Sasko-Czeska Szwajcaria
Czechy, Niemcy
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników. Przejazd do Budziszyna zwanego miastem wież. Spacer, podczas którego zobaczymy m.in. zamek Ortenburg, fragmenty murów obronnych z basztami, Rynek z ratuszem oraz katedrę św. Piotra, która od 1524 r. służy protestantom i katolikom. Następnie przejazd do Miśni – wizyta w słynnym muzeum porcelany oraz spacer po zabytkowej starówce. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Decina.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do regionu nazywanego Saksońską Szwajcarią. Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w średniowiecznym zamku Stolpen z najgłębszą na świecie studnią wydrążona w naturalnym kamieniu. Następnie przejazd do Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, którego największą atrakcję stanowi formacja skalna Bastei. Spacer przez słynny kamienny most, który połączony jest z wieloma punktami widokowym na Góry Połabskie i rzekę Łabę. Na koniec przejazd do górskiej twierdzy Konigstein, której początki sięgają XIII w. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Moritzburga i zwiedzanie renesansowego pałacu myśliwskiego, który został wybudowany w latach 1542-1546. W latach 1723-1733 na prośbę Augusta II Mocnego, elektora Saksonii i króla Polski, zamek został przebudowany tak, aby móc pełnić funkcję wypoczynkową, czego skutkiem było założenie parku. Następnie przejazd do pałacu Pillnitz, położonego tuż nad brzegiem Łaby. Rezydencję odziedziczył po swoim bracie król August II Mocny, a następnie przekazał ją swojej faworycie Annie Konstancji von Cosel. Spacer po parku z oranżerią, ogrodem angielskim oraz zabytkowymi pawilonami angielskim i chińskim. Po południu wizyta w winnicy Zimmerling, gdzie będziemy mieli możliwość skosztowania wina. Tradycja winiarska w Saksonii może poszczycić się ośmiowiekową historią. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do Drezna. Zwiedzanie stolicy Saksonii z przewodnikiem miejscowym, podczas którego zobaczymy m.in.: rynek otoczony zabytkowymi kamienicami, kościół NMP, katedrę Świętej Trójcy oraz arcydzieło niemieckiego baroku – Drezdeński Zwinger, który zaliczany jest do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Wśród zgromadzonych tu eksponatów dużą część stanowi kolekcja historycznych wyrobów porcelanowych, w których obecna jest zarówno porcelana chińska czy japońska sprzed wielu stuleci, jak i znane w całych Niemczech wyroby z Miśni. Ważną rolę odgrywa w nich również kolekcja dawnych przyrządów i eksponatów matematycznych, fizycznych, astronomicznych, geodezyjnych oraz meteorologicznych. Na koniec udamy się na spacer po promenadzie zwanej Tarasami Bruhla, podczas którego będziemy mogli podziwiać sunące po rzece zabytkowe parowce. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii. Przejście szlakiem turystycznym pod Bramę Pravcicką, która jest nie tylko naturalnym skalnym mostem w czeskich Górach Połabskich, ale również największym łukiem skalnym z piaskowca w Europie. Spacer ścieżkami prowadzącymi na tarasy widokowe, skąd rozpościera się widok na okolicę. Następnie przejazd do Żytawy. Wizyta w Muzeum Kościoła pw. św. Krzyża, gdzie w największej witrynie muzealnej świata prezentowana jest Wielka Zasłona Wielkopostna. Unikatowe dzieło dawnej sztuki sakralnej prezentuje 90 obrazów ze Starego i Nowego Testamentu – od stworzenia świata aż po sąd ostateczny. Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych. Zakończenie pielgrzymki.