Polska

Jura Krakowsko-Częstochowska

Tum, Olsztyn, Ojcowski Park Narodowy, Czerna, Olkusz, Ogrodzieniec, Podzamcze, Częstochowa

Program szczegółowy

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników. Wyjazd. Przejazd do miejscowości Tum koło Łęczycy i zwiedzanie słynnej kolegiaty NMP i św. Aleksego z XII wieku. Msza Święta i zwiedzanie świątyni, która należy do najlepszych przykładów architektury romańskiej na terenie Polski. Następnie przejazd do wsi Olsztyn, gdzie znajdują się ruiny zamku królewskiego, który jest jednym z największych i najbardziej efektownych reliktów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wzniesiony wśród wapiennych skał w drugiej połowie XIII stulecia, przez ponad 300 lat był najważniejszym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski na tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Ojcowa.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Wyjazd do Ojcowskiego Parku Narodowego – jednego z najmniejszych parków narodowych w Polsce, ale wyjątkowego ze względu na swoją urodę i dużą ilość atrakcji jakie oferuje turystom. Podczas spaceru z lokalnym przewodnikiem zaplanowane jest zwiedzanie urzekająco pięknego zamku w Pieskowej Skale – renesansowej perły Jury, podziwianie 25-metrowej Maczugi Herkulesa – największego wapiennego ostańca w Polsce oraz wizyta w Jaskini Łokietka – najpopularniejszej grocie tego regionu, gdzie według legendy ukrywał się Władysław Łokietek uciekając przed królem czeskim Wacławem II. Przejazd do Błędowa, gdzie znajduje się największy w Polsce obszar lotnych piasków – Pustynia Błędowska. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Czernej. Nawiedzenie Sanktuarium MB Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego – doświadczonego przez los karmelity, który niestrudzenie oddawał się posłudze sakramentu pokuty w klasztorze w Czernej. Msza Święta oraz zwiedzanie pustelniczego klasztoru karmelitów bosych. Następnie wizyta w Olkuszu i Ogrodzieńcu, gdzie znajdują się kolejne ruiny zamków Szlaku Orlich Gniazd. Przejazd do Podzamcza - do Sanktuarium MB Skałkowej, gdzie w 1818 roku jednemu z mieszkańców objawiła się Matka Boża. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przyjazd do Częstochowy – duchowej stolicy Polski. Nawiedzenie Sanktuarium na Jasnej Górze. Indywidualna modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu. Msza Święta. Zwiedzanie z przewodnikiem miejscowym Skarbca oraz Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, w którym eksponowane są najcenniejsze wota wdzięczności od XVII wieku oraz liczne obrazy i zabytki, które trafiły do sanktuarium na przestrzeni wielu wieków istnienia opactwa. Następnie zwiedzanie Bastionu Św. Rocha – czyli tej części klasztoru, która zdołała wytrzymać słynne oblężenie podczas potopu szwedzkiego w 1655 r., a dziś prezentowane w niej są liczne pamiątki tego wydarzenia. Czas wolny, podczas którego istnieje możliwość wejścia na wieżę klasztorną, skąd rozpościera się imponujący widok nie tylko na całe miasto, ale także jego okolice. Wyjazd w drogę powrotną. Pożegnalny obiad. Przyjazd na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych. Zakończenie pielgrzymki.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer