Belgia – śladami św. Huberta

Belgia

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników. Wyjazd w kierunku Niemiec. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Suhl.

DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Suhl. Wizyta w Muzeum Broni (Waffenmuseum), którego ekspozycja przedstawia ponad 600-letnią historię i rozwój techniczny broni palnej, prezentując przy tym wiele rodzajów broni, w tym broń myśliwską i wiele innych eksponatów. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Akwizgranu.

DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Maastricht. To właśnie tutaj udał się św. Hubert po tym jak napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. W Maastricht pobierał nauki u św. Lamberta – biskupa Maastricht. Zwiedzanie m.in.: najstarszego kościoła w Holandii – bazyliki św. Serwacego, XIII-wieczny most Servaasbrug, ratusz miejski, kamieniczki kupieckie oraz doskonale zachowane duże fragmenty murów miejskich z armatami i fort św. Piotra. Po południu przejazd do Liege – miasta, do którego św. Hubert przeniósł stolicę biskupstwa z Maastricht. Zwiedzanie miasta podczas, którego można zobaczyć m.in.: XVI-wieczny pałac biskupa Liege, katedrę św. Pawła oraz budynek ratusza z 1714 roku. Następnie spacer na wzgórze, z którego rozpościera się widok na całe miasto, a dawniej mieściła się tu cytadela. Na szczyt prowadzą słynne schody Montagne de Bueren posiadające 374 stopnie. Przejazd na obiadokolację i nocleg na terenie Belgii.

DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do miejscowości Saint Hubert – nawiedzenie monumentalnej bazyliki św. Huberta, gdzie w 825 roku przeniesiono część jego relikwii. Msza Święta. Przejazd do Maredsous. Wizyta w benedyktyńskim klasztorze, w którym pod ścisłym nadzorem mnichów warzone jest flamandzkie piwo. Opactwo Maredsous znane jest także z produkcji swoich tradycyjnych serów*. Następnie przejazd do Dinant określanego mianem jednego z najpiękniejszych miast Belgii, gdzie zobaczyć można m.in.: gotycką kolegiatę Najświętszej Marii Panny oraz górującą nad miastem kilkudziesięciometrowa skałę z XIX-wieczną cytadelą. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Kolonii – zwiedzanie katedry, w średniowieczu uznanego miejsca pielgrzymek, gdzie obecnie znajduje się imponujący relikwiarz Trzech Króli. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Suhl.

DZIEŃ 6
Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną. W przerwie podróży pożegnalny obiad na terenie Polski. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych. Zakończenie pielgrzymki.