Polska

Góry Świętokrzyskie

Zagnańsk, Tokarnia, Kielce, Oblęgorek, Łysa Góra, Jaskinia Raj, Chęciny

Program szczegółowy

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników. Przejazd do Zagnańska, gdzie podziwiać będziemy jedno z najstarszych i największych drzew w Polsce – Dąb Bartek, który, jak mówi legenda, był świadkiem odpoczynku w jego cieniu króla Jana III Sobieskiego wracającego spod Wiednia. Następnie przejedziemy do Tokarni, gdzie zwiedzimy Muzeum – Skansen Wsi Kieleckiej, w którym zaprezentowano układ osadniczy wiosek z różnych regionów Kielecczyzny i Gór Świętokrzyskich. Obejrzymy m.in. dworki, chaty mieszkalne, dawne warsztaty usługowe, wiatraki, kuźnie, kościoły czy kapliczki. Przejazd na nocleg i obiadokolację do hotelu w okolicy Kielc.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Zwiedzanie stolicy województwa świętokrzyskiego - Kielc. Nawiedzimy m.in. Katedrę pw. Wniebowzięcia NMP, barokową świątynię usytuowaną w centrum miasta na Wzgórzu Zamkowym, zwiedzimy dawny pałac biskupów krakowskich, w którego wnętrzach obecnie znajduje się Muzeum Narodowe z unikatową kolekcją obrazów polskich mistrzów malarstwa. Spacer po kieleckim rynku, jednym z najstarszych placów w Kielcach. Czas wolny. Przejazd do Oblęgorka – dawnej letniej rezydencji Henryka Sienkiewicza, laureata literackiej Nagrody Nobla. Zwiedzimy dworek, który został ofiarowany pisarzowi jako dar narodu polskiego. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Nowej Słupi w okolice Łysej Góry. Piesza wycieczka na szczyt Łysej Góry (594 m n.p.m.) szlakiem królewskim w wyjątkowym klimacie natury, jaką jest Puszcza Jodłowa. Po wejściu na wzgórze, nawiedzimy klasztor pobenedyktyński, w którym przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Czas wolny. W drodze do Szklanej Huty, niedaleko sanktuarium, obejrzymy z platformy widokowej skalne rumowisko, gołoborze, pozostałości miejsca kultu pogańskich Słowian. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzimy Jaskinię Raj - najsłynniejszą jaskinię w Polsce. Z badań naukowych wynika, że 40 tysięcy lat temu zamieszkiwali ją neandertalczycy. Długość jaskini to 240 metrów, z czego do zwiedzania jest udostępnione 150 metrów. Szata naciekowa jaskini to raj dla wyobraźni i zmysłów. Następnie udamy się do Chęcin, gdzie zwiedzimy górujące nad miastem ruiny zamku królewskiego z XIII i XIV w. W 1331 r. spod Chęcin wojska polskie wyruszyły pod Płowce, gdzie doszło do krwawej, nierozstrzygniętej bitwy z Krzyżakami. To ważne miejsce w historii Polski. Wyjazd w drogę powrotną. W przerwie podróży pożegnalny obiad. Przejazd na miejsce zbiórki w późnych godzinach wieczornych.

 

 

 

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer