Polska

Szlak Piastowski - wracając do korzeni

Biskupin, Gniezno, Poznań, Jezioro Lednickie, Trzemeszno, Strzelno, Kruszwica, Inowrocław, Pakość

Program szczegółowy

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników. Przejazd do Biskupina. Zwiedzimy z przewodnikiem Muzeum Archeologiczne, którego największą atrakcją jest osiedle obronne ludności kultury łużyckiej. Następnie przejazd do Gniezna i tutejszego Muzeum Początków Państwa Polskiego z multimedialną ekspozycją składającą się z ponad 500 eksponatów przedstawiających narodziny państwa polskiego. Nawiedzimy również Katedrę Gnieźnieńską, która była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Znajdują się tu także relikwie św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające historię życia świętego. Msza Święta. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicy Gniezna.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Poznania. Nawiedzimy Bazylikę Archikatedralną świętych Apostołów Piotra i Pawła położoną na Ostrowie Tumskim. Jest to jeden z najstarszych polskich kościołów oraz miejsce pochówku pierwszych władców Polski. Msza Święta. Zwiedzimy również starówkę stolicy Wielkopolski z przewodnikiem miejscowym: Stary Rynek z ratuszem, kościół farny, Wzgórze Przemysława. Następnie udamy się nad Jezioro Lednickie na największą z pięciu wysp znajdujących się na jeziorze – Ostrów Lednicki oraz zawitamy do Muzeum Pierwszych Piastów. Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski, gdyż to właśnie tutaj w 966 r. najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest. Nie zabraknie również spaceru po Polach Lednickich, gdzie odbywają się coroczne spotkania młodzieży Lednica 2000, których pomysłodawcą i organizatorem był ojciec Jan Góra. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicy Gniezna.

DZIEŃ 3

Po śniadaniu przejazd do Trzemeszna – nawiedzimy Bazylikę Najświętszej Maryi Panny, gdzie według tradycji w drodze do Gniezna spoczęło ciało św. Wojciecha. Msza Święta. Następnie zatrzymamy się w Strzelnie, gdzie na wzgórzu św. Wojciecha znajduje się rotunda św. Prokopa – największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła oraz bazylika św. Trójcy. Po południu udamy się do Kruszwicy – miasta związanego z początkami polskiej państwowości. Zwiedzimy miasto z przewodnikiem: ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, Mysią Wieżę związaną z legendą o księciu Popielu, z której rozpościera się widok na jezioro Gopło oraz kolegiatę romańską pw. św. Piotra i Pawła - jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicy Inowrocławia.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Wizyta w Inowrocławiu. Nawiedzimy romański kościół pw. Najświętszej Maryi Panny – jeden z najstarszych kościołów na Kujawach, a także gotycki kościół farny pw. św. Mikołaja. Będzie również czas na spacer po Parku Solankowym i wypoczynek pod tężnią. Po południu udamy się do Pakości, gdzie znajduje się druga najstarsza po Kalwarii Zebrzydowskiej kalwaria w Polsce oraz relikwie Krzyża Świętego. Wyjazd w drogę powrotną. W przerwie podróży pożegnalny obiad. Przyjazd na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych. Zakończenie pielgrzymki.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer