Miasto jest związane z życiem św. Ojca Pio z Pietrelciny, który przez 52 lata realizował posłanie miłości.
Sanktuarium składa się z trzech obiektów. Pierwszy mały kościół klasztorny przylega do konwentu kapucynów. Był konsekrowany w 1676 r. i otrzymał tytuł Matki Bożej Łaskawej (Santa Maria delle Grazie). W XIX w. popadł w ruinę po dwóch kasatach zakonu. Od 1909 r. ponownie jest pod opieką kapucynów. W 1916 r. przybył tu Ojciec Pio. Do zwiedzania udostępniono część pomieszczeń klauzurowego klasztoru szczególnie związanych z jego życiem. Do księdza-stygmatyka pielgrzymowano, aby otrzymać od niego wstawiennictwo u Boga.
Nad głównym wejściem znajduje się chór, gdzie 20.09.1918 r. święty otrzymał stygmaty. W 1959 r. ukoronowano słynący łaskami obraz (XIII/XIV w.) patronki. Aby pomieścić pielgrzymów wzniesiono drugi kościół. Jest to Bazylika, również pod wezwaniem MB Łaskawej. Konsekrowana w 1959 r. świątynia ma
57 m długości i 12 m szerokości. Fronton, na wysokości 35 m, zwieńcza prawie 3-metrowa marmurowa figura Niepokalanej z gwiezdną aureolą. Wnętrze ozdabiają marmury i mozaiki. Nad ołtarzem głównym mozaika (pow. 120 m2) z wizerunkiem MB Łaskawej. W nawach dziewięć ołtarzy. Ta świątynia okazała się też zbyt mała i w 1993 r. rozpoczęto budowę trzeciego kościoła. Otwarto go 1.07.2004 r. Został dedykowany świętemu Ojcu Pio (Chiesa San Pio). Zadziwia monumentalną, nowoczesną i oryginalną formą.
W tzw. muzeum ostatniej Mszy Świętej Ojca Pio zgromadzono eksponaty upamiętniające ostatnią sprawowaną przez Stygmatyka Eucharystię (22.09.1968 r.). Zachwyca droga krzyżowa (ponad 800 m długości) biegnąca zboczem wzgórza Castellano, szczególnie piękna nocą.
Dom Ulgi w Cierpieniu, to jeden z najbardziej prestiżowych szpitali we Włoszech.
Przy głównej ulicy miasteczka mieści się czytelnia ze zbiorami publikacji dotyczących Ojca Pio. Od 2008 r. jej część zajmuje siedziba Tele Radio Padre Pio.
Piąta stacja drogi krzyżowej przedstawia Ojca Pio jako Szymona Cyrenejczyka pomagającego Chrystusowi dźwigać krzyż. Projektant drogi krzyżowej Francesco Messina, niewierzący i krytycznie nastawiony do Kościoła, po spotkaniu z Ojcem Pio (11.04.1949 r.) zmienił swoje życie i stał się jego duchowym synem.