W poniższym wpisie przybliżamy najważniejsze symbole Malty. Najbardziej rozpoznawalnym z nich jest krzyż maltański, nazywany również krzyżem kawalerskim. Widoczny jest na maltańskich monetach euro, budynkach i pamiątkach. Ośmioramienny krzyż symbolizuje odwołanie do ośmiu błogosławieństw, a także do cnót rycerskich, którym wierni byli rycerze zakonu joannitów, mający ogromny wpływ na rozwój Malty podczas swojej niemal 300-letniej obecności na wyspie. To właśnie dzięki wielkiemu mistrzowi zakonu, którym był Jean Parisot de la Valette, powstała obecna stolica wyspy.
Kolejnym znakiem rozpoznawczym są kościoły, z których Malta niewątpliwie słynie. Na całym archipelagu jest ich około 360. Maltańczycy twierdzą, że w ciągu roku codziennie można pójść na mszę do innego kościoła. Nie trzeba być wielkim znawcą budowli sakralnych, aby docenić piękno maltańskich kościołów. Do najwspanialszych należą: katedra św. Pawła w Mdinie, której wnętrza zdominowane są przez wszechobecne malowidła przedstawiające sceny z życia św. Pawła, konkatedra św. Jana, której najważniejszym elementem są dzieła Caravaggia czy Sanktuarium NMP z Ta’ Pinu na wyspie Gozo, gdzie w 1883 r. objawiła się Maryja. Koniecznie odwiedzić trzeba także kościół-rotundę pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, która znajduje się w zaledwie 20-tysięcznym mieście Mosta. Kopuła przykrywająca świątynię jest trzecią największą kopułą w Europie po bazylice św. Piotra w Watykanie i katedrze św. Pawła w Londynie. W zakrystii znajduje się replika niemieckiej bomby, zrzuconej przez Luftwaffe 9 kwietnia 1942 roku w czasie ataków lotniczych. Przebiła ona kopułę i wpadła do wnętrza świątyni, w której znajdowało się ponad 300 wiernych. Nie eksplodowała i nie zraniła nikogo, co uznawane jest za cud.
Kolejny symbol można odnaleźć w wiosce rybackiej Marsaxlokk, położonej w południowej części wyspy. Są to tradycyjne, kolorowe łodzie rybackie, zwane luzzu. Malowane są na niebiesko, żółto, czerwono, czasem też zielono, zaś dziób zdobią charakterystyczne oczy Ozyrysa. Jest to pozostałość z czasów Fenicjan, którzy wierzyli, że pomogą one odstraszać złe duchy i chronić łodzie przed zatopieniem. Tajemnica wytrzymałości łodzi kryje się jednak w konstrukcji podwójnie wzmacnianego kadłuba. Obecnie łodzie służą głównie do wożenia turystów, ale część z nich nadal wykorzystywana jest do połowu ryb.
Trwałe symbole Malty pozostawili także Brytyjczycy jako pamiątki po wieloletnim panowaniu. Na ulicach znajdują się charakterystyczne czerwone budki telefoniczne i skrzynki na listy, a ruch pojazdów jest lewostronny. Nie powinno również dziwić, że językiem urzędowym obok maltańskiego jest angielski. Z tego powodu Malta jest często wybieranym kierunkiem przez osoby zainteresowane nauką języka angielskiego.
Więcej wiadomości na temat archipelagu Wysp Maltańskich poniżej: