Polska

Malownicze Kaszuby

Chełmno, Wiele, Wdzydze Kiszewskie, Kartuzy, Chmielno, Sianowo, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Kościerzyna, Płotowo

Program szczegółowy

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników. Przejazd do Chełmna nazywanego miastem zakochanych. To tutaj w chełmińskiej farze znajdują się relikwie patrona zakochanych – św. Walentego. Zwiedzimy Park Miniatur Zamków Krzyżackich Ziemi Chełmińskiej przybliżający historię sieci krzyżackich warowni na tych ziemiach. Następnie przejazd do miejscowości Wiele. Spędzimy czas w Kalwarii Wielewskiej, jednej z dwóch najbardziej znanych kalwarii na Kaszubach. Kolejnym punktem będą Wdzydze Kiszewskie, gdzie znajduje się Kaszubski Park Etnograficzny. Jest to pierwsze polskie muzeum na wolnym powietrzu, powstałe w 1906 roku. Na obszarze 21 ha można zapoznać się z kulturą ludową Kaszub i Kociewia. Przejazd na obiadokolacje i nocleg do hotelu w okolicy Kościerzyny.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Kartuz – stolicy Kaszub. Nawiedzenie imponującej Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny z XIV w. oraz zwiedzanie Muzeum Kaszubskiego z bogatymi zbiorami etnograficznymi związanymi z Kaszubami i kulturą ludności zamieszkującej te tereny. Następnie przejazd do Chmielna. Wizyta w muzeum ceramiki Neclów, gdzie zapoznamy się z wyrobem naczyń glinianych i ceramicznych, poznamy historię pracowni i warsztatu. Kolejnym punktem będzie Sianowo. Zobaczymy tu Sanktuarium MB Królowej Kaszub z cudowną figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem, która jest przede wszystkim patronką młodzieży przedślubnej. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Wyprawa Szlakiem Pięciu Jezior. To ścieżka dydaktyczna, na której możemy podziwiać przyrodę i krajobraz Kaszub: lasy, łąki, jeziora i rzeki Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tutaj tamę bobrową czy ptasią remizę – specjalne nasadzenia drzew owocodajnych dla ptaków. Następnie wyruszymy w rejs po „Kaszubskim Morzu”, podczas którego zobaczymy Krzyż Jezior Wdzydzkich, liczne wyspy i półwyspy Jeziora Wdzydze i piękną kaszubską panoramę. Powrót na obiadokolację i nocleg do miejsca zakwaterowania. Możliwość organizacji wieczornego ogniska.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Kościerzyny, jedynego miejsca w Polsce, gdzie na terenie jednej parafii znajdują się dwa Sanktuaria. Nawiedzenie Sanktuarium MB Kościerskiej Królowej Rodzin, w której wisi obraz Matki Bożej zwanej Madonną Kościerską. Drugie Sanktuarium poświęcone jest Matce Bożej Bolesnej Królowej Anielskiej, gdzie stoi kamienna rzeźba – dzieło sztuki z XV wieku, przedstawiająca siedzącą na tronie Maryję, trzymającą na kolanach martwe ciało Chrystusa. Msza Święta. Następnie przejazd do Płotowa, gdzie znajduje się Muzeum Szkoły Polskiej. Ukazuje ono dzieje mniejszości polskiej i jej walkę o zachowanie polskości na tych terenach do II wojny światowej. Zwiedzimy również Zagrodę Styp-Rekowskich z kolekcją licznych pamiątek tej rodziny oraz informacji o okolicy i jej historii. Wyjazd w drogę powrotną. W przerwie podróży pożegnalny obiad. Przyjazd na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych. Zakończenie pielgrzymki.

 

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer