Liban – śladami św. Charbela

Liban

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Libanu. Przejazd do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Bzommar, gdzie znajduje się kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jedyna na bliskim Wschodzie. Znajdują się tam relikwie papieża Polaka oraz libańskich świętych. Odnotowano już kilka cudownych uzdrowień dzięki modlitwie w tej kaplicy. Przejazd do Balamand, gdzie znajduje się klasztor wybudowany w 1157 r. przez cystersów, a od 1603 r. będący w rękach prawosławnych chrześcijan. Następnie przejazd do miejscowości Hamat, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej z Nouriej (Matki Bożej Światła). Wizyta w Batroun. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3
Śniadanie. Wyjazd do miejsc związanych z postacią św. Charbela. Przejazd do położonej na wysokości 1500 m n.p.m. wioski Bekaa Kafra – miejsca urodzin św. Charbela. Pamiątką po świętym jest tutaj skromny domek zamieniony w kaplicę oraz źródełko. Następnie postój w Lesie Bożych Cedrów, który opisany był w Starym Testamencie. Przejazd Doliną Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII i XIII-wiecznymi freskami. Przejazd do Kozhaya, gdzie znajduje się klasztor św. Antoniego Wielkiego (Egipskiego). Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do Annaya. Nawiedzenie klasztoru św. Marona, położonego na wysokości 1200 m n.p.m. Modlitwa przy relikwiach Świętego Charbela, nawiedzenie nowego kościoła oraz pustelni św. Piotra i Pawła, w której św. Charbel spędził ostatnie lata swojego życia. W klasztorze poznamy również historię o spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego. Następnie przejazd do Jrabta, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rafki. Przejazd do miejscowości Kfifane, gdzie znajduje się klasztor związany z osobą św. Nimatullaha al-Hardini, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5
Śniadanie. Nawiedzenie Himlaya – malowniczego miasta rodzinnego św. Rafki z pozostałościami po jej domu. Następnie wizyta w sanktuarium NMP Pani Oswobodzicielki w Bikfajja, którym opiekuje się Zakon Jezuitów. Przejazd do Zahleh, które jest największym chrześcijańskim miastem na Bliskim Wschodzie, zamieszkanym przede wszystkim przez katolików – melchitów. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej z Zahleh. Wizyta w winnicy Ksara założonej w XIX w. przez jezuitów. Czas na degustację i zakup win. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6
Śniadanie. Przejazd do Maghdouche – nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Przejazd do Beit ed-Dine – byłej letniej rezydencji prezydenta Libanu. Zwiedzanie bogato dekorowanego pałacu Beiteddine który na przełomie XVIII i XIX wieku rozkazał wybudować emir Baszir Szihab II, a następnie służył przez cały XIX wiek władzom otomańskim. Popołudniu zwiedzanie Bejrutu, m.in.: spacer nadmorską promenadą oraz zwiedzanie Starego Miasta. Na koniec wizyta w Muzeum Narodowymz eksponatami z czasów fenickich, greckich i rzymskich. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7
Śniadanie. Zwiedzanie Jeita Grotto – połączonych ze sobą dwóch krasowych jaskiń – spacer piękną widokową trasą turystyczną. Przejazd do Byblos – miasta z V w. p.n. e., najwspanialszego niegdyś portu fenickiego eksportującego drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Przejazd do Harisa,  gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu. Czas na indywidualną modlitwę. Wieczorem uroczysta kolacja libańska. Powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 8
Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Lądowanie na lotnisku . Zakończenie pielgrzymki.