza Święta przed figurką Matki Bożej – młodej dziewczyny z rękami złożonymi do modlitwy, oczekującej potomstwa. Następnie zwiedzimy regionalne muzeum etnograficzne – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie zobaczyć możemy liczne mniejsze i większe eksponaty – m.in. rzeźby, drewniany wiatrak, kościół, dworek szlachecki czy zagrody chłopskie. Będzie również czas na modlitwę w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej – Pani Niezawodnej Nadziei, przed którą licznie przybywający pielgrzymi pozostawiają swoje intencje. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicy Golubia-Dobrzynia.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Golubia-Dobrzynia – zwiedzimy z przewodnikiem krzyżacką warownię wzniesioną na wzgórzu miasta w XIV wieku, a przebudowanej na polecenie Anny Wazówny. Następnie wizyta w Szafarni, miejscowości położonej nad rzeką Drwęcą, gdzie Fryderyk Chopin spędzał wakacje – zwiedzimy Ośrodek Chopinowski, w którym odbywają się koncerty, przedstawienia i inne artystyczne wydarzenia związane z wielkim kompozytorem. Po południu nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach prowadzone swego czasu przez zakon karmelitański. Rejon Sanktuarium ze względu na różnorodność krajobrazu nazywany jest nawet „Szwajcarią Dobrzyńską”. Msza Święta. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Czas na spotkanie z przyrodą podczas około 4-godzinnego spływu kajakowego malowniczo meandrującą rzeką Drwęcą. Po zakończeniu spływu pieczenie kiełbasek i wypoczynek przy ognisku.
Alternatywnie: Przejazd na teren Brodnickiego Parku Krajobrazowego, gdzie przespacerujemy się jedną z malowniczych tras wśród bujnych lasów i polodowcowych jezior. Po zakończonym marszu znajdziemy również czas na wypoczynek i relaks nad tutejszymi wodami. Brodnicki Park Krajobrazowy obejmuje ponad 40 jezior Pojezierza Brodnickiego, uznawanych za najczystsze w regionie.
Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.
DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do Brodnicy – miasta o wyjątkowym, trójkątnym rynku, które zwiedzimy podczas spaceru z przewodnikiem lokalnym. Następnie przejedziemy do Wąbrzeźna – nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Msza Święta przed obrazem Maryi noszącej pod swym sercem Jezusa. Tutaj również przyjrzymy się najważniejszym zabytkom miasta podczas spaceru z przewodnikiem lokalnym. Wyjazd w drogę powrotną. W przerwie podróży zjemy pożegnalny obiad. Zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.